Bu Ağaç Güneş Enerjisi Üretebiliyor

güneş enerjisi ağaç
Yazan Ekolojist

Ağaç güneş enerjisi üretebilir mi? İnanılması güç ama bu bir gerçek! “Güneş Enerjisi Ağacı” küçük bir arazinin üzerinde çoğaltılmış güneş panelleri sayesinde enerji üretilebiliyor. Güneş enerjisi üretebilen ağaç ilk olarak CSIR-CMERI (Central Mechanical Engineering Research Institute) tarafından geliştirilmiş. Dr. Harsh Vardhan tarafından dikey olarak tasarlanmış olan güneş enerjisinden elektrik enerjisi üreten panellerin kullanıldığı ağaç şeklindeki bu tasarım arazisi kısıtlı olan bölgeler için oldukça iyi düşünülmüş bir çözümdür.

Benzer: Elektrik Üreten Ağaç Hayran Bıraktı!

güneş enerjili ağaç

Elektrik Enerjisi Üreten Ağaç

Dikey biçimde duran dalları ile fotovoltaik panelleri taşıyan bir ağaç gibi görünen bu ağaç solar enerjiden yararlanmayı sağlıyor. 1 adet Güneş enerjisi ağacı ile 5 kilo wattlık enerji üretimi yapmak için 4 m²lik bir alan kullanılıyor ve 400 m²lik bir alanda bulunan güneş panelinin üretebileceği kadar elektrik enerjisini üretebiliyor, yani yaklaşık 5 evin ihtiyacı olan elektrik enerjisini karşılayabiliyor. Güneş enerjisi ağacı direkt toprağa monte edilmiş olan paneller ile karşılaştırıldığında %10 veya %15 oranında daha çok enerji üretebiliyor.

Ağacın akü yedekleme sistemi ile tam şarj olmuş ise güneşin batmasından sonra dahi yaklaşık 2 saat daha elektrik sağlayabilmektedir. Güneş enerjisi ağacı aynı sırda enerji verimliliğinin de azalmasına neden olacak tozları ve kirleri temizlemek amacı ile su yağmurlama sistemi ile donatılmıştır. Batı Bengal bölgesinin 3 bölgesinde güneş enerjisi ağacının test edilmesi için pilot bir bölge oluşturulmuştur. Güneş enerjisi ağacının daha gelişmiş bir modelinde ise dallar güneş ışınlarının yönüne göre dönecek şekilde ve güneş ışınlarından daha fazla faydalanabilmeyi sağlıyor.

güneş enerjisi ile çalışan ağaç

5 kw’lık bir güneş enerjisi ağacının fiyatı yaklaşık 7500 $ tutmaktadır ve yalnız başına veya grup olarak temiz bir elektrik enerjisi üretmektedir. Güneş enerjisi ağaçları hem sanatsal görünüme sahip hem de fonksiyonel bir elektrik enerjisi üreten bir makinedir. Güneş enerjisi ağaçları, genellikle ticari amaçlı ya da kamu alanında güneş enerjisi teknolojisi ile görünürlüğü getirmek, mimari ve peyzajı geliştirmek amaçlanmış ve çatılar üzerinde kullanılmakta olan güneş enerjisi sistemlerinin devamlılığı niteliğindedir.

Güneş Elektrik Enerjisinin Kulanım Alanları

Gelişmiş birçok ülkede devasa paneller kurularak trafo merkezlerine aktarılan güneş enerjisi kullanılıyor. Bu ülkelerde evlerin ihtiyacı olan elektrik enerjisinin karşılanmasında çatılara kurulmuş olan bu paneller kullanılmaktadır. Bu panellerin çevreye hiç bir zararı bulunmamaktadır. Ayrıca bakım masrafı da bulunmamaktadır, yıllar boyunca hiçbir bir işlem yapmadan elektrik üretebilirler.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın