En İyi 5 Vegan Sabun

vegan sabun nedir

Pandemi döneminde daha da artan el yıkama alışkanlığımız ile birlikte el hijyeni için kullandığımız sabun, dezenfektan, kolonya gibi ürünlerin kullanımı da artış gösterdi. Günlük hayatımızda sıkça kullandığımız ve sürekli cildimize nüfus eden bu ürünleri satın alırken içerik konusunda ne kadar hassas davranıyoruz?

Elimizi temizlerken kullandığımız ürünlerin hayvan deneyi yapmayan ve hayvansal içerik içermeyen ürünler olmasına dikkat ederek, hayvan zulmüne ve sömürüye ortak olmamayı seçebiliriz. Aynı zamanda günlük kullanım için doğal içerikli, ağır kimyasallar içermeyen ve üretimi sırasında çevreye zarar vermeyen ürünleri tercih etmemiz, hem kendimiz hem de doğa için daha sağlıklı alternatifler olacaktır.

Bitkisel bazlı ve hayvan deneysiz ürünlere daha hızlı ve kolay şekilde ulaşmak için; talep, satın alma ve tüketim elimizdeki en büyük güçtür. Bu ürünlerin raflardaki yerini artırmak ve onları daha ulaşılabilir kılmak için, alışverişimiz sırasında tercihlerimize özen göstermeliyiz. Herhangi bir temizlik ve kozmetik ürünü alımı sırasında da yapabileceğimiz gibi, el sabunu alırken de ürünün hayvan deneysiz olduğuna dair cruelty free logolarını arayabilir ya da -cruelty free yazımızda- verdiğimiz listeleri kontrol edebilirsiniz.

Okuyun: Cruelty Free Logoları

Ürünün vegan olup olmadığını anlamak için -vegan ürün nedir yazımızda- bahsettiğimiz gibi öncelikli olarak vegan logolarını arayarak başlayabilirsiniz.

Okuyun: Vegan Ürün Nedir?

Vegan Sabun Nedir?

Vegan sabunlar (veya bitkisel sabunlar), sabunlaştırılmış hayvansal yağlardan ziyade bitkisel kaynaklı katı veya sıvı yağlardan yapılan sabunlardır.

Belirli bir sabun ürününün veganlar için uygun olmamasının en yaygın nedeni, hayvanlardan elde edilen yağlar ve diğer ürünleri (bal veya belirli bir koku eklemek için sıklıkla kullanılan diğer maddeler gibi) içermesidir.

Hayvansal Yağlar

Şirketlerin vegan bir sabun yapması gerçekten zor değil: sadece hayvansal yağlar yerine bitkisel bazlı bir yağ (zeytinyağı veya hindistancevizi yağı) kullanmanız gerekiyor. Hayvansal yağlar daha ucuz olsa da, sabun üreticileri, etik düşünen tüketicilerin, hiçbir hayvanın zarar görmeden ellerini temizlemelerine izin vermek üzere vegan sabun üretimi gerçekleştiriyorlar.

Hayvanlar Üzerinde Deney

Hayvansal yağlar ve diğer hayvansal kaynaklı bileşenlerin yanı sıra, hayvanlar üzerinde test edildikleri veya rutin olarak hayvanlar üzerinde test yapan şirketler tarafından üretildiği için diğer bazı sabunlar veganlar için sorunlu kabul ediliyor. Açıkçası böyle bir şirket, ambalajlarında bu gerçeği ilan etmeyecek, ancak hayvanlar üzerinde test yapmayan (ve hiç yapmamış olanlar) genellikle bunu belirgin hale getirmekten hoşlanıyor, bu da vegan sabun arayanlar için işleri kolaylaştırıyor.

Vegan Olmayan Sabun Malzemeleri

Pek çok sabun, hayvansal yağ türevleri içerir, ancak bunu ambalajın üzerinde yazdıklarını görmezsiniz. Bunun yerine, genellikle ineklerden veya koyunlardan elde edilen hayvansal yağın (don yağı) sodyum hidroksit (kostik soda) ile karıştırılmasından elde edilen sodyum donyağı gibi içerikler görebilirsiniz. İşte sabuna eklenen en yaygın vegan olmayan bileşenlerden bazıları.

Sodyum Donyağı

Hayvansal yağın işlenmesiyle elde edilen (ve geleneksel olarak mum yapmak için kullanılan) don yağından yapılan bu içerik, sabunun vegan olmayan ana bileşenlerinden biridir ve nispeten düşük maliyetli ve hayvan kalıntılarının yaygın olarak bulunabilmesi nedeniyle kullanılır.

Bal veya Balmumu

Bal ve balmumu içerikleri arılar sömürülmeden üretilemez, dolayısıyla vegan değildir. Evet, bal sabunun güzel kokmasını sağlar, ancak aynı şeyi yapabilen birçok bitki bazlı alternatif mevcut.

Sodyum Stearat

Hayvan veya bitki kaynaklarından elde edilebilen stearik asitten yapılmış olup, sabun ambalajında ​​listelendiğinde genellikle çok fazla belirsizliğe neden olan bir bileşendir. Belirtildiği gibi, sabun vegan kimlik bilgilerini özel olarak belirtmiyorsa, muhtemelen bir tür hayvansal ürün içerecektir.

Gliserin/Gliserin/Gliserol

Stearik asitte olduğu gibi, gliserol (veya diğer isimleri) bitki veya hayvan kaynaklarından üretilebilir, dolayısıyla aynı önlemler geçerlidir.

Zararlı Kimyasallar

Pek çok sabunda bulunan hayvansal türevli bileşenlerin yanı sıra, birçok sabunun (genellikle dev tüketici ürünleri holdinglerinden toplu üretilen markalar) içeriğine giren çok sayıda potansiyel olarak zararlı kimyasallar da vardır.

Bunlara parabenler, dioksan ve hatta formaldehit gibi içerikler de dahildir. Vegan sabunların çoğu, yalnızca doğal maddeler kullanma eğilimindedir ve potansiyel olarak zararlı kimyasalları eklemez, bu da vegan olmayanların bile vegan sabunları seçmesinin bir başka nedenidir! Doğal sabun yapmak için gerekli olan bir kimyasal vardır, sodyum hidroksit ve tek başına zararlı iken sabunun içinde zararlı değildir.

Okuyun: Doğal Sabun Yapımı

Bu yazımızda size online olarak satın alabileceğiniz, aynı zamanda market raflarında da karşınıza çıkabilecek; hayvan deneysiz, vegan ve doğal içerikli el sabunlarından oluşan örnek bir liste hazırladık. İşte kolayca ulaşabileceğiniz 5 vegan el sabunu.

En İyi Vegan Sabun

1. U Green Clean

vegan sabun

FİYATLARI GÖSTER

U Green Clean, tüm ürünlerinde organik ve doğal hammadde kullanan ve Türkiye’de üretim yapan yerli bir markadır.

U Green Clean Organik Portakal Yağlı Bitkisel Likit Sabunu;

 • Vegan sertifikalıdır.
 • Hayvanlar üzerinde test edilmemiştir.
 • Avrupa Birliğinden ECOGARANTIE sertifikalıdır.
 • Bitkisel ve doğal hammaddelerle üretilmiştir.
 • GDO, Paraben, Klor, SLES, SLS, Sentetik Parfüm, Fosfat ve Petrokimyasal türevler gibi zararlı kimyasallar kesinlikle içermez.
 • Hassas ve alerjik ciltler için U Green Clean Sensitive Bitkisel Likit Sabun da mevcuttur.

CarrefourSa market raflarında bulabilir ya da online olarak satın alabilirsiniz. FİYATLARI GÖSTER

?Kullanıcı Yorumu: 

 • Çok memnunum bu üründen. Ellerim hiç tahriş olmuyor.
 • Eğer cilt hastalığınız varsa kesinlikle kullanmalısınız. Performans ve kalite 10/10
 • Ürünü doğal olması sebebiyle kızım için kullanıyorum. Green Clean vegan sabundan çok memnunum?

2. Siveno

FİYATLARI GÖSTER

Siveno, ürünlerinde %100 doğal hammadde kullanan ve yeşil üretim süreçlerini benimseyen bir markadır.

Siveno Portakal Yağlı Sıvı Sabun;

 • Vegan sertifikalıdır.
 • Cruelty free Leaping Bunny sertifikalıdır. Hayvanlar üzerinde test edilmemiştir.
 • İçerisindeki zeytinyağı, hintyağı ve portakal yağları sayesinde cildi nemlendirir ve yumuşatır.
 • Sentetik koku, Phenoxyethanol, SLS/SLES, Paraben, PEG, EDTA, Alkol, Silikon, Boya, Mineral yağ, Triklosan, Fenoksietanol içermez.
 • Lavanta Yağlı, Defne Yağlı ve Zeytinyağlı çeşitleri de mevcuttur.

CarrefourSa market raflarında bulabilir ya da online olarak satın alabilirsiniz. FİYATLARI GÖSTER

?Kullanıcı Yorumu: 

 • Ellerimizi kurutmayan, kimyasal içermeyen, egzama yapmayan, gönül rahatlığıyla kullandığımız sabunumuz. İyi ki varsın.  ?
 • Doğal ve vegan ürünleri bu fiyatlara bulmak çok zor. Oğlum 3,5 yaşında 3,5 yıldır Siveno vegan sabun kullanıyorum. Defnelisinden sonra portakallının kokusu çok hafif ve ferah geldi. Bundan vazgeçmem artık.

3. The Elite Home

vegan sabun markaları

FİYATLARI GÖSTER

The Elite Home, bir kadın girişimci tarafından kurulmuş, sürdürülebilir ve vegan temizlik ürünleri üreten yerli bir markadır.

The Elite Home Bitkisel Bazlı ve Vegan Sıvı El Sabunu;

 • Vegan sertifikalıdır.
 • Hayvanlar üzerinde test edilmemiştir.
 • Anti-bakteriyel sabunlarda bulunan ve mikropları öldürürken yararlı bakterileri de ortadan kaldıran Triklosan maddesi içermez.
 • Renklendirici esans, SLES, Paraben içermez.

?Kullanıcı Yorumu: 

 • Her yerde duş jeli, yüz temizleme jeli, stick deodorantımda bile ana malzeme olarak bu ürünü kullanıyorum, gerçekten memnun kaldım, emeklerinize sağlık. ??
 • Elite Home vegan sabun egzamalı eller için mükemmel. Hammaddesi olan hafif zeytinyağı kokusundan başka koku parfüm içermiyor ve az köpürüyor. Elimi yıkadıktan sonra krem sürmesem de yumuşacık. Tebrik ederim. ?

4. TheLifeco

vegan sabun markası

FİYATLARI GÖSTER

The LifeCo ürünleri uluslararası geçerliliği olan ICEA organik kozmetik sertifikasına sahiptir.

The LifeCo Care Organik Sıvı Sabun Aleo Vera

 • Peta Cruelty free ve Vegan sertifikalıdır.
 • Hayvanlar üzerinde test edilmemiştir.
 • %100 doğal ve çevre dostu içeriklere sahiptir.
 • Ağartıcı, Fosfat, Boya, SLS, Paraben, Amonyak gibi ağır kimyasallar içermez.
 • The LifeCo Organik Sıvı Sabun Argan Yağı çeşidi de mevcuttur.

?Kullanıcı Yorumu: 

 • Ürünü daha önceden de kullanmıştım çok güzel. Ellerinde deterjan alerjisi olanlara kesin çözüm olacak bir sıvı vegan el sabunu mutlaka almalısınız.
 • Ürünlerin içinden aloe veralı olana bayıldım. Hem kokusu çok güzel hem temizlik hissi. Arganlı olan vegan sabun da güzel ancak aloe veralı olan benim tercih edeceğim.

5. Eyüp Sabri Tuncer

vegan sıvı sabun

FİYATLARI GÖSTER

Eyüp Sabri Tuncer, Türkiye’nin Vegan Sertifikalı (V-Label) ilk kozmetik markasıdır. Pek çok markette kolayca bulabileceğiniz, en ulaşılabilir vegan sabunlardan biridir.

Eyüp Sabri Tuncer Doğal Zeytinyağlı Sıvı Sabunu

 • Vegan sertifikalıdır.
 • Hayvanlar üzerinde test edilmemiştir.
 • Paraben ve Gluten içermez.
 • Farklı esans ve kokularda pek çok çeşidi mevcuttur.

Migros, Bim, Macro Center gibi pek çok marketten ya da online olarak satın alabilirsiniz.

?Kullanıcı Yorumu: 

 • Korona günlerinde el yıkamaktan tahriş olan eller için süper bir vegan sabun, bence zeytinyağlı oluşu eli yumuşatıyor.
 • Ellerimde dermatit olduğu için sürekli kullandığım ve memnun kaldığım bir vegan sıvı sabun, tavsiye ederim.

Yazar Hakkında

Ece Tığlı

Yazılım Mühendisi, Veri&İş Analisti, Hayvan Dostu

LinkedIn'de Ziyaret Et
Instagram'da Ziyaret Et