Doğa İçin Bilinçlendir!

çevre koruma
Yazan Ekolojist

Çevre koruma fikri ilk kez sanayi devrimi sonrası ortaya atılmış bir fikirdir. Çevre koruma fikrinin gelişimi yıllar içinde insanların bilinçlendirilmesiyle oluşan ve süreklililiği olan bir süreçtir.

Çevre; yüzyıllardır canlıların yaşamlarını sağlayan ve birbirleriyle sosyal, fiziki, biyolojik gibi pek çok etkileşim sağlayan ortamlardır. Pek çok farklı canlı doğal ortamlarında hayatlarını sürdürmek için mücadele verirler. Maalesef ki dünyada yaşanan, insanların bilinçsizce yerleşmesi, tüketmesi, tahrip etmesi, denetimsiz sanayileşmesi yüzünden yok olan bu doğal ortamlar binlerce canlıyı da beraberinde götürüyor. Sanayi devriminden beri süregelen çevre koruma fikrinin gelişimi hala tam olarak sonuçlanmış değil. O zamandan bu yana pek çok insan bilinçlenmiş ve faaliyet göstermiş olmasına rağmen tüketim çılgınlığı yüzünden seslerini duyuramamıştır.

Bilinçsizce yok etmeye dur de!

Enerji, ambalaj kağıdı, karton, kağıt gibi birçok materyalin üretilmesi için her gün onlarca ağaç kesiliyor, doğal ortamlarımız yok oluyor. Ayrıca durmaksızın artan dünya nüfusu içerisinde yerleşim yerleri oluşturmak işin binlerce hektar ormanlık alanlar yok ediliyor. İnsanların para kazanma isteklerinin yaşamsal ihtiyaçlarının önüne geçtiği artık bir gerçek.

Binlerce yıldır içerisinde yaşadığımız doğaya hak ettiği değeri gösteremiyor olmamız büyük bir hata. Çevreyi korumak için gereken maddi kaynakların, ülkelerin elinde halihazırda var olması ancak önceliklerini doğru belirleyemeyen hükümetler yüzünden daha önemsiz konulara ayrılması ne acı! Dünyada çevreyi korumak için kurulmuş binlerce vakıf ve derneğe insanlar maalesef düşman gözüyle bakıyor. Yapılan çalışmalar, özellikle ülkemizdeki destek içler acısı. Her yıl yapılan onlarca etkinlik, protesto ve gösterilerdeki katılımcı kıtlığı inanılacak gibi değil. Yaşadığımız dünyayı korumaktan aciz olmak hepimizin yüzünü kızartmalı.

deniz temizliği

Sen de adım at!

Yıllardır süregelen bu kıyımın karşısında durmak insanlığın en büyük görevi. Ne yazık ki ülkemizde yapılan bilinçlendirme çabaları yeterince etki göstermiyor. Ülkemizde ağaç kesmek, doğal ortamları tahrip etmek neredeyse özendiriliyor. Vakıflar ve derneklerin ötesinde, bu eğitim ve bilinçlendirme projesini aile içerisinde başlatmak gerekiyor. Ardından okullarda yapılan etkinlilerle desteklenerek bireylerin doğayı koruma fikrini tamamen benimsemeleri gerekiyor. Bu konuda hem aileye hem de eğitimcilere büyük sorumluluklar düşüyor. Okullarda maalesef ikinci planda kalan bu tür konular, eksikleri nedeniyle yıllar içinde dünyayı kötü bir sona sürüklüyor.

Neden Çevreyi Korumalıyız?

Çevre koruma fikri kendiliğinden var olup süregelmesi gereken bir davranış aslında. Nasıl evlerimizi koruyor, temizliyorsak aynı şekilde yaşadığımız dış ortamın da temiz ve betonlaşmadan kalmasını sağlayabilmemiz gerekiyor. Yoksa kaliteli yaşamın veya tümden yaşamanın sonunu elimizle getirmiş olacağız. Şu an görmek istemediğimiz, kabullenemediğimiz yanlışın acısını ileride bizden sonraki nesillere yaşatacağız.

çevre koruma fikri

Son değil başlangıç!

Dünyadaki çevre kirliliği ve ormanların tahribi gibi sorunlar feci bir sonun başlangıcı. Şu yıllarda göremediğimiz ancak çok kısa süre içerisinde yüzümüze tokat gibi çarpacak olan doğa katliamının sonuçlarını hep birlikte yaşayacağız. En çok da imara açtığımız ormanlık alanların tükendiği, nefes alacağımız tek bir ağacın kalmadığı zaman pişmanlık yaşayacağız. Belki halihazırda bir ağaç kesmemiş bile olabilirsiniz.

Ama kesilen tek bir ağaç, yaşam alanı kalmadığı için soyu tükenen tek bir hayvan için dur demediğimizden hepimiz suçluyuz.

Ne Yapmalı? Neler Yapılıyor?

Dünyada kurulmuş birçok vakıf ve dernek, doğa katliamlarına karşı büyük savaşlar veriyor. Kesilen her ağacın yerine dikilmeye çalışılan yeni fidanlarla doğaya can verilmeye, hayvanlara yaşam alanı kazandırılmaya çalışılıyor. Ancak hala tam olarak yerleşemeyen bu bilincin bedelini ülkemizde de acı kayıplarla ödüyoruz.

Önce ülkemizde çevre koruma fikrinin gelişimi için adımlar atmalı, sesimizi herkese duyurmalıyız. İçinde yaşadığımız dünyanın yok olup gitmemesi için savaş vermeli, daha kaliteli yaşamlar için biz de elimizi taşın altına koymalıyız.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın