Urla’da Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi Projesi Gerçekleştiriliyor

Yazan Ekolojist

İzmir’in en eski ilçelerinden birisi olan Urla’da güneşli gün sayısının oldukça fazla olmasından yararlanılarak bölgedeki Güneş enerjisi potansiyeli dikkate alınarak belediye ve Solarçatı iş birliğiyle bir proje hayata geçirildi. Hayata geçirilen söz konusu projeyle Güneşten yararlanarak elektrik üretimi sağlamak ve böylelikle %100 tasarruf sağlamak amaçlanmakta. Bunun için Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin çatısına yerleştirilen solar panellerle Güneşten tamamen yararlanmak esas alınıyor.

Güneş enerjisi kullanılarak elektrik üretilmesi planlanan bu projede Urla Belediyesi de katkıda bulundu. Ayrıca Solarçatı tarafından sponsorluk yapılarak projenin Güneş ile elektrik üretimi sağlanmasına yönelik tamamen kaliteli bir sosyal sorumluluk projesi olduğuna da yer verildi.

Elektrik Kesintisi Olmayacak 7/24 Elektrik Olacak

Solar panellerin herhangi bir şekilde elektrik kesintisi yaşamayacağını dile getiren Solarçatı kurucu teknisyeni Utku Korkmaz, bataryanın aralıksız olarak çalışabildiğini ve tam 3 saate kadar dayanabildiğini sözlerine ekledi. Genel arızalardan kaynaklanan ani elektrik kesintilerinden de hiçbir şekilde etkilenmeyeceğini belirten kurucu teknisyen bu projenin çok önemli bir girişimcilik ve sosyal sorumluluk projesi olduğunun da altını çizdi.

Aynı zamanda kadınların da bu projede yer almasını değerlendiren Urla Belediye başkanı Sibel Uyar bu çalışmaların kadınların çalışma hayatındaki aktif rol dağılımını daha da artıracağını belirtti.

Solar Paneller Elektrik İhtiyacını Karşılayacak

Güneşten elektrik üretimine dayanan bu projeyle elektrik ihtiyacının %50 oranının yani yarısının tamamen karşılanması hedefleniyor. Bununla birlikte yine 1.8 kW gücünde olan bu solar paneller sayesinde yılda yaklaşık 2.7 mWH elektrik üretmesi beklenerek her anlamda bölgenin elektrik ihtiyacının yarısından fazlasını karşılayacak tamamen yenilenebilir doğal kaynak olduğu da belirtildi.

Bu gelişme dikkate alındığı zaman gerçekten de elektrik üretimindeki bu hızlı projenin diğer belediyelere de örnek alması bekleniyor. Bu sayede hem elektrik tüketiminden %100 oranında tasarruf sağlanması hem de tamamen yenilenebilir bir kaynak olarak Güneşin mevcut potansiyeli kullanılarak ucuz elektrik tüketimi amaçlanmaktadır.

Bu projelerin Urla Belediyesi tarafından öncülüğünün yapılarak özellikle kadın girişimciliğinin de önünün açılması için ülke genelinde bir örnek teşkil edeceği de bekleniyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın