Sağlık Tehdidi Olarak Pestisit

pestisit
Yazan Ekolojist

Tarımın yaygın olduğu bölgelerde zararlı organizmalarla mücadele etmek hayli zor bir iş. Bu anlamda yeteri kadar bütçe ayrılmadığı için imkanları dahilinde hareket eden üreticiler, ucuz yollu çözümlerden biri olan pestisite yönelebiliyor. Ancak yeteri kadar araştırılmamış olan pestisitlerin hala çevre ve canlı üzerindeki etkileri bilinmiyor.

Pestisit zararları uzun vadede ortaya çıkabildiği gibi pek çok canlı türünü şimdiden etkilemeye başladı bile.

pestisit

Nedir Bu Pestisit?

Sektörün dışında olanlar pestisit ne demek bilmeyebilirler. Ancak pestisit, sektörel bir terim olmasına karşılık tüm canlıları ilgilendiren ürünleri temsil ediyor.  Çünkü tüketilen gıdaları etkileyebilen bu pestisitler zaman için sağlığı ciddi anlamda tehdit edebiliyor. Genel olarak tarımcılıkla ilgilenen kişilerin ürünlerini korumak için tercih ettiği pestisit, zararlı organizmaları cennet gibi gördükleri tarım ürünlerinden uzak tutmak için kullanılıyor. Farklı maddelerin bir araya getirilmesiyle oluşan bu karışımlar, kimyasal oldukları için de pek çok zararı beraberinde getirebiliyorlar.

Çeşitleri Nedir?

Pestisit genel bir kavrama karşılık geldiği için çeşitlerinden söz etmek elbette mümkün. Belirli bir oluşumu hedef alan bu pestisitlerin akarisit, rodentisit, fungusit, herbisit, nematisit, mollusit ve insektisit gibi sayısız çeşidi mevcut. Bunların her biri farklı işleve sahip olarak kemirgenlere, yabancı otlara, böcek veya haşerelere karşı olarak daha pek çok sebepten kullanılabilirler.

Zararları Neler?

Uygulanılan bölge üzerinde kalan çok küçük bir kısım olsa da pestisitlerin çoğu havada asılı kalıyor veya toprak ve suya temas ederek farklı yollarla canlılara ulaşabiliyor. Bir çoğu suda da çözünebildiği için ortamda yaşayan canlıların hayatını tehdit edebiliyor. Bu ilaçların temas ettiği ürünler tüketen annenin düşük yapmasına neden olabiliyor. Üstelik ilacın anneden bebeğe geçmesi 5 saatte gerçekleşiyor.

pestisit

Sinir sistemi üzerinde de zararları tespit edilen ve ölümlü sonuçlanan hastalıklara yol açabilen bu ilaçların içinde bulunan kimyasalların pek çoğu bazı ülkelerce yasaklı aslında. Ancak sağlığı tehdit edecek durumları önlemek adına yine uzun vadede tüm canlıları riske atacak karışımlara dönüşebilen pestisit ne işe yarar da kullanılır diye düşünebilirsiniz.

Zararlı birtakım varlıkların finansal anlamda zarar vermesi ve hastalık yaymasını önlemek için kullanılan pestisitin aslında bilinen pek çok yararı da mevcut.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi