Evde Tohum Ekmenin En Kolay Yolları

Yazan Ekolojist

Doğayı seven herkes bir gün kendine ait bir bahçelerinin olması hayalini kurar. İçerisinde çeşit çeşit çiçekleri, dalından kopardıkları taze meyve ve sebzeleri anında mutfaklarına taşıyabilecekleri bir bahçe. Günümüzde artık büyük ve süslü bahçe sahibi olamayacak doğaseverler için evlerinde kendilerine bir köşe ayırarak bitki yetiştirmelerinin çeşitli yolları bulunuyor. Üstelik, her evde bulunan gündelik eşyalarla bile hem doğayı kirletmeden hem de istediğiniz bahçeye sahip olmaları mümkün.

Kahvaltıda kullanılan yumurtaların kabukları veya kutuları, eskiyen ve geri dönüşüme göndermeyi unuttuğunuz gazete kağıtları, çeşitli narenciyelerin dış kabukları ve benzer birçok malzeme sahip olmak istenen bitkiler için saksı olarak kullanabilir hatta bunları toprağa gömülerek ekim yapılması geri dönüşüm işlemlerine fayda bile sağlayabilir.

Saksıya Tohum Nasıl Ekilir?

İlk olarak yetiştirmek istenen bitkinin yaşam ve bakım şartlarının araştırılması gerekmektedir. Örneğin gölgede kalmayı seven bitkiler için güneşli yerler seçilmemeli, güneş ışığından faydalanan bitkiler için ise karanlık ve loş ortamlar yetiştirme alanı olarak düşünülmemelidir.

doğal tohum

Bitki Tohumları

FİYATLARI GÖSTER

Tohum ekimi ve bakımı için bu gibi unsurlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bitkinin yeri ayarlandıktan sonra ekim işlemlerine geçilebilir. Öncelikle seçilen saksıya belli bir miktar toprağı koyarak, tohumlar için bir alt katman oluşturulması gerekmektedir.

Toprağı saksıya yaymak ve üzerini çeşitli gereçlerle ya da el yardımıyla düzleştirip bastırması gerekir. Bu işlem, tohum için önemlidir.

Tohumlar bu toprağın üzerine serpildikten sonra, mağazalardan ve ilgili yerlerden kolaylıkla satın alınabilen torf, ince bir tabaka halinde tohumların üzerine dağıtılır.

Sulama işlemini ise yoğun bir şekilde olmamak kaydı ile gerçekleştirilir. Bu işlemin uygulanması esnasında, suyu boca etmemek gerekir. Çeşitli sulama kapları ya da fısfıs şişeleri uygun olacaktır. Tohumun ihtiyacı olandan fazla miktarda sulama yapmamaya dikkat edilmesi yerinde olacaktır.

Evde tohum çimlendirme işlemlerinin başarıyla sonuçlandırılması için dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan bir diğeri de tohumun toprağa ekildikten sonrasında saksının üzerini naylon bir bez ya da cam ile kapatmaktır. Bunu yaparak nem kaybı önlenmiş olur.

Nem, tohumlar için oldukça önemlidir. Bitkinin toprağın çok nemli ya da çok kuru olmamalıdır.

evde sebze yetiştirme

Konserve Bahçem Pratik Sebze Yetiştirme Kiti

FİYATLARI GÖSTER

Pratik Sebze Yetiştirme Kiti

Evde tohum ekmenin en kolay yollarından biri ise “Konserve Bahçem” sebze yetiştirme kitlerinden satın almak. Ufak konservelerde sunulan çeşit çeşit sertifikalı Anadolu tohumları ile konserveyi açıyorsunuz, tüpten çıkan tohumları kullanım talimatına göre ekiyorsunuz ve ardından büyüyen fidenizi izliyorsunuz.

Üstelik %90 başarı oranına sahip fideleriniz cinsine göre değişmekle birlikte ortalama 20 gün içinde 2 cm boyuna ulaşacaktır.

Cocoseed Bitki Yetiştirme Kiti

bitki yetiştirme kiti

FİYATLARI GÖSTER

Cocoseed bitki yetiştirme kiti ile ev veya ofisinizde pek çok bitki ve hatta sebzeyi yetiştirebilmeniz mümkün. Bu kit sayesinde bitki yetiştirmek oldukça kolay ve keyifli bir hal alacak .

evde sebze yetiştirme

CocoSeed bitki yetiştirme kitlerinin içerisinde yer alan coco tabletler geri dönüştürülmüş hindistan cevizi kabukları ve kabuk etrafındaki liflerin sıkıştırılması ile elde edilmektedir.

Coco tabletler su tutma kapasiteleri ve lifli katlı yapılarının ısı yalıtımları sayesinde tohum çimlendirmek için ideal bir ortam hazırlamaktadırlar. Setlerde yer alan biyoplastik saksılar ise doğada kendi kendilerine çözünebilmektedirler. Biyoplastik malzemenin içinde yer alan katkı maddeleri doğada bulunan bakteriler tarafından yenmekte ve bakterilerin gerçekleştirdiği bu tüketim esnasında ürün içerisinde bulunan plastiğin polimer yapısı bozulmakta ve bu plastikten de bitkiler için gübre oluşmaktadır.

Biyoplastik saksılar doğada 1 ila 3 yıl arasında kompost malzemeye dönüşmektedirler.

Otomatik Topraksız Bitki Yetiştirme Sistemleri
evde bitki yetiştirme

FİYATLARI GÖSTER

Otomatik topraksız bitki yetiştirme sistemleri LED ışıkları sayesinde üretim sürecini hızlandırır ve evde dilediğiniz sebze ve meyveyi kolaylıkla yetiştirme imkanı sunar.

Topraksız tarım setleri sizlere evinizde teknolojik bir tarım yapma olanağı sunmaktadır..

Bu ürünler sayesinde sadece kurma işlemini yaparak hidroponik tarım faaliyetine evinizde rahatlıkla başlayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi