Türkiye’de Rüzgar Enerjisi Yatırımı

türkiyede rüzgar enerjisi
Yazan Ekolojist

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından Rüzgar Enerjisine Ülkemizde Bir Çok Yatırım Yapılmaktadır.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının öneminin ortaya çıkması ve önce gelişmiş ülkelerde başlayan bu proje çalışmaları sonrasında Türkiye’de de bir takım çalışmalar başlamış. Rüzgar Enerjisi Türkiye’de Nerelerde var soruna şimdi sizlerle birlikte bir göz atacağız.

Yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde en yaygın kullanılanlarının güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi olduğu bilinmektedir. Rüzgar enerji santrallerinin önemi ve gerekliliği enerji üretimindeki büyük roller ve çevre dostu bir enerji üretim şekli olması sebebi ile çok sık kullanılmaya başlandı ve dünyada bunun ile ilgili çok ciddi çalışmalar yapıldı ve proje bazlı bir çok çalışma da hayata başarı ile geçirildi.

rüzgar enerjisi yatırım

Bu aşamada Türkiye’de de çok değerli çalışmalar yapıldı ve bir çok rüzgar enerjisi santralleri kuruldu. Bu santrallerin sayısı yaklaşık olarak 170 civarında olup bunların içerisinde ilk on büyük santrali birlikte inceleyeceğiz.  Bu santrallerin bulunduğu illere değinmek gerekir ise İzmir, Manisa, Afyon, Osmancık, Balıkesir, İstanbuli Kayseri, Sivas, Hatay, Tekirdağ, Çanakkale, Edirne, Isparta, Muğla, Bursa, Osmaniye, Mersin, Aydın, Amasya, Kırklareli,Tokat, Bilecik, Yalova, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Gaziantepte kurulu olan rüzgar enerji santrallerimiz bulunmaktadır.

Türkiye’de Kurulu Bulunan En Büyük Kapasiteli Rüzgar Enerji Santralleri

türkiye rüzgar santralleri

Rüzgar enerjisi Türkiye’de Nerelerde var soruna verdiğimiz yanıt ile ağırlıklı olarak Türkiye’nin batısında olmakla birlikte bir çok ilimizde rüzgar enerji santrallerinin olduğunu da gördük. Bunların içerisinde en büyük olanlarının bazıları sizler için tanıtacağız. Tanıtımını yapacağımız rüzgar enerji santrallerinin ilki Zorlu Gruba ait Gökçeada Rüzgar Enerji Santralidir. 2008 yılında yapımına başlanıp 2010 yılında yapımı tamamlanan santral yılda yaklaşık olarak 500 kw/h enerji üretmekte ve yaklaşık olarak 170.000 hanenin de elektrik ihtiyacını karşılayabilme kapasitesine sahiptir.

Bir diğer santralimiz ise Aksa Enerji Grubuna ait Çanakkale’de bulunan Res Rüzgar Enerji Santralidir. Bunları Aksa Gruba bağlı Balıkesir’de kurulu bulunan Şamlı Rüzgar Enerji Santrali ve yine Aksa gruba ait Hatay’da kurulu bulunan Sebenoba Rüzgar Enerji Santrali izlemektedir. Devamında Yine Aksa Gruba ait olan ve Manisa’da bulunan Karakurt Rüzgar enerjisi santrali ve devamında ise Çanakkale Anemon Rüzgar Enerji Santrali gelmektedir.

türkiye rüzgar enerjisi yatırım

Bozcaada’da bulunan Bores Rüzgar enerji santrali ve Bandırma Bares Rüzgar enerjisi santrali Alize Çeşme Germiyan rüzgar elektrik santrali ve sonrasında ise Denizli rüzgar enerji santralleri Türkiye’de bulunan ilk onda yer alan en önemli rüzgar elektrik santralleri arasında bulunmaktadırlar.

Türkiye’nin batı illerine rüzgar elektirk santralleri ile ilgili ciddi yatırımların yapıldığı ve çok başarılı projelerin gayet güzel bir şekilde hayata geçirildiği aşikardır.

Rüzgar Enerjisinden Faydalanmak Neden Bu Kadar Önemli?

Yenilenebilir enerji kaynaklarına verilen değer ve gösterilen büyük ilginin neticesi olarak bu alanlara milyon dolarlık yatırımlar yapılmakta ve buralardan çok ciddi bir üretim sağlanabilmektedir. Türkiye’nin büyük ve önde gelen kuruluşları bu alanda büyük yatırımlara imza atmışlardır. Bu da ülkemizin geleceği açısından son derece önemli bir gelişmedir.

rüzgar enerjisi türkiye

Bu oluşumların desteklenerek artması ve çok daha yaygınlaşması ülkemizin geleceği, gelecek nesillere bırakacağımız miras için de çok büyük bir öneme sahiptir. Rüzgar enerjisi Türkiye’de nerelerde var denilince akla ilk gelen Ege ve Marmara kıyı şeridindeki iller bu uygulamaları başarı ile yönetmiş ve Türkiye için önemli başarılar elde edilmiştir.

Gelecekte mevcut enerji kaynaklarının kömür, petrol ve doğalgaz gibi tükenebilme ihtimali, fiyatlarının aşırı pahalı bir hale gelmesi ve de en önemlisi canlıların hayatını tehdit edecek bir hale dönüşmesi riskine karşı alınmış olan tedbirlerden bir tanesi olan rüzgar enerjisinden faydalanma projeleri oldukça başarılı uygulamalar ile yürütülmeye devam ettirilmektedir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi