Avusturalya’da Kuraklık Alarmı

avusturalya kuraklık
Yazan Ekolojist

İklim değişikliğinin günümüzdeki  etkileri; deniz seviyesi yükselmesi, yağışların aşırı azalması,ortam neminin azalması gibi sonuçlara yol açmaktadır. Bu da o bölgede sürdürülebilir bitki canlılığını, tarımı olumsuz etkileyen bir faktör olarak kuraklığa yol açmaktadır. İşte son günlerde can alıcı bir sonuç olarak Avustralya kıtasının doğusunda yaşanan kuraklık ekolojik bir facia olmaya aday.

AVUSTRALYA’DA NELER OLUYOR?

İklim değişikliğinin yol açtığı kuraklık Avustralya’nın doğusunda son yılların en az yağış oranıyla (m2 ‘ye 10 mm’den az),New South Vales eyaletinin hükümet tarafından felaket bölgesi ilan edilerek acil önlemler alınmasına yol açmıştır. Bu bölgenin Avustralya’nın tarımsal üretiminin %25’ini karşıladığı göz önüne alınırsa ve kuraklık kısa vadede ortadan kaldırılamayacak ekolojik bir felaket olarak tanımlanmakta ise sonucun insan kitlelerini nasıl etkileyeceği gün gibi ortada.

Yani bu güncel haberle duyurulan İklim değişikliğinin yol açtığı kuraklık; sadece Avustralya’nın doğu bölgesinde yaşayan insanları etkilemekle kalmıyor, tüm Avustralyalıları, hatta tüm İnsanlığı ve yakın geleceğini, doğrudan etkileyecek bir alarm bilgisi olarak algılamamızı ve üzerinde düşünülerek önlemler için kafa yormamızı zorluyor.

Mutlaka Okuyun: Küresel Isınma Dünya’yı ve Bizleri Nasıl Etkileyecek?

İklim Değişikliğinin yol açtığı kuraklık yakıcı, çünkü yağış yok ve sadece güneşin yakıcı ışınlarına maruz bir kuraklık bölgesi söz konusu. Yakıcılık ise sadece bu doğa etkisiyle sınırlı değil. Milyonlarca bölge insanı yaşamsal tarım üretimini ve hayvancılığı uygulayamaz olacakları için gelir yoksunluğu ile işsizlikle karşı karşıya kalacaklar.

Belki bu sorunu aşmak için bölgesel göç ile çare arayışına girecek ve demografik değişim ve sosyolojik yer değiştirme sorunlarıyla baş başa olacaklar. Ülkenin tarım ve hayvancılık ürünleri tüketim ihtiyacının karşılanması % 25 oranında riskli hale geleceğinden ülkenin ekonomik dengelerinde problemler yaşanacak. Tarım ve hayvancılık ürünleri fiyatları artma eğilimi gösterecek, ithalat ihtiyacı artacak.

DOĞU AVUSTRALYA KURAKLIĞI DÜNYA İÇİN ALARM

İklim değişikliği global bir sorun. Avustralya Hükümeti ise bu global sorunun sonuçları ile baş etme yollarını belirlemek ve çözümler bulmak durumunda. Aynı zamanda bu güncel gelişme haberini sağlıklı analiz ve algılama yöntemleriyle tüm dünyanın dikkatini çekecek bir alarma dönüştürme çabası göstererek kuraklık yaşanmayan fakat kuraklık riski taşıyan Ortadoğu gibi dünyanın çeşitli riskli bölgeleri için kuraklığı önleyici tedbirler tartışılarak uygulamaya konulmalıdır.

Ekolojik dengeleri bozan sanayi ve teknoloji  uygulamalarının kontrol altına alınarak ıslah edilmeleri için gerekenlere dikkat ve duyarlılığı yaygınlaştırarak, hükümetlerin acil tedbir almalarını teşvik edecek yöntemler insanlığın güncel acil hedeflerinden biri durumunda.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın