Londra Otobüslerinde Kahveden Üretilen Biyoyakıt Kullanılacak

biyodizel londra

İngiltere’nin başkenti Londra’da, otobüslerde egzoz gazı emisyonunu azaltmak amacıyla içeriğinde kahve bulunan biyoyakıt kullanılacağı açıklandı.

Çevreyi kirleten faktörlerin azaltılması ve iklim değişikliği ile mücadele adına yapılan çalışmalara her gün bir yenisi daha ekleniyor. 23 Ekim 2017 tarihinden itibaren T-Charge Emisyon Ücreti uygulamasını başlatan Londra, karbon emisyonunu azaltmak ve organik atıkların yeniden değerlendirilmesi ve geri dönüşümü için farklı bir uygulama başlatıyor.

Londra’yı sıfır karbon şehri yapma konusunda kararlı olduğunu belirten Londra Belediye Başkanı Sadiq Han 2025 yılından itibaren elektrikli otobüslere geçmek üzere karar almıştı.

Biyoyakıt kullanımı son dönemde teknolojinin de getirdiği yeniliklerle giderek artıyor. Kullanılmış pişirme yağları ve et işleme atıklarından elde edilen biyoyakıt çeşitlerine kahve ile bir yenisi daha eklendi.

Yeşil enerjiden faydalanan Londra’lı şirket Bio-Bean’in hazırladığı program sayesinde kahve bazlı yeni bir biyoyakıt, İngiltere’nin başkenti Londra sokaklarında dolaşan 9 bin 500 otobüsün bir kısmında yakıt olarak kullanılacak.

Kahveden Biyodizel Nasıl Elde Ediliyor?

bio bean londra biyodizel

İngiliz kahve Derneği’nin rakamlarına göre Londra’lılar her gün 55 milyon bardak kahve içiyor ve yılda 200 bin ton kahve atığı oluşuyor. Bu potansiyelin farkına varan Bio-Bean şehirdeki tüm kahve dükkanları ve hazır kahve üreticilerinden atıkları topluyor ve fabrikalarında kahve çekirdeklerinin içindeki yağı çıkartıyor. Bu aşamadan sonra oluşan kahve yağı hayvansal ve bitkisel yağ ile kaplanarak B20 tipi biyoyakıta dönüştürülüyor.

Oluşan karışım, saf dizel ile karşılaştırıldığında CO2 emisyonunda yüzde 10-15 oranında azaltıyor. Üstelik toplu taşıma araçlarının bu yakıtı kullanması modifikasyona ihtiyacı bulunmuyor, aracın dizel motorlu olması yeterli.

Bu proje ile gıda atığının geri dönüşümüne katkı sağlanırken, alternatif bir yakıt ile karbon salımı azaltılarak toplu taşıma sistemlerinin sürdürülebilirliği için farklı bir çözüm getirilmiş oluyor.

arthur kay bio bean


Credit: Ed Robinson/Shell

Bio-Bean şirketinin kurucusu ödüllü genç girişimci Arthur Kay, projenin ölçeğini genişletmeyi planlıyor. Kay, şirketin yılda 38 milyar bardak kahvenin tüketildiği Fransa’da da yaygınlaşmak istediğini belirtti.

Fox Business Network’ün Arthur Kay ile olan röportajı

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın