İklim Değişikliği Yediklerimizi Etkileyecek Mi?

Yazan Ekolojist

Atmosferdeki karbondioksit oranın; kömür, petrol, doğal gaz gibi fosil yakıtlarla gereğinden fazla artması sonucu iklim değişikliği meydana gelir. İklim değişikliği sadece sıcaklık artışı değildir. Aynı zamanda kuraklık, sel, şiddetli kasırga, deniz suyu seviyesinde yükselme, buzul erimesi gibi olayların da nedenidir. İklim değişiklikleri insan ve hayvan türünü tehdit eder. Çünkü iklimin değişmesiyle bitkilerin yetiştirilmesi giderek daha da zorlaşmaktadır. Bu değişiklikte bitkileri koruyamazsak, gelecek yıllarda bazı besinleri soframızda görememe tehlikesi vardır. Bazı bilim insanları, iklim değişikliğine dayanamayan bitkilerin, tüm dünyada olmasa da belli bir bölgede yetişebileceğini düşünmektedir. Yani aslında hiç bir bitki yok olmayacaktır. Ama kıt bir alanda yetişen bu bitkilerin tüm dünya nüfusuna yetmesi imkansızdır. Böyle bir durumda sadece çok zenginlerin satın alabileceği bir fiyatlandırma kaçınılmazdır.

İklim değişikliğinin etkilediği besinler temel besinler olabileceği gibi çikolata gibi zevk besinleri de olabilir. İstatistik veriler incelendiğinde, yetiştirilen tarım ürünleriyle sıcaklık arasında ciddi bir ilişki olduğu gözlemlenmektedir. 30 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda yetişen bitki miktarında ve kalitesinde aşırı düşüş olduğundan, bu duruma kısaca besinler için 30 derece eşiği denir. Kuraklığın yüz yıl içerisinde %14 artışı bekleniyor. Sürekli artan sıcaklıklar neticesinde bir çok tarım alanı zarar görmektedir. Tahminlere göre 2050’lerde kahve, kakao gibi ürünlerin miktarlarında çok büyük düşüş gözlemlenebilir.

İklim Değişikliği Sonucu Aynılaşan Beslenme

İklimin değişmesi ile tarım ürünleri çeşitlerinde ve miktarlarında ciddi azalmalar söz konusudur. Bu sebeple her insan aynı şekilde beslenemez duruma gelecektir. Sadece yaşamını devam ettirebilmek için yemek yiyen ama beslenirken hiç mutlu olmayan fakir insanlar ya da çok zengin olup sofrasında bir çok çeşit bulunan insanlar gibi değişik durumlar oluşacaktır. İklim değişikliği sonucu aynılaşan beslenme menüsü buğday, pirinç, soya fasulyesi, mısır gibi besinlerden oluşacaktır.

Genetik Mühendisliğin İklim Değişikliklerine Karşı Çalışmaları

Genetik mühendisleri çeşitli yöntemlerle tarım ürünlerinin genetiğini, değişen iklime hazırlamak için çalışmalar yapıyorlar. Ancak genetik mühendisliğin iklim değişikliklerine karşı çalışmaları beklenen sonuca henüz ulaşılmadı. Bu sebeple mevcut olan üretim sistemini daha verimli hale getirmek de alınacak tedbirlerdendir. Daha iyi sulama, daha iyi gübreleme, daha iyi depolama gibi.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın