Lego Sürdürülebilir Oyuncak Üretimine Hazırlanıyor

Yazan Ekolojist

Dünyada oldukça tanınmış bir oyuncak markası olan Lego, bundan böyle oyuncak parçalarındaki plastik bileşenleri mümkün olduğunca azaltmayı ve bu yolla da sürdürülebilir üretimi desteklemeyi ve doğayı korumayı hedefliyor.

Plastik oyuncak içeriğindeki maddeler hem çocukların sağlığını olumsuz etkileyebilecek tehlikeler taşıyor hem de bu oyuncakların üretimi doğaya ciddi zararlar verebiliyor. İşte bu nedenle Lego, artık oyuncakların üretiminde bitki atıkları gibi zararsız ve sürdürülebilir yollar izlemeyi hedefliyor.

Bitki Atıklarından Faydalanarak Oyuncak Üretimi

Standart oyuncakların içeriğinde bulunan polietilen isimli plastik içerikli madde aslında bitkilerin içinde bulunan polietilen madde ile aynı özellikleri taşıyor. Bu nedenle Lego markası artık oyuncaklarda bu bitkisel polietilen maddesinin kullanımına karar verdi.

Bir ağacın yaprağından çalısına kadar içeriğinde bulunan, biyoplastik adı verilen bu madde ile oyuncak parçalarının üretimi sağlanacak. Hatta Lego markası şu anda şeker kamışından elde ettiği bu madde ile oyuncak parçaları üretme aşamasına geçmiş durumda ve çalışmalar sürüyor.

Görünüş İtibariyle Herkesin Bildiği Lego Oyuncaklarıyla Aynı Olacak

Yeni, sürdürülebilir üretim ile elde edilen oyuncaklar bildiğimiz Lego oyuncaklar ile aynı görüntüye sahip olacaklar. Dokusu, dayanıklılığı, formu açısından plastik maddeler ile yapılmış, lego oyuncaklardan farkı olmayacak.

Hem Doğa Hem de Çocuk Sağlığı Dostu

Bitkisel atık bazlı yeni oyuncaklar doğayı koruduğu gibi aynı zamanda çocukların da sağlığını da olumsuz yönde etkilemeyecek. Bilindiği üzere pek çok firmanın üretmiş olduğu oyuncakların kimi zaman kanserojen içerik barındıran plastik barındırdığı tespit edilmişti. Lego, bu durumu da tersine çevirmeyi hedefliyor ve sağlık açısından da güvenli oyuncaklar üretmeyi istiyor.  Bu sayede Lego firması hem ebeveynlerin çocuklarına oyuncak satın alırken içlerini ferahlatmayı hem de çevre kirliliğine dur demeyi amaçlıyor.

Hedef Tamamen Sürdürülebilir Üretim

Lego çalışmalarını şimdilik şeker kamışı bazlı maddelerle devam ettirse de aslında bunun uzun vadeli bir proje olduğuna dikkat çekiliyor. Bazı oyuncak parçalarında denenen bu yeni üretim tekniği zamanlar tüm oyuncaklarda uygulanmak isteniyor. Lego’ nun orta vadeli hedefi ise oyuncak üretiminde sıfır atık elde edebilmek. Yani ürün içeriklerini tamamen çevre dostu bir hale getirebilmek. Firma, 2030 yılına dek bu hedefine ulaşmak için çalışıyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi