Silopi’de Termik Santral Tehdidi

Yazan Ekolojist

Gözler Şırnak ilindeki Silopi ilçesinde yer alan termik santrale doğru çevrildi. Ciner Enerji Grubu bünyesinde bulunan Silopi Termik Santrali ile ilgili son zamanlarda çıkan haberlere göre santral çevredeki canlılar için risk oluşturmaya başladı. 2004 yılında santralin üretimi için lisans elde eden şirket, bugüne dek santraldeki ünite sayısını üçe çıkararak santralin olumsuz etkilerinin artmasına ve daha geniş bir alana yayılmasına neden oldu. Halkın isteği santralin kapatılması yönünde olsa da düzenli bakımının yapılmasına dahi razılar.

Termik Santrallerin Zararları

Sağlığı tehdit ettiği bilinen termik santraller, üretim esnasında çeşitli gazları havaya salıyor. Kükürt, azot gibi pek çok maddenin oksitlenerek havayla karışması pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor. Ancak termik santral zararları bununla sınırlı kalmıyor. Çevrede bulunan bitki ve hayvanlar da bu havayı soluduğu için onlar da bu oluşumlardan zarar görüyor. Ayrıca eti, sütü ve muhtelif yerlerinden faydalanılan canlı türlerindeki bu etkiler insanlara da yansıyor. Su kaynaklarına karışan bu zararlı maddeler evlere kadar da ulaşarak hanedekileri olumsuz etkiliyor.

Tıklayın: Termik Santralin Yararları ve Zararları

Tüm bunlara ek olarak asit ve kül yağmurları ormanlara, tarım arazilerine ve hayvanlara ulaştığında ciddi anlamda tahribata sebep olabiliyor. Pek çok zararı olan bu termik santraller Silopi’de de olduğu gibi gerekli bakımı almadığında daha kötü sonuçlar doğurabiliyor. Filtrelerde eksiklik veya bakımsızlık nefes problemlerine neden olurken bölgede kalp ve kanser hastalıklarında artış görülebiliyor.

Üstelik tüm bunlardan anne karnındaki bebekler dahi etkilenebiliyor. Düşük oranlarının da arttığı haberleri hızla yayılıyor.

Termik Santralin Tercih Edilme Nedenleri

Onca zararı bilindiği halde tercih edilen bu termik santral ne işe yarar sorusu akıllara geliyor otomatik olarak. Bu santrallere elektrik enerjisi üretebilmek için ihtiyaç duyuluyor. Çünkü suyu ısıtarak ortaya çıkan buharın yardımıyla türbinlerin dönmesini sağlıyorlar. Bu sırada açığa çıkan enerji elektrik enerjisine dönüşerek ihtiyacı karşılıyor. Ucuz yolla üretim sağlandığı için sıklıkla tercih edilen bu yöntemde kalite açısından yetersiz olarak üretilmiş olan kömürlerin kullanılabiliyor olması iyi bir değerlendirme ve tasarruf yöntemi olarak görülüyor. Buhar gücüyle enerji üretildiğinden sınırsız bir enerji kaynağı olarak kabul ediliyorlar.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın