Evde Geri Dönüşüm Nasıl Yapılır?

Yazan Ekolojist

Binlerce yıldır üzerinde yaşadığımız bu dünyada insan dışında çöp oluşturan bir canlı türü daha yoktur. Özellikle kullandığımız hazır ürünler sayesinde hepimizin çöp kovaları büyük bir hızla dolup boşalıyor.

Peki bizim sadece çöp deyip geçtiğimiz bu atıkların doğada ne kadar sürede çözündüğünü veya atıldığında oluşturduğu zararları düşündüğümüzde hepimizin aslında elinden gelen bir şeyler olduğunu biliyor muyuz?

Çevreyi Korumaya Evinizden Başlayın

Evde geri dönüşüm çalışmaları da işte tam bu noktada hepimizin doğayı korumak için  yapabilecek bir şeyler olduğunu gösteren bir fikir olarak karşımıza çıkıyor. Evde kullandığımız birçok ürün aslında direk çöpe atılmak yerine tekrar gözden geçirilmeye değer nitelikteler. Tabii ki ilk olarak yapmamız gerek şey doğaya daha az zarar verebilecek ürünleri seçmek, ikincisi de bu ürünlerin atıklarını mümkün olduğunca değerlendirmekten geçiyor. Bu konuda birçok kolay geri dönüşüm fikirleri bulmak mümkün.

Okuyun: Evde Yapılabilecek Geri Dönüşüm Fikirleri

Örneğin bidondan sepet, şampuan kutusundan kalemlik, eskimiş kot pantolonlardan sır çantası, sapı kırılmış fincanlardan mumluk gibi birçok yaratıcı geri dönüşüm yapılabilir.

Geri Dönüşüm için Dekorasyon Fikirleri

Evde geri dönüşümün en çok kullanıldığı alan ise şüphesiz dekorasyon alanında karşımıza çıkıyor. Dekorasyon deyince hepimiz, evimizde kendimizi yansıtan, başkalarında görmeye aşina olmadığımız farklı ve hoş eşyalar olsun isteriz. Geri dönüşüm dekorasyon fikirleri sayesinde son yıllarda birçok evde otantik, benzerine rastlanmak kolay olmayan ilginç, bir o kadarda ilgi çekici eşyalar görüyoruz. Dekorasyon yaparken araba lastiğini kullanmak, eski çatalları duvara çivilemek veya patlamış ampulleri asmak ilk başta hiçbirimizin aklına gelmese bile yapılan ürünleri gören herkesi ”bende mi yapsam acaba?” fikrine sürüklüyor. Araba lastiklerini sprey boyayla boyayıp üzerine yuvarlak şekilde kesilmiş camı koyarak orta sehpa yapmak, maliyetsiz ve farklı bir dekoratif eşya olurken, çatalları ortasından çivileyip ucunu pense yardımıyla bükerek mutfak konseptine uygun ve hoş duran bir havlu askısı daha yapabilmek düşünülemez gibi geliyor. Ayrıca tüm zamanların en ideal ve çok kullanılan dekoratif eşyanın mum olduğunu da düşünecek olursak, sapı kırılmış fincanlardan yapılmış, boş şişelerin üzerini dilediğince boyayarak oluşturulmuş veya kuru dalları eski bir bardağın etrafına yapıştırarak yapılmış mumluk fikirleri de son derece odalarımıza farklı bir hava katıp hepimizin en rahat hissettiği alan olan evleri daha rahatlatıcı bir havaya sokabilir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi