İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Kazan-Kazan Dönemi Projesi

Yazan Ekolojist

2018 yılı itibariyle nüfusu 15 milyon 29 bin 231 kişi olan ve türkiye nüfusunun % 18,6’na tekabül eden İstanbul Türkiyenin en kalabalık şehri olmasının yanısıra nüfus olarak da dünyanın 129 ülkesinden büyük bir şehrimizdir. Bu yönüyle alt yapısı,üst yapısı, ulaşımı, sağık, spor, kültür, güvenlik ve çevre gibi hizmetlerin daha hızlı ve daha geniş çaplı yapılması büyük önem arz etmedir. Bu tür hizmetleri yerine getirecek kurumlar olan ilçe belediyeleri ve büyükşehir belediyesi koordineli bir şekilde çalışarak vatandaşın refahı ve huzuru açısından önemli projeleri hayata geçirmektedirler.

Temel ihtiyaç olan bu hizmetlerin yanısıra birçok etkinlik ve doğa dostu projelerle de ön plana çıkan belediyeler Türkiyenin diğer şehrindeki belediyelere de öncü ve örnek olmuştur. Özellikle Avrupa yakasında ki metrobüs hizmeti avrupa yakasının trafik yoğunluğunu bir hayli azaltmıştır. Geçtiğimiz günlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi devrim niteliğinde öyle bir proje geliştirdi ki hem ülkemiz belediyelerine hemde dünya ülkelerin de bulunan belediyelere örnek bir proje oldu. Adından sıkça söz ettireceği ve proje kapsamında bir anda belki de dünyanın gündemine oturacak olan Hizmet Ehli İstanbul  Büyükşehir Belediyesinin bu projesini isterseniz daha yakından inceleyelim.

 

Geri Dönüşümde Kazan-Kazan Dönemi Projesi

Hizmet sektörün de vatandaşlarının refahını düşünerek hareket eden belediyeler proje üretirken doğayı da düşünmektedirler. Belediyeler bu geri dönüşümde kazan-kazan dönemi projesi ile çevre kirliliği sorununu büyük oranda azaltmayı planlamakta ve bu projeye destek vermelerini sağlamak içinde vatandaşlarını teşvik edici uygulamalar da geliştirmektedir. İnsanların gün içi koşuşturmaları ve hava sıcaklığının da etkisiyle en büyük ihtiyaç su ihtiyacı olmuştur. İstanbul’un birçok noktasın da su çeşmeleri bulunmasına rağmen pet şişelerdeki su tüketimi de bir hayli fazladır. Çevre duyarlılığı bulunmayan insanların kullandıkları yiyecek-içecek ambalajlarını çöp kutularına atması gerekirken çöp kutusu harici her yere atmaları çevre kirliliğine sebep olmakta ve kötü görüntü oluşturmaktadır. Tabi bu sebeplerin yanısıra en büyük sorun da o pet şişenin imal edildiği plastk malzemenin doğada yok olmasının uzun zaman alması.

Toprağın dahi kolay kolay yok edemediği bu plastik malzemelerin meydana getirdiği olumsuzlukların her geçen gün büyümesi üzerine belediye böyle bir projeyle önlem almak adına girişimde bulunmuştur. Takdire şayan bu proje de istanbul kartlara para yüklemesi yapılan cihazların daha da geliştirilerek bu çevre kirliliği oluşturan pet şişelerin, para yükleme cihazlarının içine yapılan depo koyteynıra bir bölümden bırakılmasıyla vatandaşa para yüklemesi yaparak hem çevre kirliliğinin önüne geçilmiş olunacak hemde vatandaşı teşvik ederek menfaatine olacaktır. Şimdi belediye bir adım daha ileri atarak 43 adet petşişe getiren vatandaşın vapurdan bedava yararlanması teşvikiyle de takdirleri toplamaktadır. elindeki kullanılmış petşişeleri konteynıra atarak istanbul kartına bir bedel ödenmesini öngören bu proje de konteynıra atılan kutu başına yapılacak ödemelerde belli olmuştur. Şimdi bunları daha yakından bir göz atalım.

Pet Şişe Karşılığı İstanbulkarta Yüklenecek Miktarlar

1) Bir adet 0,33 lt pet şişe = 2 kuruş

2) Bir adet 0,50 tl pet şişe = 3 kuruş

3) Bir adet 1 lt pet şişe      = 6 kuruş

4) Bir adet 1,5 lt pet şişe   = 9 kuruş

5) Bir adet 0,33 lt alüminyum içecek kutusu = 7 kuruş

6) Bir adet 0,50 lt alüminyum içecek kutusu = 9 kuruş

Bu ücretlendirmelere bakıldığında 150 adet 0,33 litrelik pet şişenin, 100 adet 0,50 litrelik pet şişenin, 50 adet 1 litrelik pet şişenin, 34 adet 1,5 litrelik pet şişenin, 43 adet 0,33 litrelik alüminyum içecek kutusunun, 34 adet 0,50 lütrelik alüminyum içecek kutusunun ortalama 1 biniş ücretin 3 tl olduğu düşünülürse vatandaşlara 1 binişlik ücreti kazandırmaktadır. Bu projeyle uyumlu cihazlardan henüz 10 adet üretilmiş ve 90 adet cihazın da üretimde olduğu bildirilmiştir. Bu projeyi gerçekleştiren İstanbul Büyükşehir Belediyemize doğaya göstermiş olduğu hassasiyetten dolayı teşekkürlerimizi sunar, başarılarının daim olmasını temenni ederiz.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın