Geri Dönüştürülmüş Malzemelerden Üretilen Çatal Bıçak Seti: The Pebble

sıfır atık ürünleri

Tek kullanımlık plastik ürünleri piyasadan kaldırmaya odaklanan bir döngüsel ekonomi şirketi olan Pentatonic, ünlü şarkıcı Pharrell Williams ile geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış taşınabilir bir çatal, kaşık, bıçak, pipet takımı piyasaya sürmek üzere ortaklık kurdu.

Daha çok eğlenceli müziğiyle tanınan Williams, COVID-19 salgını nedeniyle yükselişte olan tek kullanımlık plastiğe alternatifler bulma konusundaki tutkusunu OTHER markası ile insanlığa faydalı ürünlere dönüştürdü.

the pebble

Salgın ile birlikte tek kullanımlık atıklarda tahmin edilen % 20-35 artışa çözüm olarak Williams, Pebble by OTHERWARE markası ile piyasaya sürdüğü  kişisel çatal bıçak takımı ile tek kullanımlık çatal, kaşık, pipet ve bıçaklara ihtiyacı ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Çakıl taşı anlamına gelen The Pebble, cep telefonu büyüklüğündeki mini kutu içinde taşınabilen; çatal, bıçak ve kaşığın yanı sıra yemek çubuğu ve pipetten oluşan bir set.

sıfır atık ürünleri

Sıfır atık felsefesine uygun olarak geliştirilen ve koronavirüs çatal-bıçak seti olarak da anılan The Pebble seti, geri dönüştürülmüş CD’ler, geri dönüştürülmüş plastik paket ambalajları ve paslanmaz çelik kullanılarak üretilmiş ve bu anlamda geri dönüşümün önemine de vurgu yapmış.

geri dönüştürülmüş ürün

Bu sürdürülebilir ürün, bulaşık makinesinde de yıkanabilir özellikte ve döngüsel ekonomiye uygun şekilde kullanım ömrü dolduğunda tekrar geri dönüştürülebilir.

çevre dostu ürünler

Farklı renk seçenekleri ile sunulan ürün, boyutu ve kutusunda bulunan askısıyla çanta veya diğer aksesuarlara da asılabilmesi ile oldukça kullanışlı ve vazgeçilmez bir ürün haline geliyor.

Kendisini bir tasarım ve malzeme teknolojisi öncüsü olarak tanıtan Pentatonic, pek çok sürdürülebilir ürünün yanı sıra Starbucks ile gerçekleştirdiği çalışmada yalnızca plastik atıklardan ürettiği ikonik Starbucks Fasulye Sandalyeyi de piyasaya sürmüştü.

Okuyun: Starbucks’ın Kağıt Bardakları Mağazalarda Mobilyaya Dönüşecek

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.