Kosta Rika’da %100 Elektrikli Ulaşım Dönemi Başlıyor

Yazan Ekolojist

Bir Orta Amerika ülkesi olan Kosta Rika, elektrikli ulaşım konusunda yenilikçi ve ileriye dönük adımlar atıyor. Bu amaçla başlattığı desteklemeler ile birlikte önümüzde ki 3-5 yıl içerisinde ulaşımda %100 elektrik kullanımına geçmeyi planlıyor. 25 Ocak tarihinde çıkarılan elektrikli ulaşım teşvik yasası ile fosil yakıt kullanımına son vererek hem sürdürülebilir hem de doğasever bir sisteme geçmek adına ciddi adımlar atıyor. Ulaşımda tamamen elektrik kullanımı ile birlikte ekolojik düzenin yenilenmesi ve fosil yakıt kullanımına yönelik talebin azalması ile birlikte doğanın iyileşme sürecinin de daha hızlı gelişeceği düşünülüyor.

Elektrik Üretimi Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından

Hali hazırda elektrik üretiminin %99’luk bölümünü yenilenebilir enerji kaynaklarından üreten Kosta Rika, ulaşım konusunda da %100’lük bir elektrikli ulaşım için çalışmalarına devam ediyor. 25 Ocak tarihinde çıkarılan elektrikli ulaşımda teşvik yasası ile birlikte elektrikli araçlara satış konusunda, gümrük vergileri ve dolaşım vergileri konusunda muhafiyet sağlayan yasa ayrıca belediye otoparklarını da ücretsiz kullanma hakkı konusunda ayrıcalıklar veriyor. Bu tip teşvikler ile halk desteğini sağlamayı amaçlatan Kosta Rika devletinin, bundan önce yapmış olduğu tüm adımların ardından ileriye dönük attığı bu son adım neticesinde, kısa zaman içerisinde maddi ve ekolojik açıdan olumlu geri dönüşler alması bekleniyor.

Orta Amerika ülkesi olan Kosta Rika’nın bu konuda daha önce attığı adımlar da göz önünde bulundurulduğunda gelinen noktanın ekolojik sistem için olumlu sonuçlar doğurması ve yaşanabilirliğin gelişmesi de beklenen olumlu sonuçlar arasında. Kullanılan yakıtlarda ki oranın fosil yakıtlar kısmında ki azalma ile olumlu geri dönüşler arasında ters orantı olacağı düşünülüyor.

Cumhurbaşkanı Luis Guillermo Solis, ülkelerinde ki  elektrikli ulaşım teşvik yasası hakkında yaptığı açıklamada “Bu yasa ile birlikte, Kosta Rika’nın otomobiller, kargo araçları, tren ve otobüsler ile birlikte, tüm araç filosunu ve nitelikleri sadece birkaç yıl içinde, yüzde 100 elektrikli araçlarla değiştirmeyi mümkün kılacaktır” diyerek görüşlerini belirtti. Bu durum başta Orta Amerika ülkeleri olmak üzere, tüm dünya ülkelerinin gündemine girdiği takdirde, dünya için olumlu sonuçlar doğuracak ve ekolojik yaşama olan desteğin ve oluşan bilincin çok daha nitelikli olacağı bekleniyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın