Fransa 2040 Yılına Kadar Petrol ve Doğal Gaz Üretimini Yasaklayacak

fransa petrol yasağı

Fransız Parlamentosu, geçtiğimiz günlerde Fransa topraklarında petrol ve doğal gaz arama ve üretimini yasaklamak üzere hazırlanan yasayı onayladı.

Salı günü petrol ve doğal gaz kullanımına ilişkin yapılan oylamada, 2040 yılına kadar Fransa ve Fransa’ya bağlı olan bölgelerde doğal gaz ve petrol sondajının yapılmasının yasaklanmasına ve üretimin durdurulmasına karar verdi. Ayrıca karara göre mevcut sondaj izinleri yenilenmeyecek ve yeni arama ruhsatı verilmeyecek.

Fransa’da üretilen petrol ve doğal gaz, yerel tüketimin yüzde 1’ini oluşturuyor. Kalan yüzde 99’luk dilim ithal ediliyor. Fransa hükümetinin yeni yasası, ülkenin ekonomisini fosil yakıtlardan arındırmak ve ülkenin Paris İklim Değişikliği Anlaşması’na bağlı kalarak yenilenebilir enerji üzerine yatırım yapmak konusunda kararlı olduğunu gösteriyor.

Yasa Dünyada Bir İlk

emmanuel macron

Fransa hükümeti yasanın dünyada bir ilk ve öncü bir uygulama olduğunu belirtiyor. Alınan bu karar ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa’yı iklim değişikliği konusunda küresel bir lider olarak konumlandırma isteğini açıkça gösteriyor.

Amerika Birleşik Devletleri dünya sahnesinde geri çekilirken Fransa’nın ileri adım atmış olması tüm dünya için umut verici. Cumhurbaşkanı Macron, daha da ileri giderek Amerikan kurumlarında çalışan iklim bilimcilere, iklim değişikliği gerçeğini tanıyan bir hükümetin araştırma projelerinde yer almaları için hibe teklif etti.

Yasanın onaylanmasına ardından Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Fransa’nın, yeni petrol arama lisanslarını ve tüm petrol üretimini 2040 yılına kadar tamamen sonlandıracak ilk ülke olmasından gurur duyuyoruz.” şeklinde tweet attı.

Çevre Bakanı Nicolas Hulot ise “Bu yasa, bugünün insanlarının gelecek kuşaklar için fedakarlık ettiğinin kanıtıdır.” dedi.

fransa benzinli araç

Fransa hükümeti enerji ekonomisini fosil yakıtlardan ve nükleer enerjiden uzaklaştırarak, temiz yenilenebilir enerjiye doğru yol almaya çalışıyor. Hükümet Eylül ayında, 2040 yılında fosil yakıtlı araçları yasaklayacağını açıklamıştı.

Gezegenin ve insanlığın geleceğine yatırım yapan Fransa’yı, diğer ülkelerin de örnek almasını umuyoruz.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın