Evde Geri Dönüşüm Nasıl Yapılır?

Yazan Ekolojist

Binlerce yıldır üzerinde yaşadığımız bu dünyada insan dışında çöp oluşturan bir canlı türü daha yoktur. Özellikle kullandığımız hazır ürünler sayesinde hepimizin çöp kovaları büyük bir hızla dolup boşalıyor.

Peki bizim sadece çöp deyip geçtiğimiz bu atıkların doğada ne kadar sürede çözündüğünü veya atıldığında oluşturduğu zararları düşündüğümüzde hepimizin aslında elinden gelen bir şeyler olduğunu biliyor muyuz?

Çevreyi Korumaya Evinizden Başlayın

Evde geri dönüşüm çalışmaları da işte tam bu noktada hepimizin doğayı korumak için  yapabilecek bir şeyler olduğunu gösteren bir fikir olarak karşımıza çıkıyor.

Geri dönüşüm mağazada başlar

Sürdürülebilir uygulamalar ne satın aldığımızla başlar. Bu nedenle, bir sonraki alışverişinizde şu özelliklere sahip ürünleri satın almayı düşünün:

 • Tekrar kullanılma ihtimali var
 • İyi dayanıklılığa sahip olması
 • Yeniden kullanılabilir veya geri dönüştürülebilir
 • Yeniden kullanılabilen veya geri dönüştürülebilen ambalajlara sahip olması
 • Sürdürülebilir ve etik kaynaklı malzemelerden yapılmış olması
 • Nasıl doğru bir şekilde bertaraf edeceğinizi gösteren açık bir etiket bulundurması
 • Ev geri dönüşümü
 • Çoğu bölgede, farklı kaldırım kenarı geri dönüşüm kutuları, çöpleri geri dönüştürülebilir maddelerden ayırır. Doğru şekilde geri dönüştürdüğümüzde, bu kutulardaki içerikler yeni bir şeye dönüştürülebilir.

Atıklarımızı doğru bir şekilde bertaraf ettiğimizde:

 • Atıkları çöplükten uzaklaştırmak
 • Yeni ürünlere yapılan geri dönüştürülebilir malzeme miktarını artırmak
 • Geri dönüşüm akışlarının kirlenmesini azaltmak.

Geri dönüşüm bir kaynaktır

Doğru şekilde geri dönüştürdüğümüzde, toplanan malzemeler yeniden kullanılabilir ve yeni bir şeye dönüştürülebilir. Bu şu anlama gelir:

 • Daha az malzeme çöp sahasına gidiyor
 • Daha az sera gazı emisyonu dahil çevre üzerinde daha az baskı
 • Döngüsel ekonomiye destek
 • Daha fazla yenilik

Geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış ürünler satın alın

Geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış ürünler satın almak, düzenli depolama alanlarındaki atık miktarını azaltır. Geri dönüştürülmüş malzemeler, ambalajdan mobilyaya ve hatta giysiye kadar ürünler oluşturur.

Evde kullandığımız birçok ürün aslında direkt çöpe atılmak yerine tekrar gözden geçirilmeye değer nitelikteler. Tabii ki ilk olarak yapmamız gereken şey doğaya daha az zarar verebilecek ürünleri seçmek, ikincisi de bu ürünlerin atıklarını mümkün olduğunca değerlendirmekten geçiyor. Bu konuda birçok kolay geri dönüşüm fikirleri bulmak mümkün.

Okuyun: Evde Yapılabilecek Geri Dönüşüm Fikirleri

Örneğin bidondan sepet, şampuan kutusundan kalemlik, eskimiş kot pantolonlardan sır çantası, sapı kırılmış fincanlardan mumluk gibi birçok yaratıcı geri dönüşüm yapılabilir.

Geri Dönüşüm için Dekorasyon Fikirleri

Evde geri dönüşümün en çok kullanıldığı alan ise şüphesiz dekorasyon alanında karşımıza çıkıyor. Dekorasyon deyince hepimiz, evimizde kendimizi yansıtan, başkalarında görmeye aşina olmadığımız farklı ve hoş eşyalar olsun isteriz. Geri dönüşüm dekorasyon fikirleri sayesinde son yıllarda birçok evde otantik, benzerine rastlanmak kolay olmayan ilginç, bir o kadarda ilgi çekici eşyalar görüyoruz. Dekorasyon yaparken araba lastiğini kullanmak, eski çatalları duvara çivilemek veya patlamış ampulleri asmak ilk başta hiçbirimizin aklına gelmese bile yapılan ürünleri gören herkesi ”bende mi yapsam acaba?” fikrine sürüklüyor.

Araba lastiklerini sprey boyayla boyayıp üzerine yuvarlak şekilde kesilmiş camı koyarak orta sehpa yapmak, maliyetsiz ve farklı bir dekoratif eşya olurken, çatalları ortasından çivileyip ucunu pense yardımıyla bükerek mutfak konseptine uygun ve hoş duran bir havlu askısı daha yapabilmek düşünülemez gibi geliyor. Ayrıca tüm zamanların en ideal ve çok kullanılan dekoratif eşyanın mum olduğunu da düşünecek olursak, sapı kırılmış fincanlardan yapılmış, boş şişelerin üzerini dilediğince boyayarak oluşturulmuş veya kuru dalları eski bir bardağın etrafına yapıştırarak yapılmış mumluk fikirleri de son derece odalarımıza farklı bir hava katıp hepimizin en rahat hissettiği alan olan evleri daha rahatlatıcı bir havaya sokabilir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi