Plastik Ambalajların Üstündeki İşaretler Ne Anlama Geliyor?

Yazan Ekolojist

Plastik ambalajların üstünde yer alan işaret, numara ve sembollerin ne anlama geldiğini merak ediyor musunuz? Bu sorunun yanıtı için yazımızı okuyabilirsiniz.

Geri dönüşüm işaretinin bulunduğu tüm maddeler geri dönüştürülmek üzere değerlendirilen ambalajlar anlamına gelmektedir. Ambalajlar; ambalaj üreticileri ve piyasaya süren işletmeler tarafından ambalaj atıklarının geri toplatılması, tekrar kullanımı ve geri kazanımı ve aynı zamanda tüketicinin bilinçlendirilmesi amacıyla işaretlenmektedir.

Tıklayın: Ambalaj Üzerindeki İşaretler ve Anlamları

Geri dönüştürülerek fabrikalarda üretim tesislerinde ham madde olarak kullanılacak bu ürünlerin, plastik olanlarının üzerinde 1 – 7 aralığında sayı değerleri bulunmaktadır. Bu değerler Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği’ne göre belirlenmiştir. Elbette bu sayı değerlerinin her birinin bir anlamı bulunur. Buna yer vermek ve böylelikle söz konusu sayıların ne anlama geldiklerini tüm yönleriyle açıklığa kavuşturmak gerekir.

Ambalaj üretiminde plastik, daha az malzeme ile daha çok ambalaj üretilebilmesinden ve şekil verme kolaylığından dolayı sektörde daha fazla tercih edilir durumdadır.

İlginizi Çekebilir: Plastik Kullanımını Azaltacak 10 Müthiş Öneri

Plastik ambalajlar üstünde yer alan işaret ve semboller genel hatlarıyla aşağıdaki gibidir:

ambalajda işaretleme

1 ve Anlamı

pet ambalaj

PET veya PETE olarak sembolleştirilen bu sayı değeri genellikle su şişesi, kavanoz, yağ şişeleri ve meşrubat şişelerinde kullanılmaktadır. Açılımı Polietilen tereftalat olan bu plastik malzeme; sert, dayanıklı, sentetik elyaf, reçine ve poliester polimer ailesinin bir üyesidir. Pet şişeler iyi bir bariyer malzemesi olup özellikle meşrubatlar için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kolaylıkla geri dönüştürülebilir ve en çok geri dönüştürülen plastiktir. Uygun koşullarda saf halde toplandığında orijinal PET formuna geri dönüştürülebilir.

PET, 1941 yılında Calico Printer’s Ortaklığı tarafından Manchester’da patentlenmiştir. PET şişe ise 1973 yılında patentlenmiştir.

2 ve Anlamı

hdpe ambalaj

İngilizce ismi High-density polyethylene olan ve 2 numara ile simgelenen HDPE, adından da anlaşılacağı gibi yüksek yoğunluklu polietilen bir malzemedir. HDPE filmlerin bariyer özelliği, LDPE filmlerden daha iyidir, aynı zamanda LDPE filmlere kıyasla, HDPE filmler daha serttir. Sağlam ve ekonomik bir malzemedir ve beyaz renklidir. Kırılmaya dayanıklı olması, kolay şekil alması ve düşük maliyeti nedeni ile en çok kullanılan plastiklerden biridir.

Meşrubat şişeleri, süt şişeleri, temizlik ürünleri ambalajları, kovalar, sıvı deterjanlar, çamaşır suları, şampuanlar çöp torbaları gibi geniş bir kullanım alanına sahiptir.

3 ve Anlamı

pvc ambalaj

Polivinil klorür kısa adı ile PVC plastik malzemesi ambalajlar üstünde 3 olarak numaralandırılmıştır. İlk olarak 19. yüzyılda iki farklı halde, 1835’te Henri Victor Regnault ve 1872’de Eugen Baumann tarafından kaza eseri keşfedilen PVC, 20. yüzyılda ticari alandaki yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Sert ve esnek olarak iki farklı PVC bulunmaktadır. Deterjanlar, çamaşır suları gibi temizlik malzemeleri, pencere ve boru sistemleri, dış cephe kaplama, çatı malzemeleri, bitkisel yağlar ve şampuan şişeleri, yapay deriler, yumuşak oyuncaklar PVC’den yapılmaktadır.

4 ve Anlamı

ldpe ambalaj

Low-density polyethylene’nin kısaltması olan LDPE, düşük yoğunluklu polietilen bir malzemedir ve ambalajlar üzerinde 4 numara ile sembolize edilmektedir. LDPE, dünyada en çok tercih edilen ve kullanımı olan plastiktir. Zehirsiz ve aynı zamanda neme karşı iyi derecede bariyer özelliği sağlar. Ambalaj malzemesi olarak esnekliğini -70 gibi düşük derecelere kadar bile korur. Ayrıca I,ısıl olarak yapıştırma özelliği oldukça iyidir.

LDPE genel olarak; sıkılabilir şişe, kuru temizleme ve alışveriş poşetleri, ekmek poşetleri, halı, çanta gibi ürünler de kullanılmaktadır.

5 ve Anlamı

PP ambalaj

Polipropilen yani kısa adı ile PP, ambalajlar üzerinde 5 numara ile sembolize edilmektedir. Ambalaj yapımında kullanılan plastiklerin en düşük yoğunluklu olanı PP, kimyasal maddeler ve ısıya dayanıklı bir maddedir. Orta sertliğe ve parlaklığa sahiptir aynı zamanda yüksek erime özelliğine sahip, nem engelleyen bir plastik çeşididir.

Yoğurt ve süt kapları, margarin tüpleri, ketçap şişeleri, cips ve bisküvi ambalajları, mikrodalga yiyecek tepsileri, ilaç şişeleri, sandalyeler, bavullar, halı, halat ve bazı kaplar ile kapaklar polipropilen plastiklerden yapılmaktadır.

6 ve Anlamı

PS ambalaj

Sert ve köpük ürün grubunu oluşturur. 6 numara ile ambalajlar üstünde yer alan polistiren olan plastik malzeme kısa adı ile PS olarak sembolize edilir. Sert, kırılgan ve çok yönlü kullanılan bir plastik çeşididir. Düşük erime noktasına sahip uygun fiyatlı bir plastik malzemedir.

Fast-food ambalaj kapları, su bardağı, yoğurt kapları, kahve kapları, yumurta kartonları, soğutucular, tepsiler,video ve ses kaset kapları, çatal ve bıçak takımı, kapaklar, küçük botlar ve köpek kapları gibi ürünlerde polistiren plastik kullanılmaktadır.

7 ve Anlamı

plastik ambalaj işaretleme

Son olarak Other olarak adlandırılan diğer plastik ürünlerdir. Bilgisayar donanım ürünleri, damacanalar, dvd kapları, güneş gözlükleri, naylonlar bu gruba girer. Polikarbonat olarak adlandırılan PC plastik gurubu 7 numara ile işaretlenmektedir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi