Desalinasyon Nedir? Dezavantajları Nelerdir?

desalinasyon nedir

Desalinasyon kelime anlamı olarak tuzdan arındırma anlamına gelir. Desalinasyon teknolojileri tuzsuzlaştırma işlemidir. Yeraltı ve yerüstü su kaynaklarının belirli işlemlerden geçirildikten sonra içerisindeki tuzu arındırarak kullanıma açık hale getirmektedir. Desalinasyonda amaç içilmeye uygun olmayan suları içme suyu haline getirmektir.

Desalinasyon teknolojileri 3 bölümden oluşmaktadır.

  1. Membran teknolojiler
  2. Termal teknolojiler
  3. Kimyasal teknolojiler

Yukarıda belirtilen teknolojiler de kendi arasında çeşitli bölümlere ayrılmaktadır. Ancak bu teknolojilerden en çok membran ve termal teknolojiler tercih edilmektedir. Membran teknolojiler isminden de anlaşılacağı gibi yarı geçirgen bir zar sayesinde tuzu sudan ayırma işlemi olarak tanımlanabilir. Termal teknolojilerde ana unsur ısıdır. Isı sayesinde ana amaç suyun buharlaşması geriye sadece tuzun kalması ve buharlaşan suyun tekrar yoğunlaştırılmasına dayalı bir teknolojidir. Kimyasal teknolojileri ele aldığımızda ise ortama çeşitli kimyasalların verilmesiyle tuzu sudan ayırma işlemidir.

Biliyoruz ki ülkemizin üç tarafı denizlerle kaplıdır. Yeraltı içme ve kullanma suyu olarak yeterli kaynaklarımızın bulunmasına rağmen suya olan talep arttığı için ve artan nüfusa oranla kaynaklarımız yetersiz kalmaktadır. Bu durum sonucunda kuraklığı ve susuzluğu beraberinde getirmektedir.

Desalinasyon teknolojileri gelişen teknolojiler sayesinde bu duruma çözüm olabilir. Fakat her durum ve teknolojiler gibi desalinasyonun da çeşitli dezavantajları vardır.

Desalinasyonun Dezavantajları Nelerdir?

Desalinasyon yöntemi fazlasıyla enerji gerektirdiği için oldukça pahalı bir teknolojidir. Aynı zamanda uygulanan teknoloji sonrasında da sistemin verimli işleyebilmesi için büyük depolama alanlarına ihtiyaç duyulmaktadır.

Desalinasyon teknolojilerinin kuraklığa çözüm olabiliritesini ele alacak olursak denizden veya herhangi bir kaynaktan desaline etmek için alınan suyun, alınan ortama en az hasarın verilmesiyle temin edilmesi gerekmektedir. Kaynak içerisinde yaşayan çeşitli canlıların hayatlarını da tehlikeye atmaktan kaçınılmalıdır. En az zararı vererek kaynaktan desalinasyon için alınacak olan su içinde belli teknolojiler geliştirilmektedir fakat desalinasyon kendi başına fazla maliyetli olmasından kaynaklı bu alıcı ortam teknolojisine çok sıcak bakılmamaktadır.

Desalinasyonun Çevreye Zararı

Çevreye olan zararlarını göz önüne aldığımızda tesisin kurulması için büyük alanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu durumda o bölgedeki sanayiyi artırarak çevreye zararı da aynı oranda artırmaktadır.

Desalinasyonun Sağlığa Zararı

Sağlık açısından incelediğimizde desalinasyon teknolojilerini kullanarak içme suyu eldesi eden ülkelerde iyot eksiliğine bağlı çeşitli hastalıklar görülmektedir.

Ülkemizde desalinasyon teknolojileri çok yaygın değildir. İsrail desalinasyon teknolojilerini kullanan ülkelerin başında gelmektedir. Nüfusun artmasıyla ve teknolojinin gelişmesine bağlı olarak artan su ihtiyacına karşılık olarak desalinasyon işlemleri susuzluğa çare olmaktan ziyade bir külfet olarak nitelendirilebilir.

Elbette gelişen teknoloji ile desalinasyon teknolojilerini daha az maliyetli hala getirmek mümkün olabilir. Gereksiz su kullanımını azaltmak susuzluğa karşı alınabilecek en güzel ve sağlıklı önlemdir.

Yazar Hakkında

Aysel Akbayrak

Taze bir Çevre Mühendisiyim. Akdeniz Üniversitesi mezunuyum. Yazmayı ve okumayı kendime ilke haline getirmiş biriyim. Sosyal anlamda kendimi yeterli bulup insanlarla fikir alışverişinde bulunmayı severim.

Yeni bilgiler öğrenmeyi seven, verilen işi mükemmel şekilde yapmaya çalışan biri olarak kendimi tanımlayabilirim. Teknoloji ve bilime inanan ve ilgili biriyim.

LinkedIn'de Ziyaret Et