Brezilya’dan İthal Danalar Türkiye’de Şarbona Yakalandı

Yazan Ekolojist

Et ve Süt ürünleri kurumu tarafından Brezilya’dan ithal edilen 3 bin 959 dana Mersin’de limana getirildikten sonra, Ankara’da özel bir çiftliğe taşındı.

Ankara Gölbaşı’nda özel bir çiftlikte veteriner hekimlerin muayenesi sonrasında alınan numuneler Etlik Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü’ne gönderildi. Testlerin sonucunda danalarda şarbon hastalığı ortaya çıktı ve bölge karantina altına alındı.

Et ve Süt Kurumu’nun açıklamasıyla şarbon tespit edildikten sonra etler, Veteriner Hekimlerin gözetimi altında imha edildi. Tüm hayvanların aşılanmasına rağmen bir çok hayvan itlaf edildi.

Veteriner Hekimlere göre, bu hastalığın görüldüğü hayvan en geç hafta içinde ölüyor. Hekimlerin açıklamalarına göre, ithal edilen hayvanlar Brezilya’da hastalığa yakalansa yaklaşık 20-25 günlük gemi yolculuğunda tümünün ölümü beklenirdi. Tahminlere göre bu hayvanlar Türkiye’de hastalığa yakalanmıştır.

Şarbon Hastalığı Nedir?

Şarbon hastalığı bakterisi, insan ve hayvanlara bulaşmasından hemen sonra erken ve vegetatif forma geçerek titreme, bitkinlik ve solunum güçlüğü şeklinde belirtilerle karşımıza çıkıyor ve genelde ani ölümle sonuçlanıyor. Şarbon hastalığı genellikle rutubetli ve sıcak mevsimlerde daha sık görülüyor.

Bakteri, sel baskınları, mezbaha ve tabakhane atık suları ile karışan suların tarla ve çayır sulanmasında kullanılması, bulaşık yem bitkilerinin başka yerlere nakli, ölen hayvanların açığa atılması, yırtıcı hayvanların ve kuşların dışkıları ile hastalık yayılıyor.

Şarbon hastalığı, ot yiyen hayvanlarda görülen bakteriyle oluşan enfeksiyon hastalığıdır. Hayvandaki yaraya temas edilmesi ve hayvanın etinin yenmesi sonucunda insana bulaşır. Şarbon deri, akciğer ve bağırsak olmak üzere üçe ayrılır. Akciğer ve bağırsak yollarıyla bulaşması ölümle sonuçlanır. Bu hastalığın insandan insana bulaşması çok küçük bir ihtimaldir. Tıkla

Hastalıklar Kurban Döneminde Ortaya Çıkıyor

Yapılan açıklamalara göre, ithalatın başladığı 2010 yılından bu zamana her yıl özellikle de kurban bayramı zamanında mutlaka birkaç hastalıkla karşı karşıya kalındığı belirtiliyor. Hem devlet hem de özel sektörler kurban bayramı döneminde yerli hayvan fiyatlarını düşürmek için yoğun bir şekilde ithalat yapılıyor. Tıkla

Bu tür hastalıkların en önemli sebebi hiç kuşkusuz ithal edilen hayvanların kontrollerinde meydana gelen ihmaller. Yetkililerin bu konuda alacakları önlemler ile sorunların önüne geçilmesi planlanıyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi