Geleceğin Konsepti: Artı Enerji Üreten Oteller

Yazan Ekolojist

Sürdürülebilir enerji kaynakları yaratmak ve ekolojik dengeyi korumak için yaşamın her alanında yeni projeler hayata geçiriliyor. Artı enerji yaratan oteller de bunlardan biri.

İlk örnek Norveç’te

Norveç’in karla kaplı dağları arasında, Svartisen buzulunun eteklerinde inşa edilen otel, özgün mimarisi ile de göz dolduruyor. Otele üzerine kurulduğu Svartisen buzulundan esinlenerek Svart adı verilmiş. Denizin üstünde ve daire biçiminde tasarlanan otel, güneş ışığından azami ölçüde yararlanmak ve eşsiz manzaranın keyfine varmak için büyük pencerelere ve cam panellere sahip. Otelde konaklayacak misafirleri kuzey ışıklarıyla renklenen bir dağ manzarasının yanında, doğal bir akvaryumun içindeymişcesine deniz yaşamını gözlemleyebilecekleri bir atmosfer bekliyor.

Tüketen Değil, Üreten Bir Otel

Tatil ve otel denildiğinde daha çok tüketim akla gelse de bu otel, tükettiğinden çok enerji üreten, yenilenebilir enerjiye sahip bir yapı. Bu amaçla doğa dostu otelde güneş panelleri kullanıyor. Özgün tasarımının katkısıyla enerji tüketimini %85 oranında azaltan otel, güneş panelleri sayesinde de ihtiyacının fazlası enerjiyi üreterek yenilenebilir enerji üreten örnek bir projeye dönüşüyor.

Otel bölgenin balıkçıları tarafından kullanılan ve geleneksel bir yapı olan rorbue stilinde inşa edilmiş. Ayrıca fiyordun üzerindeki otelin temelini oluşturan ahşap sütunlar zor doğa şartlarına dayanıklı. Bu doğal malzeme, insanın doğaya etkisini minimuma indirirken, otele de hafif ve suyun üzerinde yüzüyormuş izlenimi veriyor.

Yok Etmeden Yaşamak Mümkün

Hızla artan nüfus ve kalabalıklaşan şehirler, dünya kaynaklarını tüketiyor. Gelecek nesillere daha fazla doğal yaşam bırakabilmek için kaynakları doğru ve ihtiyacımız kadar kullanmamız gerekiyor. Yenilenebilir enerji kaynakları yaratmak ve bunları yaşamın her alanında kullanılabilir kılmak bu yüzden önemli.

Son yıllarda fosil yakıtların yerine alternatif olarak daha fazla kullanılmaya başlanan güneş enerjisi buna örnek verilebilir. Doğal olarak dünyaya gelen güneş ışınlarından birçok alanda yararlanmak mümkün… Güneş panelleri sayesinde ısınmadan, ulaşıma, aydınlanmadan makineleri çalıştırmaya kadar birçok alanda güneş enerjisini kullanabiliyoruz. Dünyanın ilk artı enerjili oteli unvanına sahip olan Svart da bu düşünceyle yapılmış.

Doğaya zarar vermeden ve sürekli tüketmeden de dinlenmenin mümkün olduğunu ispatlayan bu otel, geleceğin otel ve yaşam alanlarına örnek olabilecek bir proje.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın