Sıcaklarla Baş Etmenin Yolları Nelerdir?

Yazan Ekolojist

Yaz ortalarına gelinmesiyle birlikte bunaltıcı yüzünü gösteren sıcaklar hepimizi rahatsız etmeye başladı. Sıcaklardan korunmak için klimalara başvuranlar çoğunlukta ama pahalı olduğu ve enerji kullanımı açısından hiç de tasarruflu bir yöntem olmadığı kesin.Peki ama başka nasıl serinleyebiliriz?

Klima Yerine Tercih Edebileceğimiz Alternatif Serinleme Yolları

ACS

ACS de nedir dediğinizi duyar gibiyim. Merak etmeyin bilmediğiniz bir şey değil. Benim en sevdiğim yöntem olduğu için kısalttım ve ona ACS dedim açılımı da Aç Camı Serinle.Rüzgarın estiği yöndeki pencerenizi ve onun tam tersi yöndeki bir diğer pencerenizi açarak evinizde tünel etkisi yaratabilir ve doğal yoldan serinlemenin tadını çıkarabilirsiniz.

Vantilatör

  Klimadan daha basit bir sistemi olan vantilatörler de yaz aylarında oldukça işe yarıyor doğrusu.En iyi şekilde kullanmak için vantilatörünüzü pencerenizin yanına konumlandırabilir ya da tavan vantilatörlerini tercih edebilirsiniz ve saat yönünün tersine döndüklerinden emin olmalısınız.

Perdeler

Güneşin yoğun olduğu saatlerde evinizin güneş gelen kısmındaki perdelerinizi kapatarak evinizin fazla ısınmasını önleyebilir daha etkili olması için ağır perdeleri tercih edebilirsiniz.

Evaporatif (Buharlaşmalı) Soğutucu

Yaşadığınız bölgede nem seviyesi düşükse buharlaşmalı soğutucular kullanabilirsiniz.Bu soğutma sistemi klimalardan oldukça ucuzdur ve enerji kullanımı açısından da dört kat daha tasarruflu bir yöntemdir.Üstelik bir vantilatörünüz varsa kendi soğutucunuzu yapabilirsiniz.Nasıl mı? Bir buz küpünü kasenin içine koyarak vantilatörününüz önüne yerleştirin ve serin havanın keyfini çıkarın.

Yeşil Yöntem

Bu yöntemi kullanarak birden fazla yarar sağlayabilirsiniz,hem doğaya hem hayvanlara hem de kendinize.Evinizin önüne evinizi gölgede bırakacak büyük bir ağaç dikebilirsiniz bu sayede eviniz sıcak güneş ışınlarından korunmuş olur.

İnsan içinde çok sayıda reaksiyon gerçekleşen bir sistemdir ve içten bizi ısıtan da bu reaksiyonlardır.Bu yüzden evimizi serin tutsak da yaz sıcaklarıyla tam anlamda baş etmiş sayılmayız.Kendinizi serinletmek için de birkaç yönteme ihtiyacımız var.

Soğuk Gıdalar

Yaz aylarında vücudumuza daha fazla su almalıyız.Bunun yanında buz veya daha lezzetli bir yöntem olarak dondurma yiyerek ferahlayabiliriz.

Yediklerimize Dikkat!

  Alkol ve kafein yaz aylarında tüketilmemesi gereken besinlerden çünkü idrar söktürücü görev yaparak dehidrasyonu artırırlar.Metabolik ısımızı yükseltecek büyük porsiyonlarda yemekten ve fazla miktarda proteinli gıda alımından da uzak durmalıyız.

Su İle Oynayın

  Yazın kendinize yapabileceğiniz en büyük iyilik su ile oynamak olacaktır.Arabanızı yıkayabilir,küçük su şişelerine doldurduğunuz suyu püskürterek eğlenebilir ve serinleyebilirsiniz.

Tüm bu basit yöntemler hem doğal hem de enerji tasarruflu olmalarından dolayı bütçemizi ve doğayı korur ve bize hiçbir şey kaybettirmez. Serin bir yaz geçirmeniz dileğiyle.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın