Eviniz İçin Enerji Tasarrufu Tüyoları

Yazan Ekolojist

Enerjiyi verimli kullanmak ve tasarruf etmek suretiyle, enerji faturanızın maliyetinde büyük bir düşüş görmeniz mümkün. Enerji tasarrufu ve enerjinin verimli kullanımı yolu ile enerjiyi daha az ve daha verimli harcamak için, ekstra bir zamana veya paraya ihtiyaç bulunmamaktadır.

Enerji Tasarrufu için Tüyolar

İşte, enerji tasarrufu hakkında bilgi sahibi olmaya ve faturalarınızdan tasarruf etmenize  yarayacak önemli enerji tasarrufu örnekleri :

  • İhtiyacımız olmayan tüm şarj cihazlarını veya diğer tüm cihazları OFF durumuna getirerek kapatmalı veya fişten çekmeliyiz. Cihazda bekleme ışığı varsa, ekran açıksa veya dokunulduğunda sıcaklığını koruyorsa, cihaz enerjiyi tüketiyor demektir.
  • Mümkünse oda termostatı kullanınız ve cihazınızı kullanma talimatı doğrultusunda kullanmaya gayret ediniz. Bu sayede ideal ortamı en az enerji kaybı ile sağlama imkanına kavuşursunuz.
  • Çamaşır makinenizi kullanırken yıkama ayar ve derecelerine göre yıkayınız. Mümkünse ve alternatif dahilinde ise daha düşük sıcaklıkta yıkama daha az elektrik kullanacaktır. 40 ºC yerine 30 ºC’ de yıkama, enerji sarfiyatına dönük maliyetin üçte birini tasarruf ederek, cebinizden daha fazla para çıkmasını engelleyecektir.
  • Birkaç parça çamaşır veya bulaşık yıkamak için cihazı çalıştırmak yerine, biriktirip tek seferde cihazı çalıştırmak da uygun bir tasarruf yolu olacaktır.

  • Düdüklü tencere kullanmayı deneyin. Bir yemeği düdüklü tencerede pişirmek, fırında pişirmek için ihtiyaç duyulan sürenin yarısını alır, böylece gereksiz bir enerji sarfiyatından kurtulmuş olursunuz.
  • Bulaşık makinenizin kurutma programını kullanmak yerine doğal ortamda ve kuru havada kendiliğinden kurumaya bırakılması önemli oranda tasarruf sağlayacaktır.
  • Evinizin yalıtımı sayesinde, enerjiden kaynaklanan ısı içeride hapsolacağından ve ekstra ısı gereksinimi duymayacağınızdan, bu durum cebinizde hatırı sayılır bir paranın kalmasını sağlayacaktır. İç ve dış cephe ile çatı yalıtımı ile enerji faturalarınızdan ciddi miktarda tasarruf sağlayabilirsiniz.
  • Tasarruf yapmaya uygun kaliteli bir ürün aldığınızdan emin olmak için enerji etiketini mutlaka kontrol edin. Enerji tasarrufu sağlayan bir buzdolabı veya derin dondurucu satın almak, kalitesiz ve enerji düşmanı bir modele kıyasla ciddi bir tasarruf farkı yaratabilir. Cihazın boyutu da önemli bir faktördür, bu nedenle cihazınızın ne kadar büyük olması gerektiğine karar verip, verimliliği karşılaştırılmalıdır.

Görüldüğü gibi, enerji tasarrufu hakkında bilgi sahibi olduktan sonra, enerji tasarrufu örnekleri veya diğer aklınıza gelen birkaç basit önlem ile enerji tasarrufu ve enerjinin verimli kullanımı sağlanarak faturalarınızdan tasarruf etmeniz ve gereksiz masraf yapmamanız mümkün.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi