Yaşamın Ölümcül Renklerinde Bugün: Bitkiler

Yazan Ekolojist

Gezegenimizin biri bir diğerinden görkemli ve canlı renkleri arasında sıralama yapılacak olsa, kuşkusuz insanlar ya da hayvanlar yerine bitkiler ilk sıralarda yer alırdı. Aynı zamanda tehlike arz eden canlılar sorulsa bu sefer bitkiler sıralamamızın sonlarına doğru boy gösterecek olurdu.

Zehirli canlı dendiğinde birçoğumuzun aklına hayvanlar gelecektir, hatta bazılarımız bitkilerden söz etmeyecektir bile. Nitekim yaşamın güzellikleri tehlikeler de barındırıyor ve dünyanın on ölümcül bitkisi de bu tehlikeler içinde yer alıyor. İşte yaşamın tehlikeleri arasında bulunan on katil bitkimiz.

1. Kızıl gel-git algi (Red Tide Algae)

red tide algae

Bir deniz yosunudur. Sinir sistemi üzerinde etki gösteren bir zehir açığa çıkararak organları felç edebilir. Hayvanlar tarafından taşınarak, geniş bir alana yayılıp solunum yollarını uyuşturabilir.

2. Angel Trumpet (Melek Borusu)

angel trumpet

Melek boruları gibi güzel bir ismi ve ismiyle aynı oranda güzel görünümlü olan bu bitki, dokunulmazdır. Ona dokunmadığınız sürece size hiçbir zararı yoktur. Solanaceae familyası bitkilerinde ikincil metabolitlerin bir bölümü olan skopolamin isimli bir tropan alkaloid zehri yayar.

Alkoloit bağımlılık yapan bir kimyasal bileşiktir. Bitkinin çayı da yapılır ancak zehir miktarı bitkiden bitkiye değiştiği için ne derece zararının dokunacağını kestirmek zordur. Bitkinin zehri etkisindeyken yaptığınız hareketlerin farkında olmama durumunuz vardır.

3. Düğün Çiçeği (Buttercup)

buttercup düğün çiçeği

Düğün Çiçeği olarak da anılan bu bitki, oldukça yaygındır ve diğerlerine nazaran daha sevimli gözükmektedir. Kostik cinsi zehirlidir, tene değdiği zaman kırmızı noktalar oluşturur, tüketilmesi durumunda organ ve sinir sistemi zehirlenmesine neden olur.

4. Ölüm Camas’ı (Death Camas)

Death Camas

Yenilebilir çiçek soğanı olan Camas’la karıştırılırsa, tüketilmesi durumunda ani ölüme sebep olur. Varolan en zehirli bitkidir.

5. Giant Hogweed (Dev Tavşancılotu)

giant hogweed dev tavsancılotu

Tüketilmeyi beklemez, en küçük fiziksel temasta ciddi zararlara neden olur. Bitkinin özü güneş ışığıyla tepkimeye girdiğinde insan derisini kabartır. Ortalama insan boyundan daha uzun boyutlara ulaşabilen bitki, asgari endişe sınıfındadır.

6. İntihar Bitkisi (Gympie-Gympie)

intihar bitkisi gympie gympie

Deride yakıcı etkide bulunan birçok ağaçtan daha fazla yakıcıdır; asitle kaplıdır. Asitin kalıntıları uzun yıllar boyunca sürebilir. Yakınında durmak bile intihara sürükleyici bir acıya sebebiyet verebilir. Yüz yüze kalındığında zehirli olduğu anlaşılabilecek , tedirginlik verici bir bitkidir.

7. Himalaya Böğürtleni (Himalayan Blackberry)

himalaya böğürtleni

Böğürtlen fidanı olarak karşılaşılabilir. Oldukça uzundur. Herhangi bir etkileşimde tepki vererek savrulabilir ve göz hasarlarına neden olduğu gibi, kan kaybı ve damar bozulması yaşatabilir.

8.  Yeni Zelanda Isırganı (New Zealand Tree Nettle)

yeni zelanda ısırganı

Isırganların en tehlikelisidir. Geniş yapraklıdır, ölümcül tehlikeyi hemen doğurmasa da zamanla sinir sistemini çökertme olasılığı vardır.

9. Skunk Cabbage

shunk cabbage

Büyük, çiçekli ve kötü kokulu bir bitkidir. Belirli miktarda tüketimin yararlı olduğu bilinse de belirsiz bir sınırın üstüne çıkıldığında aşındırıcı zehirle karşı karşıya kalınabilir.

10. Spurge Laurel

Minik ve parlak bir yapıya sahiptir. Dokunulduğunda tahrişe ve akabinde gelecek yaralara sebep olur. Meyveleriyse başlı başına ölümcül zehir taşır; saatler içinde iç kanamaya neden olur.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın