Hindistan’da Ekolojik Değişim

Yazan Ekolojist

2011 yılında Hindistan asıllı bir girişimci olan Ajaita Shah’ın çalışmalarına başladığı şirketine güneş enerjisinin öneminin farkında olan Frontier Markets adını veriliyor. Çevre dostu bir proje yaratan Shah’ın çalışmasına gönül veren Rajasthan eyaletine bağlı kadınların yardımıyla tanıtılan Frontier Markets, güneş enerjisi sistemlerini kullanmaya özendirmeyi amaçlıyor. “Solar Sahelis” yani “Güneş Arkadaşları” adıyla projeye destek veren bölge kadınlarının çalışmalarıyla kömür kullanımının azaltılması hedefleniyor. Çalışmalara gönül veren ve destekleyen isimler çok olsa da sistemle ilgili daha önce yaşanan kötü tecrübeler görüşün yaygınlaşması ve güneş enerjisi sisteminin normalleşmesi sürecini baltalıyor.

Yılın Çoğunu Güneşli Olarak Geçiriyorlar

“Güneş Işığı Eyaleti” kurma hedefi olduğundan bahseden proje sahibi Ajaita Shah, yılın en az 300 gününü güneşli olarak geçiren ülkesinin jeolojik avantajlarından faydalanmak istediğini belirtiyor. Güneş enerjisi yardımıyla çevre dostu bir yaşam stili kazandırmaya çalışan ekibinin bunu başaracağından emin. İklimin verdiği fırsatları kullanarak yenilenebilir enerji kaynağını hedef göstererek halkı bilinçlendirmeyi ve korkularının önüne geçirmeyi arzuluyor. Bölgede yer alan kadınlara eğitim vererek “Güneş Arkadaşları” adıyla ekip oluşturan Ajaita Shah, halkın ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına iletişimi kolaylaştıracak bir sistem geliştirmiş oldu. Bölgede sık sık tekrarlanan elektrik kesintilerinden hareketle insanların ön yargılarının farkına varan genç girişimci, insanların korkularını gidermeye odaklanmış durumda.

Halk Sisteme Karşı Ön Yargılı

Frontier Markets isimli firmasıyla pek çok insanın sesi olan Shah’ın “Uzun süredir Hindistan’da güneş enerjisi ile ilgilenmeye çalışıyoruz. Genelde insanlar sistemi görmüş olmalarına rağmen daha önce başarısızlıkla sonuçlanmış olduğu için buna güvenmediler veya böyle bir enerji kaynağından haberleri yoktu” şeklindeki açıklaması toplumun güneş enerjisine bakış açısını da yansıtıyor. Bu nedenle zorlu bir çalışmanın sorumluluğunu üstlenen Shah ve Güneş Arkadaşları kırsal bölgede yaşayan insanların gerek ev içinde gerekse de ev dışında ihtiyaç duydukları enerji ihtiyacının karşılamanın en iyi yolunun güneş enerjisi sistemleri olduğunu anlatarak içindeki yaşadıkları toplumun aydınlatılması üzerine çalışıyorlar. Bu projeye yerel kadınları dahil ederek Ajaita Shah onlara finansal özgürlüğü ve özgüveni tattırmış oldu.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın