Simli Ürünler De Sağlığa Zararlı

Yazan Ekolojist

Oyuncak bebekler, yılbaşı partisi malzemeleri, sünnet düğünü malzemeleri… Kısacası oyun, eğlence ve kültür-sanat etkinlikleri kapsamında aklınıza gelen her türlü organizasyonlarda mutlaka simli ürünleri görmemiz mümkün. Ama aslında bu ürünlerin de içimizdeki şeytanlardan birisi olduğunun kaçımız farkındayız/farkındaydık?

Simli ürünler üzerine çalışma başlatan çevre mühendisi Richard Thompson inanılmaz derecede ürpertici bulgulara ulaştı. Çünkü ortaya çıkardıkları, insanların kesinlikle katlanamayacakları cinsten itici keşiflerdi. Dünyanın en büyük doğal harikalarından birisi olan Great Lake ve çevresinde yaptığı çalışmalarda ele geçirilen ölü balıkların midesinin neredeyse tamamında simli plastik malzemelerin çıktıklarını doğruladı.

Sadece balıklar değil okyanuslarda ve göllerde yaşayan sayısız türdeki hayvanların da simli plastik ürünler yiyerek yaşamını sürdürdüklerini keşfetti. Bu keşfin hemen arkasından pek çok eğitim kurumunda simli ürünlerle eğitime ara verilerek bu ürünlerin sağlığa zararlı oldukları gerekçesiyle satılması da devlet yetkililerince yasaklandı.

İngiltere’de Simli Kreşler Kapatıldı

Okul öncesi eğitim kurumları olarak dikkat çeken kreş merkezlerinin önde gelenleri, ünlü çevre mühendisinin yaptığı araştırma sonrasında ortaya çıkardığı bu ürpertici ve tiksindirici keşfinin hemen ardından simli oyuncakları eğitim kurumundan hemen uzaklaştırma kararı aldı ayrıca devlet yetkilileri tarafından da halen simli oyuncaklar bulundurduğu bilinen kreşler de mühürlenerek eğitim kurumu olma özelliğine son verildi.

Deniz Canlıları Simli Cisimlerle Besleniyor

Ünlü çevre mühendisinin yaptığı keşif çalışmasında ortaya daha önce hiç kimsenin aklının ucundan bile geçmeyecek somut ve bilimsel bulgulara rastlandı. Doğal göllerde ölü olarak ele geçirilen balıkların, deniz mahsüllerinin midesinden simli plastik cisimlerin çıkarıldığı tespit edildi. Bu durum da simli ürünler alma konusunda insanların ikinci defa düşünmesi gerektiğinin altını çizdi. Bu unsurları yönünden değerlendirildiği zaman gerçekten de söz konusu gelişmenin ilerleyen zamanlarda nasıl bir gelişmeleri de beraberinde getireceği şimdiden merak edilenler arasında gelmektedir. Böylece ilerleyen süreçlerde yapılacak yeni çalışmalar simli mikroplastik ürünlerin ham maddesi ve piyasaya sürülme koşulları açısından da enine boyuna araştırılmayı bekliyor olacak. Daha önceden de birçok yapay oyuncak malzemelerin kanserojen maddelerle imal edildikleri gündeme gelmiş ve bu haberin gerçekliği doğrulanmıştı.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi