Sürdürülebilirlik Nasıl Sağlanır?

işletmelerde sürdürülebilirlik
Yazan Ekolojist

Sürdürülebilirlik nasıl sağlanır sorusu son zamanlarda en çok tartışılan ve konuşulan konular arasında yer almaktadır. Öncelikle sürdürülebilirliğin ne olduğu, ne olarak tanımlandığını bilmek gerekir. Uzun tanımları olsa da kısa ve özel olarak devamlılık demektir.

İnsanlar hayatları boyunca birçok şeye ihtiyaç duyarlar. İnsan ihtiyaçları her geçen gün artıyor buna bağlı olarak da şartlar ve koşullarda değişiyor. Bu nedenden dolayı insanlar bir olay veya konu üzerinde sürdürülebilirliği sağlayamamaktadır. Devamlılığı gelmeyen veya bir sebepten dolayı gelemeyen konular veya olaylar ise sıkıcı hale geliyor.  Artan ihtiyaçlar sürdürülebilirliği sallantıya uğratıyor.

Sürdürülebilirlik İlkesinin Geçerliliği

İnsanlar karar verdiği veya proje haline getirdiği ve uygulamak istediği her şeyin sürdürülebilirliğini istemektedir. Almış olduğunuz karar veya yapmış olduğunuz projenin devamlılığını sağlamak için sürdürülebilir nitelikte işler ortaya koymalısınız. Üzerinde çalışmış olduğunuz veya yapmış olduğunuz projeler genel ve doğal olarak başlangıç ve bitiş süresi olan çalışmalardır. İşte sürdürülebilirlik tam da buraya devreye giriyor.

Projeleriniz sonlandıktan sonra yürütecek olduğunuz faaliyetlerin devamlılığını sağlayan ilke sürdürülebilirlik ilkesidir. Her toplumda, her işletmede bu ilke bizzat geçerlidir. İnsanlar hayatı boyunca doğası gereği istediği şeylerin devam etmesini sürmesini isterler. İstekler ve yapılan işler, projeler yarıda kalır veya bittikten sonra hiçbir ilerleme kaydedemez ise hayal kırıklığı ve maddi olarak da kayıplar oluşuyor.

İşletmenizde bulunan ürünler, malzemeler veya teknolojik aletler projeniz bittikten sonra da kullanılabilir durumda ise başarılı bir girişim yapmış ve sürdürülebilirliğinizi sağlamış olursunuz.

sürdürülebilirlik

Sürdürülebilirliğin Etkilendiği Alanlar

Projenizin sürdürülebilir olmasını istiyor iseniz projenizin üzerinde uzun soluklu emek vermeniz ve belli aşamalardan geçmeniz gerekmektedir. Sürdürülebilirlik nasıl sağlanır diye araştırmalar yapıyorsanız ilk önce proje hazırlarken yapılması ve uyulması gereken aşamalar olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Bunlardan ilk aşama hazırlık aşamasıdır. Projenizin sağlığı ve sürdürülebilirliği açısından son derece dikkatli araştırmalar yapmalı ve titizlikle hazırlık aşamasını tamamlamalısınız. Sonrasındaki aşama uygulama aşaması gelmektedir. Uygulama aşaması proje için atılan en önemli adımlardan bir tanesidir.

Sürdürülebilir yani devamlılığı olacağını düşündüğünüz bir proje üzerinde çalıştı iseniz uygulamaya geçmeniz gerekecektir. 3. Aşama olarak yaygınlaştırma aşaması vardır. Yaygınlaştırma aşaması da yaptığınız işin tanınması ve yine sürdürülebilirlik açısından çok önemlidir, tanınmanızı sağlayacaktır.

Daha sonraki aşama ise; izleme yani değerlendirme aşamasıdır. Bu aşamada da bu zamana gelene kadar geçtiğiniz aşamaların ne derece size yarar veya zarar sağladığını göreceğiniz ve bundan sonraki adımınızı ona göre atacağınız aşama olduğu için büyük önem taşır.

Projenizin en önemli aşamalarından biri olan sürdürülebilirlik 5. Sırada gelmektedir. Bunun sebebi ise sürdürülebilirliğine inanmıyor iseniz; bu projenin kısa soluklu olacağını anlamanızı sağlamaktır.

sürdürülebilirlik nasıl sağlanır

Sürdürülebilirliğin İşletme Açısından Önemi

Projenize yapmış olduğunuz maddi manevi hazırlıklar sonucunda sürdürülebilirliğinin olacağına inanmış olmanız gerekmektedir. Sürdürülebilirliği sağlayamayacak ve kısa süreli bir iş olacak ise; sizin için hayal kırıklığı ve maddi zararlar oluşturacaktır.

Sürdürülebilirlik nasıl sağlanır diyorsanız; projenizin başından itibaren çok ciddi ve çok titiz çalışmalar yapmalısınız. Çok iyi araştırmalı, çok dikkatli ve özenli görüşmeler yapmalısınız. Projeniz bittikten sonra yaygınlaştırmanızı fazlasıyla iyi yapmalısınız. Kendinizi, projenizi ve işletmenizi tanıtmalısınız. Bulunduğunuz çevre ve o çevredeki faktörler de sürdürülebilirlik açısından çok önemlidir. İşletmenin muhiti, muhitin bulunduğu yer ve çevresindeki rakip işletmeler çok iyi araştırılmalıdır. Doğru zamanda ve doğru yerde atılacak olan proje adımınız çok iyi bir araştırma ve çalışma sonucunda başarıyla sonuçlanarak, olumlu olacaktır.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın