Konutlarda Rüzgar Enerjisi ile Elektrik Üretmek

rüzgar türbini fiyatları
Yazan Ekolojist

Konut Tipi Rüzgar Enerjisi

Konut tipi rüzgar enerjisi üretimi oldukça pratik, ekonomik ve çevre dostu bir enerji yöntemidir.

Rüzgar enerjisi bir doğa hareketi olan rüzgarın kinetik enerjisinden yararlanma sistemidir. Kinetik enerjiden mekanik enerjiye çevrilen rüzgar jeneratörü çalıştırarak mekanik enerjisinde elektrik enerjisine dönmesini sağlamaktadır.

Tıklayın: Evde Rüzgarla Elektrik Üretebilmek

Konut tipi rüzgar enerjisi, evlerinde enerji tasarrufu yapmak isteyen kişiler tarafından yaygın olarak tercih edilmektedir. Sürdürülebilir ve doğal yollardan elde edilen rüzgar enerjisi yenilenebilir bir enerji türüdür.

ev tipi rüzgar türbini fiyatları

Bu nedenle konut tipi rüzgar enerjisi kurulduğu evde kalıcı olarak enerji üretimine olanak sağlar. Doğal bir enerji üretim sistemi olmasından dolayı çevre sağlığını da koruma özelliği olan rüzgar enerjisi kurulumu ve yapımı sağladığı uzun süreli etki göz önünde bulundurulduğunda oldukça düşük maliyetlidir.

Tıklayın: Ev Tipi Rüzgar Türbini Yapımı, Püf Noktalar

Rüzgar enerjisinin insanlık tarihindeki geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. İnsanoğlu rüzgarı ilk başta yel değirmenleri ve yelkenli gemiler için yönetmeye başlamış sonrasında ise 1887 yılında rüzgarla şarj edilen ilk pil şarj cihazı icat edilmiştir. Zaman içerisinde enerji üretiminde kullanılmaya başlayan rüzgar enerjisi özellikle petrol fiyatlarının yükselmesiyle hem konut yerleşkelerinin hem de sanayilerin tercih edilen enerji üretim sistemlerinden biri olmuştur.

Konut tipi rüzgar enerjisi üretme talebi ise giderek daha fazla artmaktadır. 2015 yılı TEDAŞ araştırmalarına göre konutlarında lisanssız rüzgar enerjisi üretmek isteyenlerin sayısı %8 artış göstermiştir.

Pratik Bir Yöntemle Konut Tipi Rüzgar Enerjisi Yapımı

Konut kullanımına uygun ideal bir rüzgar türbini yapımı için 3 tane 80 cm uzunluğunda boru, tahta plaka, vida, şerit testere, somun, jeneratör pisi motoru (50 w) kaynak makinası, taşlama makinası, darbeli matkap, merdiven, şablon çizim,3 metre uzunluğunda direk gereklidir.

Türbin yapımına öncelikle pervaneden başlanmalıdır. İlk olarak tahta masa üzerine bir şablon konmalıdır. Bu noktada konulan tahtanın güçlü, rüzgara hassas ve dayanıklı bir yapıda olmasına özen gösterilmelidir. Ardından şablon kopya kağıdı ile tamamlanmalıdır. Ondan sonra ise tahtanın köşelerine ve orta kısmında delikler açılmalıdır. Bu delikler pervane kanatlarının sarsılmadan durmasını sağlayacaktır.

Testere ile tahta, şablona göre kesilir. Bu noktada tahtayı istediğiniz kadar inceltebilirsiniz. Kesim işlemi tamamlanınca pervanenin şekli oluşmuş olur. Bunun ardından kanat yerleştirme kısmına geçilir.

Yerleştirdiğiniz kanatların doğruluğunu ölçüp kanaat getirdikten sonra kesim işlemine başlayabilirsiniz. Kesim işlemi bittikten sonra ise pervanelerin dengesini ölçümlemelisiniz. Alette dengeyi bozan ve sarsan bir pervane bulunuyorsa yontmalısınız. Eğer denge tam olarak sağlanamıyorsa bu işlemi dengeyi tam olarak sağlayana dek sürdürmelisiniz. Çünkü pervaneler arasında dengeyi sağlamak rüzgar enerjisini başarılı bir şekilde elde etmek adına kritik derecede önemlidir.

Tüm kesim ve denge ölçümlerini tamamladıktan sonra alternatör bağlamaya geçebilirsiniz. Alternatör, kanatların dönmesi sayesinde enerji oluşmasını sağlayacak olan devre elemanıdır. Alternatörü de bağladıktan sonra rüzgar türbininizi evinize veya çatınıza, görece en çok rüzgar alan yere konumlandırıp verim almaya başlayabilirsiniz.

Konut Tipi Rüzgar Türbini Fiyatları

Bir konutun tüm elektrik enerjisinin karşılaşması için ise ortalama 500 wattlık bir rüzgar türbini gereklidir. Kendi imkanlarınızla yapabileceğiniz türbinler bunun çok altında elektrik üreteceklerdir.

Konut tipi rüzgar enerjisi yönteminden faydalanmak için aylık enerji sarfiyatınızı birkaç ay boyunca ölçümleyip, en yüksek baremden profesyonel üretim bir türbin edinmeniz uzun vadede en ekonomik ve sağlıklı yöntem olacaktır.

Konut tipi rüzgar enerjisi üretmek için kullanılan rüzgar türbini fiyatları sağladığı KW ile orantılıdır. 1 KW rüzgar türbini fiyatları 2.500’den başlarken, 5 KW rüzgar türbini fiyatları 5.500 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın