İrlanda’dan “Ağaçlandırma” Hedefi

Yazan Ekolojist

Geçtiğimiz günlerde çevre açısından yeni bir karar alındı. Bu karar bir çok ülkeye örnek olacak gibi duruyor. İrlanda yeni bir karara imza attı. Bu karar ülkenin yüzde 18’ini ağaçla kaplamayı hedefliyor. Bu sayede gelecek nesillere çok daha güzel bir dünya bırakılması amaçlanıyor. İrlanda hükümetinden bir açıklama geldi. Yapılan açıklama göre İrlanda’nın 2046 yılına kadar ülkenin bir çok noktasında ağaçlandırma kampanyalarına başlanacağı ve ülkenin yüzde 18’lik kısmının ağaçlandırılması hedefleniyor. İrlanda yeşil akımı hakkında fikrini yeşillendirme çalışmalarına katılarak gösterdi. Bu yolla ülkede yeşile verilen değeri artırmayı hedefliyor. Ayrıca ülke genelinde havanın daha temiz olması böylece insanların daha sağlıklı ve huzurlu bir yaşam sürmesi beklenilen sonuçlar arasındadır.

The Economist yeni bir haber yayınladı. Bu habere göre İrlanda da yeşil alanların artacağı gözüküyor. Yapılan haberde İrlanda’nın yakın bir gelecekte 6 bin hektarlık ormanlık alana sahip olması bekleniyor. Bu herkes açısından önemli bir haber denilebilir. İrlanda oldukça ağaçlık bir arazi yapısına sahiptir. Şuan İrlanda da birçok ormanlık arazi bulunmaktadır. Kimisi büyük kimisi küçük bir çok ormanlık arazi barındıran İrlanda’nın yüzde 11’i ormanlarla kaplıdır. Hedef gerçekleşir ise bu sayı 18’e yükselecek. 6 bin hektar ile bu rakamın yakalanması hedefleniyor.


Sadece İrlanda mı Bu Harekete Katılıyor?

Alınan bu karar aslında başka bir kararın parçası. Batıyı ormanlaştırma projesi sürüyor. Bu projeye İrlanda da bu yolla katılmış olacak. Ağaçların hemen hemen her batı ülkesinde yaygınlaşması sonucunda İrlanda da bu akımdan etkilenmiş gözüküyor. Burada farklı bir nokta da var. Genç ağaçların ahşap üretme oranları daha yüksektir. Bu ormanlar genç olduğu için daha yüksek ve kaliteli ahşap üretme kapasitesine sahiptirler. Bu yüksek kapasite genç ormanların verimli olacağının bir göstergesidir.

Avrupa Dışında Bir Çaba Var mı?

Sadece Avrupa değil birçok ülke bu akıma katılmış durumdadır. Rusya birçok Avrupa ülkesinden daha fazla ormanlık alana sahiptir. Bunun sebebi olarak yüz ölçümü gösterilebilir. Fazla olan yüz ölçümü Rusya için bir artı olmuştur. Yapılan çalışmalar ile birçok boş arazi ağaçlandırma işleminden geçirilebilmiştir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın