Güneşte Kalan Plastik Tehdidi

Yazan Ekolojist

Çevreye verdiği zararlarla sık sık gündemi oyalayan plastikler, doğada kaybolmadığı için geniş çaplı ve uzun soluklu tehlike arz ediyor. Ancak plastiklerin canlı yaşamını tehdit eden öyle bir sorun teşkil ediyor ki bunun sonucu ve bedelleri çok daha ağır olabiliyor.

Küresel ısınmanın hızlanması konusunda başlıca nedenlerden biri olan sera gazının açığa çıkması durumu plastikler için söz konusu oluyor. Güneşe maruz kalan plastikler normalde olduğundan çok daha fazla probleme yol açıyor. SOEST bünyesindeki uzmanların güneşle teması halinde sera gazı salınımı yapan bu plastiklerin zararları dünyanın gidişatında ciddi bir barikat.

Sera Gazı Nedir?

Dünyanın geleceğini etkileyecek güçte olduğu biliniyor. Peki, o halde küresel ısınmaya neden olan sera gazı nedir? Atmosferi aşabilen güneş ışınlarının dünyaya ısı ve ışık desteği sağlamasının yanı sıra dünya üzerinde bulunan her şeye etkisi de var. Dolayısıyla zararlı ışınlardan koruma özelliği bulunan atmosferin içinde yer alan ısı tutabilen bazı bileşikler mevcut. Metan, nitröz oksit, karbondioksit, perfloro karbonlar gibi pek çok bileşen sera etkisi yaparak asit yağmurlarına dönüşüyor. Fazla ısı ve ışık tuttuğu zaman bu gazlar sıcaklığın artmasına da neden oluyorlar.

Güneşte Kalan Plastikler

Güneş ışınlarına maruz kalan plastiklerde etilen ve metan gibi gazların salınımı olduğu tespit edilmiş. Bilhassa plastik poşetlerin yapımında kullanılan polietilenin sera gazı salınımı konusunda büyük katkısı olduğu biliniyor. Plastiklerin kullanım alanları genişletildikçe sayılarının artmasından mütevellit gün geçtikçe çok daha fazla miktarda sera gazının açığa çıkacağından endişe ediliyor.

Sera Gazı Zararları

İklim değişikliklerine neden olan sera gazı zararları sadece bununla sınırlı değil. İklim değişikliğiyle birlikte buzullar eriyerek okyanusların yükselmesine neden oluyor. İlkbahar ve sonbahar başlama ve bitiş tarihlerinde yersiz değişiklikler oluyor. Bölge bölge kuraklık ve çölleşme görülürken bazı yerlerde de sel ve taşkınlar görülerek büyük bir paradoksa neden oluyor. Ayrıca hayvanlar göç dönemleriyle ilgili kafa karışıklığı yaşadığı için nesillerinde tükenme tehlikesi oluşuyor. Ancak tüm bu tehlikeler dünyayı tehdit ederken bile bunun önüne geçmenin de yolları var elbette.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın