Geri Dönüşümde Yaratıcı Fikirler: Fil Dışkısından Kağıt

Yazan Ekolojist

Geri dönüşüm yapılarak ülke ekonomisine ve çevreye verilen yararların önemi günden güne artıyor ve yaygınlaşıyor. Çöplerle başlanan bu işte artık gelirde elde ediliyor. Plastik, cam, kağıt derken sıra dışkıda. Çoğu ülkede dışkı gübre olarak kullanılmakta. Böylece ürettikleri besinden alınacak madde daha kaliteli ve çok olacak. Peki başka nasıl yararlanılabilir? Gübre olarak kullanılmayan dışkı nasıl doğaya fayda sağlar?

Dünyanın her yerinde az enerji çok iş mantığı var. Az malzeme çok ürün. Bunları yapabilmenin yolu da olan bir şeyi başka bir şeye çevirmekten geçer. Kullanmadığımız ya da kullanım ömrü dolmuş madde ve ürünleri doğaya öylece salmak yerine değerlendirip çevreye vereceği zararı en aza indirmek gerekir. Bu ülkenin dünya ülkelerine göre üst sıralara geçmesine ve bizden sonraki nesillere de güzel yaşam alanları bırakmamız anlamına gelir.

Uganda’da Fil Dışkısından Kağıt Yapıyorlar

Uganda’da köylüler yeni kazanç kapılarını buldu. Fillerin yaşam alanlarından biri olan Uganda fil dışkısından kâğıt üretimi yapmaya başladı. Bu işi köylüler üstlendi. Fil dışkısından rahatsız olan halk artık kazanç sağladıkları bu işte mutlular. Dışkılar önce sterilizasyon ile yıkanıyor. Daha sonra yıkanan dışkı posa haline getiriliyor. Posa halindeki dışkı kurutularak kağıt çanta kartpostal yapımı için kullanılıyor.

Ekonomiye Fayda Sağlıyor         

Köylüler bu işi yaparak para kazanıyor. Ülke ekonomilerine verdikleri katkı onları mutlu etti. Kazandıkları paranın bir kısmıyla fillerin bakımını yapıyorlar. Bu sayede avcılığın yaygın olduğu bu yerde fillerin koruma altına alınacağı ve insanların daha hassas davranacağı bekleniyor. Yaptıkları bu güzel iş neticesinde uluslararası kuruluşlardan destek bekleyen ugandalı halk işlerine dört kolla sarılmış durumda.

Fikir Başka Hayvanlar için De Uygulanabilir           

Bu projeler yalnızca Uganda’ya özel değil. Fillerin yaşam alanı olan çoğu ülke de bu projeyi yaparak hem kendi halkına hemde doğaya yarar sağlayarak kalkınma yapabilir. Başka ülkeler ise bu projeyi geliştirip yalnızca fil dışkısıyla sınırlı kalmayıp bunu diğer hayvanlara uyarlayarak onların dışkılarını kullanarak geri dönüşüm yapabilirler. Hep birlikte doğa yaşamını korumak için geri dönüşüme destek vermeliyiz.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın