Hidroelektrik Enerjisinin Ardında Yatan Güç

hidroelektrik santral
Yazan Ekolojist

Hidroelektrik faydaları bakımından en eski elektrik üretim şekillerinden biridir. Yüzyıllar sonra bu enerji yerli güç asansörlerine güç yetiştirmek için, değirmenleri döndürmek ve öğütme tahılları gibi mekanik görevleri yerine getirmek için kullanıldı. Ondan beri esas olarak elektrik üretiminde kullanılmak üzere geliştirildi.

Hidroelektrik şüphesiz dünyanın önde gelen elektrik kaynağıdır. Aslında, tüm dünyanın elektriğinin yaklaşık beşte birini üretir. Hidroelektrik enerjiden üretilen enerjinin tüketimi hızla artmaya devam ediyor. Tahmin edilebileceği gibi, hidroelektrik santrallerinden elde edilen elektrik, bol miktarda su kaynağı olan ülkelerde ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Nitekim hidroelektrik faydaları ile bugün en ucuz enerji türlerinin başında gelir. Enerji üretmek için gerekli altyapı hazır olduğunda, akan suyun enerjisinin kullanılması tamamen ücretsizdir.

Hidroelektrik santrallerin faydaları olduğu gibi çevresel bir çok zarara da yol açmaktadır. Hidroelektrik santrallerin zararları için aşağıda yer alan linke tıklayabilir ilgili makaleyi okuyabilirsiniz.

Tıklayın:  HES Nedir, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Hidroelektrik güç, suyun hareket eden kuvvetinden yakalanan enerjidir. Enerji, ev, iş yerleri ve sanayileri güçlendirmek için ısıtma, aydınlatma ve elektrik üretimi dâhil olmak üzere çeşitli amaçlar için kullanılabilir. Hidroelektrik su, herhangi bir su tüketmediği için yenilenebilir bir kaynaktır. Yalnızca elektriği üretmek için suyu hızlandıran kinetik enerjiyi kullanır. Ayrıca, su kaynakları asla bitmiyor, bu da bir gün hidro enerjinin son bulmasının imkânsız olması anlamına gelir. Doğal su devri, suyun evrende her zaman bulunmasını sağlar.

Hidroelektrik enerjinin çeşitli avantajları

Ucuz enerji kaynağı

Bir hidroelektrik santrali inşa etmenin ve kurmanın başlangıç ​​maliyetleri yüksek olmakla birlikte, bir kere işlevsel hale geldiğinde, işletme ve bakım ile ilgili maliyetler son derece düşüktür. Ve enerji üretiminde kullanılan suyun, petrol gibi diğer fosil esaslı yakıt kaynakları gibi dönüştürülmesi veya saflaştırılması gerekmediğinden, hidroelektrik ile bağlantılı üretim maliyetleri neredeyse yoktur.

hidroelektrik enerji

Bu yenilenebilir bir kaynaktır

Yenilenebilir enerji, zamanın sonuna kadar kullanılabilen enerji anlamına gelir. Yenilenebilir enerji, güneş, su ve rüzgâr gibi bitmeyen bir kaynaktan yararlanır.

Çevre dostu

Hidroelektrik enerji temiz bir enerji kaynağıdır, bu da atmosfere az miktarda sera gazı katkısı sağlar. Kömür, petrol ve gazlar gibi fosil yakıtlarla karşılaştırıldığında, en temiz olanıdır.

Hidroelektrik esnektir

Hidroelektrik, biriktirebilecek olmanın kolaylığını sunar. Bu, talep varyasyonunu karşılamak üzere yönlendirilebileceği anlamına gelir. Enerji talebi çatının dışına çıkarsa daha fazla kullanım için daha fazla saklanabilir.

Ekonomik Avantaj

Bilinen başlıca yararları topluluğa su enerjisi dışında, bir dizi ikincil faydalar taşır. Hidroelektrik kaynaktan yoksun uzak bölgelere girdiğinde ticaret, sanayi teşvik eder ve altyapı oluşturulmasına yardımcı olur ve yollar gibi mevcut alt yapıyı yeniler.

hidroelektrik enerjisi

Alanın bilinirliğini artırır

Bir hidroelektrik santrali kurmak, yakınlardaki alanların farkındalığını arttırmaktadır.

Hidroelektrik enerji kullanım alanları

Elektrik üretimi

Günümüzde hidroelektrik enerjisinin temel kullanımı elektriğin üretilmesidir. En çok tercih edilen şey nispeten ucuz ve daha az kirletici bir güç kaynağı olmasıdır. Bir hidroelektrik santralinin inşası çevre üzerinde çok az etkili olmasına rağmen, fosil yakıtlar ve nükleer gibi diğer enerji kaynaklarına kıyasla iklim uyumluluğunun daha iyi olmasına göre tabloların üst sıralarını alıyor.

Tarımsal faaliyetler

Uzun zaman önce hidroelektrik enerji, hububatın kesilmesi ve sulama için su temin edilmesi için, un üretmek için tahıl öğütmek için büyük oranda kullanıldı. Eski Mısır, sulama amacıyla hidroelektrik santrali yapan ilk uygarlıktı.

Endüstride kullanılır

Antik zamanlarda, hidroelektrik, küçük boyutlu yüksek fırınlarda körük sürmek gibi endüstriyel faaliyetler için kullanılmıştır. Aynı zamanda metal cevherlerin ekstraksyonunda da uygulanmıştır.

Enerji boşluğunu kapatmak için kullanılır

Fosil yakıtlar giderek tükenmeye açık hale geliyor. Güneş ve rüzgâr enerjisi ile birlikte hidroelektrik bu fosil yakıtların tükendiği zaman umut olarak görülüyor. Ayrıca, elektrik kesintisi olduğunda, hidroelektrik faydaları güç boşluğunu doldurmak için devreye giriyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın