Elektrikli Otomobillere ÖTV Zammı Yapılmayacak!

Yazan Ekolojist

Maliye Bakanlığı’nın konu hakkında yaptığı açıklamada, elektrik motorlu araçlardan alınan, ÖTV olarak adlandırılan Özel Tüketim Vergilerine “bir kuruş dahi” zam yapılmasının planlanmadığı bildirildi.

Maliye Bakanlığı, bir gazetede çıkan “Elektrikli otoya süper ÖTV zammı”, “Torbadan 10 katın üstünde ÖTV artışı çıktı” gibi haberlerin gerçekleri kesinlikle yansıtmadığını, gazetenin haberlerinin kamuoyu üzerinde yanlış etki uyandıracak içeriklere sahip olduklarını, bu sebeple halka yazılı bir bilgilendirmenin yapılmasının uygun görüldüğünü, yaptığı yazılı açıklamada belirtti.

“Araçların Vergilendirilmesine Yönelik Yapılan Haber Yanlışlıklarına Üzülüyoruz”

Bakanlık yaptığı yazılı açıklama metninde, böyle yanlış haberlerin yapımı, Bakanlık açıklamalarını takip etmemekten kaynaklanıyorsa bu durumun haber takibi açısından oldukça üzücü olduğu belirtildi. Ayrıca Bakanlık, bu haberlerin maksatlı, kasıtlı olarak yapıldığını düşünüyor zira Maliye Bakanlığı’na göre gazetenin daha önce araçların vergilendirilmesine dair yanlışlıklar yaptığı bilinen bir durum.

Okuyun: Elektrikli Araç Kiralamanın Faydaları

Elektrik motorlu araçların sahiplerinin, araçlarının elektrik motor gücüne göre bugün itibariyle yüzde 3 ila yüzde 15 arası Özel Tüketim Vergisi’ne tabi olduğunu belirten Bakanlık, açıklamasında bu oranların yakıt motorlu araçlardan alınılan vergilere göre oldukça cüzi olduğunu belirtti.

25 Şubat 2011 tarihinde Resmi Gazete aracılığı ile yayımlanan kanuna göre elektrik motorlu araçlar için ÖTV, 7 yıldır indirimli olarak uygulanıyor çünkü kanundaki rakamlar oldukça farklı.  6111 numaralı kanun ile değişime giden ÖTV Kanunu’na ekli 2 numaralı listenin orijinal halinde kanun, elektrik motorlu araçlar için yüzde 37 ila yüzde 84 arasında vergi öngörmekte ancak bu rakamlar hiç bir zaman uygulanmadı. Elektrik motorlu araçlar, ÖTV’de daima indirime tabi tutuldu.

Elektrik Motorlu Araçların Özel Tüketim Vergileri Bakanlar Kurulu Kararı İle %0’a Kadar İnebilir

Verginin tekniği gereği bu rakamlar öncelikle kanun ile belirlenir ancak daha sonra Bakanlar Kurulu kararı ile bu oranlar yüzde 0’a kadar indirilebilmektedir. Bakanlık, yaptığı açıklama halen görüşülen 6111 numaralı kanun tasarısında bu oranların aynı bir şekilde korunduğunu vurguladı.

Gerek Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın yaptığı açıklamalar, gerek ise Bakanlığın yaptığı yazılı açıklama baz alındığında elektrik motorlu araçlara uygulanan Özel Tüketim Vergisi’ne yakın gelecekte hiç bir zam gelmeyeceği gayet açık.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi