Kafein Tüketiminde Sınır Ne Olmalı?

Yazan Ekolojist

Sabahları ayılmak için sizde kafeine başvuranlardan mısınız? Kafeinli içecekler birçok insan tarafından canlanmak ve odaklanmak için tüketiliyor. Fakat kafeinli içecekler birkaç bardaktan sonra sağlığı kötü bir şekilde etkiliyor.

Yapılan araştırmalar sonucunda uzmanlar kafein tüketimini 400 mg olarak belirlemiş, bu da yaklaşık 4 bardak kahve ve 10 bardak çaya tekabül ediyor. Bu rakamlar içeceklere veya bireylerin bünyesine göre değişiyor. Bazı insanların kafeine duyarlılığı düşük oluyor ve az miktarda kafein bile uykusuzluk gibi kötü etkilere yol açabiliyor.

Bazı ilaçları kullanırken kafeinli içecekleri tüketmek de sağlığınızı etkileyebilir. Ephedrine, Theophylline, Elixophyllin gibi nefes açıcı ilaçlar kullanılırken kafein tüketilirse tansiyon, kalp ritim bozukluğu ve kalp krizlerine yol açabilir. Bu ilaçları kullanırken doktorunuza kafein tüketimini sormayı unutmayın…

 

4 Bardaktan Fazla Tüketiyorsanız Dikkat!

Araştırmalar sonucunda uzmanlar, günde 4 bardaktan fazla kafein ve 10 bardaktan fazla çay tüketilmesinin zararlı olduğu konusunda uyarıyor. Migren, uykusuzluk, tedirginlik, sık idrara çıkma, hızlı kalp atışı ve kas spazmı gibi durumları yaşamaktaysanız kafeini en aza indirmek iyi bir fikir olacaktır. Uykunuz 6 saatin altında kalıyorsa, bu durum kalp sağlığınızı ve akli dengenizi ciddi bir şekilde etkileyebilir.

Kafeinli içecekleri bırakmak bazen ciddi bir şekilde zor olabiliyor. Kafein bırakıldıktan sonra oluşan fiziksel tepkiler baş ağrısına, kronik yorgunluğa ve odaklanma sorunlarına yol açıyor. Ancak korkmayın… Bu yan etkiler birkaç gün içerisinde geçiyor.

Kafein Tüketimini Kontrol Altına Almaya Çalışın

Kafein tüketimini kontrol altına almayı başarırsanız, hem en sevdiğiniz kafeinli içeceklerden uzaklaşmak zorunda kalmazsınız hem de sağlığınız bozulmaz. Kafein tüketimini kontrol altına almaya çalışmak için birkaç yöntem vardır. Bunlar;

– Yiyeceklerden ve içeceklerde ne kadar kafein olduğunu araştırınız, ona göre tüketiniz.

– Her hafta bir bardak daha az içmeyi hedefleyin veya akşamları kafein tüketmeyi bırakın. Bu, vücudunuzun az miktarda kafein tüketimine alışmasına ve yan etkilerin azalmasına yardımcı olur.

– Türkiye’de bulmak biraz zor olsa da kafeinsiz çay ve kafeinsiz kahvenin tadı orjinaliyle benzer durumda. Bu seçenekleri değerlendirmeyi deneyin.

– Çay yaparken demini daha kısa süre bekletin. Bu, kafein oranını azaltır. Bunun yanı sıra kafein içermeyen bitki çaylarını da tercih edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın