Rüzgar Enerjisinden Elektrik Üretimi

Yazan Ekolojist

Rüzgar enerjisi, dış kaynaklara bağımlı olmayan, çevreye hiç zararı bulunmayan, yüksek verim elde edebilme potansiyeline sahip bir sürdürülebilir enerji kaynağıdır. Rüzgar enerjisi, tıpkı bir su değirmeninden elektrik enerjisi üretmeye benzer. Ancak, Rüzgar enerjisinin sağladığı avantaj daha fazladır. Peki, rüzgardan elektrik enerjisi nasıl üretilir?

Sistem Nasıl İşliyor?

Rüzgar elektrik enerjisi nasıl üretilir kısaca anlatmak gerekirse, öncelikle rüzgar enerjisinin üretilmesi için en verimli alan belirlenir. Belirlenecek olan bu alan, sıklıkla rüzgar alan bir bölge olmalıdır. Alan belirleme işleme tamamlandıktan sonra ise bölgeden ne kadar elektrik enerjisi elde edilebileceği hesaplanır ve buna göre bölgeye yerleştirilecek olan rüzgar türbinlerinin sayısı belirlenir.

Bölgeye konulan rüzgar türbinleri, rüzgar sayesinde dönmeye başlar ve pervanelere monte edilmiş olan çarklar da pervanenin devir sayısına bağlı olarak, pervaneden daha yüksek bir devirde dönmeye başlarlar. Çarkların dönüşüyle doğru olarak da belirli miktar elektrik enerjisi elde edilmiş olur. Elde edilen elektrik enerjisi, kullanım amacıyla alıcılara iletilir ya da depolama amacıyla jeneratörlere aktarılır.

“Rüzgar enerjisi” ve “rüzgar gücü” terimlerinin her ikisi de rüzgarın mekanik güç veya elektrik üretmek için kullanıldığı süreci tanımlar. Bu mekanik güç, belirli görevler (tahıl öğütme veya su pompalama gibi) için kullanılabilir veya bir jeneratör bu mekanik gücü elektriğe dönüştürebilir.

Bir rüzgar türbini, bir uçak kanadı veya helikopter rotor kanadı gibi çalışan rotor kanatlarından gelen aerodinamik kuvveti kullanarak rüzgar enerjisini elektriğe dönüştürür. Rüzgar kanat boyunca estiğinde, kanadın bir tarafındaki hava basıncı azalır. Bıçağın iki tarafındaki hava basıncındaki fark, hem kaldırma hem de sürükleme yaratır. Kaldırma kuvveti, sürtünmeden daha güçlüdür ve bu, rotorun dönmesine neden olur. Rotor, jeneratöre doğrudan (doğrudan tahrikli bir türbin ise) veya dönüşü hızlandıran ve fiziksel olarak daha küçük bir jeneratöre izin veren bir şaft ve bir dizi dişli (bir dişli kutusu) aracılığıyla bağlanır. Aerodinamik kuvvetin bir jeneratörün dönüşüne bu şekilde çevrilmesi elektrik üretir.

Peki, rüzgar türbini ne kadar elektrik üretir?

Ne Kadar Enerji Üretiyor?

‘’Rüzgar türbini ya da diğer adıyla rüzgar gülü ne kadar elektrik üretir?’’ sorusunun yanıtına gelecek olursak, standart büyüklükteki bir rüzgar türbini yıllık olarak yaklaşık 600 evin tüm elektrik ihtiyacını karşılayabilecek şekilde elektrik üretimi gerçekleştirebilmektedir. Rüzgar türbinlerinin üretebilecekleri enerji miktarı, türbin pervanesinin yarı çapıyla doğru orantılı şekilde artmakta ya da azalmaktadır.

Eğer 10 metrelik bir pervane çapına sahip rüzgar türbininiz varsa 25 kW elektrik enerjisi elde edebilirsiniz. Fakat 80 metrelik bir pervane çapına sahip rüzgar türbinine sahipseniz elde edebileceğiniz enerji miktarı 2500 kW’a kadar çıkacaktır.

Rüzgar Türbinini Oluşturan Parçalar

Rüzgardan elektrik üretimi için gerekli malzemeler, yani rüzgar türbinini oluşturan malzemeler; kule, pervaneler, jeneratör, elektronik ekipmanlar ve dişli kutusudur. Eğer düşey eksenli bir rüzgar türbini kurulacaksa kule bulunmayabilir. Bunların haricinde pervaneler 3 kanattan meydana gelmektedir. Bunun nedeni rüzgardan sağlanılabilecek olan optimum verimin 3 kanat ile elde edilebiliyor oluşudur. Kanat sayısı arttıkça pervanenin dönüş hızı yavaşlar. Bu da pervanenin daha az devir yapmasına neden olur.

⇒Ev Tipi Rüzgar Türbini Listesini Görmek ve Satın Almak İçin Tıklayın

Ev Tipi Rüzgar Türbini Listesi

ev tipi rüzgar turbini satın al

FİYATLARI GÖSTER

Sizin İçin Seçtiklerimiz

  1. 400 W Dikey Rüzgar Türbini Fiyatları
  2. 800 W Rüzgar Türbini Fiyatları
  3. 2000 W Rüzgar Türbini Fiyatları

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi