“Rüzgarda Dünyanın En Büyük Off-Shore Projesini Hazırlıyoruz”

türkiye enerji ve maden forumu
Yazan Ekolojist

1. Türkiye Enerji ve Maden Forumu, 22 Şubat Perşembe günü İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlendi. Türkiye’nin bu alandaki yaptığı ve yapacağı işler hakkında bilgi alışverişinin gerçekleşmesi amacıyla düzenlenen foruma Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da katıldı. Ülkemizin enerji bakımından durumunu değerlendiren Bakan Albayrak, geçtiğimiz senenin bu alanda oldukça verimli geçtiğini belirtti ve yenilenebilir enerji kaynaklarından olan rüzgar ve güneş enerjisi ile ilgili çeşitli açıklamalarda bulundu.

Albayrak, rüzgar enerjisi konusunun bu ara gündemde olduğunu belirtip şu sözleri söyledi:  “Öncelikle rüzgarda dünyanın en büyük off-shore projesini hazırlıyoruz. Güneş YEKA’sına pil depolamasıyla ilgili düzenlemeyi de eklemeyi düşünüyoruz. Yine sıcak bir yaz olacak, bu yaz bitmeden iki ihaleyi de gerçekleştirmeyi planlıyoruz”

Yapılması planlanan off-shore projeleri, denizin üzerinde gerçekleştirilecek olup, rüzgardan en çok faydalanabileceğimiz alanlarda konumlandırılacaktır. Daha önce bu tarzda hiçbir proje yapılmadığı ülkemizde bu bir ilk olacak. Elektrik üretiminde dünyada yaygınlaşmaya başlayan bu yöntemle, rüzgar enerjisi Türkiye için bulunduğu konumdan daha da yukarılara taşınacak. Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği WindEurope Başkanı Giles Dickson, ülkemizin yapılacak off-shore projelerinden faydalanabilme potansiyelinin bulunduğunu belirtti.

Rüzgar Enerjisi Nedir?

Günümüzde elektrik sağlamamıza yardımcı olan enerji kaynaklarından birisi olan rüzgar enerjisinin, pek çok olumlu yönü bulunmaktadır. Yenilenebilir ve doğal bir enerji kaynağı olduğu için çevre kirliliğine sebep olmamaktadır. Hammadde ya da tükenme gibi sorunlarla karşılaşmamıza sebep vermediği gibi ülke olarak bizi çeşitli dış ülkelere bağımlı duruma sokacak bir enerji türü değildir. Kurulan tesislerin işletilmesinin kolay olması ve ülkemizde istihdam sağlaması da bu enerjinin avantajları arasında sahibidir. Ayrıca ev, işletme, ortak alanların aydınlatılması, sulama ve elektriğin kullanıldığı pek çok alanda ihtiyaçlarımızı gidermemize yardımcı olmaktadır.

Ülkemiz 150’den fazla rüzgar enerjisi santrali sahibidir. Bu alanda kurulan ilk santralimiz İzmir’de bulunmaktadır ve kuruluş senesi 1998’dir. Gün geçtikte rüzgar enerjisinin önemini ve faydasını kavrayan ülkemiz, bu alanda pek çok yatırım yapmakta ve kendini geliştirmektedir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi