Çevre Koruma Haftasının Önemi

çevre koruma
Yazan Ekolojist

İnsanlar doğdukları andan itibaren bir çevre içerisinde yaşamlarını sürdürürler.

Yaşamımız boyunca yaşadığımız çevre dağlardan, ovalardan, denizlerden, ağaçlardan, çiçeklerden ve hayvanlardan oluşmaktadır. Bu çevre bizim hayatımızı ne kadar kaliteli sürdürebileceğimizin en önemli destekçisidir. Çünkü çevredeki bu varlıklar zarar gördükçe dünyada bulunan ekosistem bozulabilir ve böylece bir çok doğal afetle karşılaşabiliriz. Bu yüzden insanların içinde yaşadığı çevreye saygı duyması lazım.

Dünya üzerinde pek çok varlık birlik içinde yaşamaktadır ve dünya üzerindeki bütün canlıların birbirlerine ihtiyaçları vardır. Bu duruma ekosistem denir. Ekosistem mükemmel bir döngü içerisinde ilerleyerek üzerinde bulunduğumuz dünyada yaşanmasına sebeptir. Bir çok canlının ve insanların yaşadığı dünyamız artık yaşlanıyor.
İnsanların düşünmeden hareket etmesi dünyamıza farketmesek de büyük zararlar veriyor. Bu zararların sonucunda çevre kirliliği dediğimiz olay gerçekleşiyor. Çevre kirliliği hayatımızı büyük ölçüde tehdit eden bir unsurdur.

dünya çevre günü

İnsanların dünyamıza verdiği zararların sonucu olarak küresel ısınma, iklim değişiklikleri, çevre kirliliği gibi küresel çapta sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu sorunların küresel olması küresel bir çözüm bulmayı gerektirdiği için bir çok devlet ve uluslararası örgüt bu konular üzerinde çalışmalar yapmaktadır.

Dünyadaki bu sorunlar insanların dolaylı yada dolaysız, bilinçli ya da bilinçsiz olarak yaptıkları hareketler sonucu ortaya çıktığı için, çevreyi ve dünyamızı korumakta insanların görevidir. Yemyeşil, tertemiz bir dünya içinde yaşamak hepimizin hakkıdır. İnsanların bilinçlenmesi çevrenin korunması için önemli olduğundan Birleşmiş Milletler aracılığıyla Stockholm’de  yapılan çevre konferansında 5 Haziran Dünya Çevre Günü olarak belirlenmiştir.  Çevre koruma haftasının anlam ve önemi bahsettiğimiz sebeplerden ötürü çok önemlidir. İnsanların bugünü unutmamaları Dünya çapında böyle özel bir günün varlığı insanları çevrenin korunmasının önemi için uyarmaktadır.

Çevre Koruma Haftasının Anlam Ve Önemi

Çevremizi ve Dünyamızı korumak bir insanlık görevidir. Bunun için dünyadaki bir çok devlet anayasalarında çevre koruma haftasına yer vermişlerdir. Türkiye’de Başbakanlığa bağlı bir çevre müsteşarlığı kurulması, çevreye önem verildiğini göstermektedir.  Çünkü çevreyi korumak, çevrenin sağlığını bozmamak ve çevreyi daha da güzelleştirmek devletin olduğu kadar hepimizin görevidir.

 

5 haziran dünya çevre günü

Çevre koruma haftasında televizyonlarda, bilgisayarlarda, telefonlarda ve tüm internet dünyasında çevrenin insanlar tarafından nasıl kirletildiği gösterilir ve kirletilen çevrenin nasıl düzeltilebileceği gösterilir. Bu konuda insanlara ve devlete düşen görevler anlatılır. Daha çok insanların bilinçlenmesi sağlanır. Bu açıdan insanlara, yaşadığımız çevrenin insan sağlığı üzerindeki önemli etkisi vurgulanarak insanlara yapmaları gerekenler söylenir.

Ayrıca okullarda bu konu hakkında konuşmalar yapılır, konferanslar verilir ve çevre koruma haftasıyla ilgili broşürler dağıtılır. Panolara pankartlar asılarak çocukları ve yetişkinleri bilinçlendirmeye çalışırlar. Bu açıdan elbette çevre koruma haftasının anlamı ve önemi çok büyüktür.

Tıklayın: Çevre Koruma Haftasının Anlam ve Önemi

Çevremizi korumak konusunda devlet ile birlikte el ele verip, bize verilen bu zenginliği, mutluluğu, sağlığı gelecek nesillere de aktarmalıyız.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın