İmkanlarınız Dahilinde Geri Dönüşüm Yapmak

Yazan Ekolojist

Gün geçtikçe bir meydan okuma haline gelen geri dönüşüm yarışlarında evdeki atıkları azaltmaya kadar varan adımlar atılmaya başlandı. Bu anlamda duyarlı toplumların oluşmasına dair umutlar artarken insanlar da üzerine düşen sorumluluğu bir hobi haline getirerek geri dönüşümün eğlenceli bir süreç olmasına yardımcı olmaya başladılar.

Şu anlık çok az miktarda geri dönüşüm sağlanıyor olsa da çoğu kişi istemesi rağmen bilgi yetersizliğinden ötürü bu oranın artmasına fayda sağlayamayabiliyor. Bu yüzden evde geri dönüşüm projeleri konusunda paylaşımlar yaparak ve makaleler yayınlayarak toplumu bilinçlendirme konusunda adımlar da atılıyor.

Atık Azaltmanın Yolları

Çevreye sağlanabilecek en büyük yarar, atıkları en aza indirerek doğada kaybolması neredeyse imkânsız olan ürünlerin kullanımına destek vermemek olacaktır. Dolayısıyla sık kullanılan, ancak plastik kap veya şişelerle satılan ürünlerin bulunabilecek en büyük kutusuyla satın almak en doğru adım başlangıç için.

Daha doğal malzemelerle üretilmiş ambalajlara parça parça aktarmak ve bu şekilde kullanmak pratik bir çözüm de üstelik. Ayrıca stok yapmak alışverişlerde de ekonomik bir fayda da sağlıyor. Markete giderken yanınıza bez çanta alırsanız naylon poşete ihtiyaç duymazsınız.

Böylelikle naylon, atıklarınızın içinde yer almaz. Bunun dışında kâğıt havlu tüketimini azaltabilirseniz çok iyi olur. Havlular bu anlamda tercih edilebilir. Kolay geri dönüşüm fikirleri konusunda bir araştırma yaparsanız oyuncak, takı kutusu gibi çeşitli eşyaların yapımı için plastikleri değerlendirebileceğiniz pek çok yolu keşfedebilirsiniz.

Okuyun: Evde Yapılabilecek Geri Dönüşüm Fikirleri

Evde Atıklarınızı Ayrıştırmaya Özen Gösterin

Evde geri dönüşüm çalışmaları konusunda en doğru yatırım ayrıştırma alanları oluşturmak olabilir. Mümkün olan en küçük boya getirerek atıkları ayrı ayrı biriktirmelisiniz. Cam, plastik, kâğıt, elektronik, metal, kompozit ve yağ şeklinde farklı biriktirmeler yaparsanız bunlar geri dönüşümü yüksek oranda etkiler.

Tıklayın: Geri Dönüşüm Kutuları

Bu ayrıştırma sistemi için üretilmiş özel atık torbaları ve kutuları satılıyor. Bunlardan edinerek evde hemen atıklarınızı ayrıştırmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca bunları evin dışına götüreceğiniz zaman da geri dönüşüm konteynırlarında ait oldukları yere boşaltmanız gerekiyor. Her türlü atığın kategorize edildiği atık kumbaraları neredeyse her şehirde mevcut.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi