Ormanlar Beş Yıllığına Şirketlere Kiralanacak

Yazan Ekolojist

Ak Parti Hükümeti’nin Türkiye Büyük Miilet Meclisi’ne taşıdığı ve kabulu Genel Kurul’da geçtiğimiz günlerde gerçekleşen sıcak düzenlemeyle, devlet arazisindeki orman bölgeleri 5 yıl müddet ile özel şirketlere kiralanabileceği açıklandı. Yapılan yeni düzenleme, eleştiri oklarını da berbarinde getirdi.

Kesme ve İşleme Hakkı Devrediliyor

Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer’in hazırladığı habere göre, Orman Genel Müdürlüğü’nün kendi inisiyatifiyle düzenli olarak gerçekleştirme hakkı olan orman seyreltmek veya gençleştirmek amaçlı kesme ve satma çerçevesinde gelir elde etme yetkisi kaldırılacak.

Yetki Özel Kuruluşların Olacak

Genel Kurul’da kabulu gerçekleşen teklifin 13 numaralı maddesine göre Orman Genel Müdürlüğü‘nden alınan yetkiler; ihale yöntemiyle en çok ücreti talep edebilen holding ve kuruluşlara devredilecek; ormanlarda seyreltme veya gençleştirme yapma ve satışla para kazanma hakkı teslim edilecek.

Alan Limiti Yok

Meclis Genel Kurulu’ndan çıkan yeni düzenleme kapsamında tahsisin bitmesinin ardından, uygun ücreti sunabilirse aynı firmanın aynı bölgeyi tekrar kesme/düzenleme için işlemeye alma hakkı; başka bir bölgeyi de daha verimli görmesi gibi bir durumda orayı da beş yıl süresince kesme ve satma hakkı bulunacak.

Şirkete Özel Bölge

Tahsisi bir holding veya kuruluş tarafından özel olarak verilmiş bir orman bölgesine başka bir şirketin veya kişinin girmesi yasak olacak ve bölgeyi satın almış olan söz konusu şirketler, işaretlenmiş olan canlı ağaçlar üzerinde istedikleri gibi kesme ve satma hakkına sahip olacak. Meclis’ten geçen yeni düzenleme ile bu işleme yetkisinin beş yıl süreceği belirtilirken, söz konusu bölgeleri satın alan şirketlerin büyük ölçüde özgürlük ve rahatlık sahibi olacakları gözlemi kimi yorumcular tarafından dile getirildi.

“Bütün Ülkeyi Paylaşacaklar”

Sözcü gazetesine düşüncelerini aktaran orman kooperatifi yöneticisi bir şahıs; yeni düzenlemeyle ilgili korkularını ve endişelerini dile getirirken, yeni teklife sert eleştiriler yöneltti. Yönetici, “Ülkenin bütün ormanlarının holdingler tarafından paylaşılmasının önü açıldı. Ormanı alan holdingler artık kendi bölgelerine; bırakın vatandaşı, isterlerse ayıyı bile sokmazlar” cümlelerini dile getirirken, düzenlemenin ekolojik faktörleri koruma konusuna yaklaşımı hakkındaki değerlendirmeler tartışma konusu olmaktan kurtulamadı.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın