Ambalaj Üzerindeki İşaretler ve Anlamları

Yazan Ekolojist

Ambalajlar üretilen ürünlerin muhafaza edilmesi ve hiçbir şekilde değişime, bozulmaya uğramadan tüketilmesi için bilimsel ve tıbbi koşullar dikkate alınarak üretilen paketleme ürünleridir. Ambalajlar hızlı tüketim ürünleri, elektronik ürünler, gıda maddeleri ve daha birçok ürün gruplarında karşımıza çıkan ürünler olarak bilinmektedir. Bu zamana kadar ne kadar dikkat edildi bilinmez anca ambalajların arka yüzünde tüketici sembolleri olarak bilinen birtakım işaret ve semboller yer alır. Bunlar tüketicinin bilinçlendirilmesi amacıyla hazırlanmıştır.

Ambalajda Bulunan Kurumsal Semboller ve Anlamları

Ambalajlarda yer alan ve ilgili kurumunu tescilleyen semboller yer almaktadır. Ambalajlar üstünde kullanılan Yeşil Nokta, firmanın ambalajlarının geri kazanımı için yapılan çalışmalara finansal destek sağladığını, kısaca çevreye duyarlı olduğunu gösterir, 31 ülkede kullanılan uluslararası bir markadır.

Yeşil Nokta birbiri içine geçmiş iki ok şeklinde bir işarettir ve geri dönüşüm işaretinden farklı bir işarettir. Yeşil Nokta markasının Türkiye’deki tüm hakları Çevko Vakfı’na aittir.

yeşil nokta

Üzerinde TÜKÇEV yazan işaret, marka sahibi firmanın ambalajları ile ilgili geri dönüşüm yükümlülüklerini Tükçev Vakfı aracılığıyla yerine getirdiği anlamını taşımaktadır.

tükçev logo

Ambalajda Bulunan Temel Semboller ve Anlamları

Öte yandan ambalaj üzerindeki işaretler bakımından değerlendirildiği zaman sıklıkla yer alan temel semboller ve bunların anlamlarını da sıralamak gerekmektedir. Ambalaj atıklarının geri toplanması, yeniden kullanılması, geri kazanımının kolaylaştırılması ve tüketicinin bilgilendirilmesi amacıyla ambalajlar üretimleri sırasında işaretlenir. İşaretleme gönüllülük esasına dayanır. Ambalaj üzerinde sıklıkla kullanılan işaretler aşağıdaki gibidir:

– Geri dönüşüm işareti söz konusu ürünün geri dönüşümlü olduğunu ifade eder.

– Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği’ne göre ambalaj üreticileri tarafından kullanılan, ambalajın türünü belirten kısaltma ve malzeme türüne ait numara bulundurulur.

– Sembolün merkezine ambalajın üretildiği malzemenin türünü temsil eden numara, altına da büyük harfler ile malzeme türünü temsil eden kısaltma yazılır.

Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği’nde yer alan işaretleme sistemine ait bilgiler aşağıdaki gibidir: ambalajda işaretleme

ambalaj işaretleme

– PET ürünün polietilen tereftalat malzemeden üretildiği anlamına gelir.

– PVC yüksek yoğunluğa sahip polivinil klorür malzemeden üretildiği anlamını içerir.

Ambalajda Bulunan Uyarıcı Semboller ve Anlamları

Ambalajların arka yüzeylerinde yanıcı-patlayıcı durumlara karşı tüketiciyi uyarıcı nitelik taşıyan geri dönüşüm işareti olan ürünler yer almaktadır. Belli başlı ürünler arasında patlayıcı ürün, oksitleyici ürün, alevlenebilen ürün içeren uyarı sembolleri yer almaktadır. Öte yandan değerlendirildiği zaman yine toksik ürün ve ciltle teması halinde tahriş edebilecek yapısının bulunduğu özellik de yer almaktadır. Patlayıcı ve yanıcı özellikli ürünlerden bir diğeri olarak sıkıştırılmış gaz içeren, patlayabilen özellikteki uyarıların da yer aldığı sembol ve anlamlar bulunur.

 

tehlikeli atık işaret

Tüm bu semboller ve onların içerdikleri anlamlar dikkate alındığı zaman her anlamda ambalajda bulunan uyarıcı sembollerin en temel anlamlarının neler olduklarını rahatlıkla tespit etmek mümkün olabilmektedir. Bu da tamamen bilinçli tüketicilerin oluşturulması amacıyladır.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın