İnülin Nedir? Faydaları Nelerdir?

inülin nedir
Yazan Ekolojist

İnülin bir tür prebiyotiktir. Midede sindirilmez veya emilmez. Bağırsakta kalır ve bazı yararlı bakterilerin büyümesine yardımcı olur.

İnülin, buğday, soğan, muz, pırasa, enginar ve kuşkonmaz dahil olmak üzere çok çeşitli meyve, sebze ve otlarda bulunan nişastalı bir maddedir. Takviyelerde kullanılan inülin en yaygın olarak hindiba köklerini sıcak suda bekletmekten gelir.

İnsanlar genellikle kilo kaybı, kabızlık ve diyabet için ağız yoluyla inülin kullanırlar. Kolesterol ve trigliseritler dahil olmak üzere yüksek kan yağları ve diğer birçok durum için de kullanılır, ancak bu kullanımların çoğunu destekleyecek iyi bir bilimsel kanıt yoktur.

Bu makale inülin nedir ve inülinin faydaları nelerdir gibi soruları yanıtlarını ayrıntılı olarak ele almaktadır.

İnülin Nedir? 

İnülin, bitkiler tarafından üretilen prebiyotik bir liftir. İnülin aynı zamanda bir fruktandır. Diğer fruktanlar gibi prebiyotiktir, yani bağırsaktaki iyi bakterileri besler.

Fruktanlar, fruktoz moleküllerinin zincirleridir. Moleküller, ince bağırsağın parçalayamayacağı şekilde birbirine bağlanır. Ancak bu moleküller, yararlı bağırsak bakterilerini besledikleri alt bağırsağa giderler.

Bağırsak bakterileri, inülini ve diğer prebiyotikleri, kolon hücrelerini besleyen ve çeşitli sağlık yararları sağlayan kısa zincirli yağ asitlerine dönüştürür.

İnülin İçeren Besinler

İnülin birçok meyve, tahıl ve sebzede bulunur. İnülin içeren besinler:

 • Enginar, özellikle Kudüs enginarları
 • Kuşkonmaz
 • Muz
 • Dulavratotu
 • Hindiba kökü
 • Sarımsak
 • Pırasa
 • Yulaf
 • Soğan
 • Soya fasulyesi
 • Buğday
 • Yabani yer elması

İnülin sıklıkla bir yağ ikame maddesi veya tatlandırıcı olarak kullanılır. Unlu mamüllerde yumurtaya alternatif olarak kullanılabilir ve buz kristallerini önlemek ve yağ miktarını azaltmak için dondurmaya eklenebilir.

İnülin kapsül, sakızn, tablet ve toz formlarında da mevcuttur. Bu amaçların çoğu için kullanılan inülin, hindiba kökünden gelme eğilimindedir.

İnülin Faydaları

Bağırsak sorunları söz konusu olduğunda, inülin işleri rahatlatıyor gibi görünüyor. İşte bildirilen inülinin faydalarından bazıları.

Bağırsaklarınızın hareket etmesine yardımcı olabilir

İnülinin faydalarına bakıldığında diyet lifi olduğu için inülin bağırsak hareketlerini uyarabilir şeklinde yaygın açıklamalar mevcut. Lif, genel bağırsak sağlığı için önemli olan bağırsaklarımızı düzenli tutmaya yardımcı olur. Lif aynı zamanda hareket etmeye, kabızlığı önlemeye ve gevşek dışkıları sağlamlaştırmaya yardımcı olabilir. Bu nedenle, kişinin diyetindeki lif ve sıvı miktarını dengelemek çok önemlidir.

Aşırı yemeyi önleyebilir

İnülin çözünür bir liftir. Bu lif vücudunuzdaki su veya diğer sıvılarla karıştığında jele dönüşür. Bu jel midenizi çok daha yavaş boşaltır, böylece daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Lif, tok kalmamıza yardımcı olur ve kan şekerimizi dengeler. Bu, aşırı yememizi engelleyebilir ve daha iyi yemek seçimleri yapmamıza yardımcı olabilir.

Birkaç sağlık sorununu önlemeye yardımcı olabilir

Yapılan bazı araştırmalar, inülinin Tip 2 diyabet, gastrointestinal hastalıklar, obezite gibi sağlık koşullarından zarar gördüğünde bağırsak mikrobiyomunun (bağırsaklarınızdaki sindirimi ve diğer işlevleri kontrol etmeye yardımcı olan küçük mikroorganizmalar ağı) onarmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir. Uzun süreli iştah bastırma. Kan şekerlerini stabilize etmenin yanı sıra, inülinin kolesterolü düşürmeye yardımcı olabileceğini ve diğer lif türleri gibi belirli kanser türleri için riskinizi azaltabileceğini de belirtiliyor.

Zihinsel sağlığınıza destek verebilir

Bazı araştırmalar, diyetinize inülin eklemenin, bağırsaklarınızdaki iyi bakteri çeşitliliğini artırabileceğini ve bu da sağlıklı bir gastrointestinal sisteme yol açabileceğini bulmuştur. Birçok çalışma sağlıklı bir bağırsak ile sağlıklı bir zihin arasında bağlantı kuruyor. Bazıları, çeşitli bir mikrobiyom ve sağlıklı dışkılama modellerinin kaygı ve depresyonun azalmasıyla bağlantılı olabileceğini bile belirtiyor.

İnülinin Zararları

Inulin çoğunlukla güvenlidir, ancak aşırı inülin alımı bazıları için rahatsız edici yan etkilere neden olabilir.

 • Kabızlık
 • Kramp
 • İshal
 • Gaz
 • Rahatsız şişkinlik

Yapay inülin kaynaklarının irritabl bağırsak sendromu gibi bazı durumları ağırlaştırabileceğini de belirtiliyor. Bu nedenle, bir inülin takviyesi almaya başlamadan önce, olası sorunlardan kaçınmak için sağlık uzmanınızla görüşün.

En Çok Kullanılan İnülin Markası

inülin markaları

FİYATLARI GÖSTER

Probiyotikler bağırsak florasını rahatlatan ve sindirimi düzenleyen canlı mikroorganizmalardan oluşur. Genel sağlığımız üzerinde çok etkili olan bu mikrooragnizmalar bağırsaklarımızdaki bakteri dengesini sağlayarak bağışıklığımızın korunmasında önemli rol oynarlar. Qlife Probiyotik Mikroorganizma + Inulin 30 Kapsül, her kapsülde 5 cinsten toplam 7 milyar aktif probiyotik mikroorganizma ve inülin içeren gıda takviyesidir. İnülin, bağırsak florasında yaşayan probiyotik mikroorganizmaların çoğalmasını ve yaşamasını destekleyen, sindirilemeyen besin bileşenidir. “Probiyotik mikroorganizmalar sindirim sistemini düzenlemeye ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur. Kimyasal tatlandırıcı ve renklendirici içermez. Helal, GMP, Haccp, ISO 9001 ve ISO 22000 sertifikaları mevcuttur. Nasıl Kullanılır? Qlife Probiyotik Kapsül için önerilen miktar, yetişkinler için günde 1 tablettir.

?Kullanıcı Yorumu:

 • Ürün çok başarılı, bağırsaklarınız inanılmaz derecede rahatlıyor.
 • Annem için aldım, artık bu ürünü kullanacağız hep.

İnülin Nasıl Kullanılır? 

Tüm inülin türleri çoğu insan için güvenli olsa da, bazılarının yan etkilere maruz kalma olasılığı daha yüksektir.

Diyete inülin eklerken, küçük miktarlarda başlayın. Diyete düzenli olarak az miktarda inülin açısından zengin gıdalar ekleyerek başlayın.

İnülin takviyesi almaya başlarken, bazı kaynaklar en az 1-2 hafta boyunca günde en fazla 2-3 g ile başlamayı önerir. Günde 5-10 g’a ulaşmadan önce bunu yavaşça artırın.

İnülin ile ilgili çoğu çalışma günde 10-30 g kullanır ve zamanla miktarı kademeli olarak arttırır.

Herhangi bir yan etki, sürekli kullanımla düzelmelidir. Ancak, burada listelenen miktarları herkes tolere edemez.

İnülin almalı mısınız?

İnülinin çeşitli potansiyel sağlık yararları vardır. Bağırsak sağlığını geliştirebilir, kilo yönetimine yardımcı olabilir ve diyabetin yönetilmesine yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, bilim insanlarının inülinin insan vücudundaki gerçek sağlık etkilerini bilmeden önce daha yüksek kaliteli araştırmalar yapmaları gerekiyor.

Çoğu insan için güvenli olsa da, FODMAP intoleransı veya belirli alerjileri olanlar dikkatli olmalıdır.

Diyete inülin eklerken, insanlar düşük bir dozla başlamalı ve birkaç hafta içinde alımlarını kademeli olarak artırmalıdır.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi