Almanya’dan Hava Kirliliğine Toplu Ulaşım Kararı İle Önlem

Yazan Ekolojist

Hava kirliliği, yaşamamız için önemli faktörlerden biri olan havanın doğal bileşiminin değişmesi sonucu insan sağlığına zararlı bir hal alması demektir.  Hava kirliliği tüm canlıları ve doğayı olumsuz etkileyen bir özelliğe sahiptir. İnsanların sağlıklı yaşayabilmesi adına teneffüs ettiğimiz havanın muhakkak temiz olması gerekmektedir. İnsanların mümkün olduğunca bu kirliliğe sebep olacak şeyleri minimum seviyeye indirgemeye çalışması gerekmektedir. Kentlerde de hızlı nüfus artışıyla birlikte artan motorlu taşıt kullanımı yayılan egzoz gazını artırmaktadır.

Tüm motorlu taşıtlarda ise yakıtın yanmasıyla oluşan gazların atmosfere yayılması ile hava kirliliği oluşur. Benzinli ve dizel araçlardan çıkan egzoz gazlarındaki zehirli maddeler, özellikle nüfus ve trafiğin yoğun olduğu büyük kentlerde çevreye verdiği zarar çok fazla olmaktadır.

Almanya’dan Radikal Toplu Ulaşım Kararı

Avrupa’nın en kalabalık ülkelerinden birisi olan Almanya ise hem hava kirliliği oranını azaltmak, hemde Avrupa Birliliği çevre kirliliği kararları ile ilgili verilen sözleri uygulayabilmek, dolayısıyla da ceza almamak için Bonn, Essen, Herrenberg , Reutlingen ve Mannheim şehirlerinde kısa mesafe toplu ulaşımı ücretsiz yapma planını açıkladı. Şimdilik özellikle endüstrinin yaygın olduğu bu şehirlerde uygulanması planlanan bir karar olduğu ancak öncelikle eyaletler ve belediyelerle görüş alış verişinde bulunacakları belirtilmiştir. Araçların yaydığı yüksek emisyonu azaltmak için uygulanması düşünülen bu projeyle birlikte özel ulaşım araçlarının azalması ve böylece kişi başına düşen karbon salımının düşürülmesi bekleniyor.

Toplu Ulaşım Ücretsiz Olacak

AB komisyonu çevre kirliliği ile ilgili bazı kararın alınmasına teşvik etmekte hatta yaptırım uygulamaktadır böylece Avrupa Birliği üyesi olan ülkeler çevre kirliliğinin üst düzeylerde olması durumunda ceza ödemektedir. Almanya’nın toplu ulaşımı ücretsiz yapma kararı alma planında bu faktörde etkilidir. Daha önce Estonya’nın başkenti olan Tallinn de 2013 yılında Almanya’nın yapmayı planladığı ücretsiz yerel taşımacılık projesini uygulayarak Avrupa da bu kararı başlatan ilk ülke olmuştu. Almanya ise sınırlı bir süre bu projeyi deneme süresi yapmayı düşündüklerini açıkladı. Gerek hava kirliliğini azaltarak içinde yaşadığımız doğayı korumak gerekse uluslararası alanda örnek bir tavır sergileyemek bakımından planlanan bu kararın yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi