Dünya Enerji Birliği’ndeki İlk Beş Sıra

dünya rüzgar enerji sıralaması
Yazan Ekolojist

Ülkemizde ve hatta artık tüm dünyada doğal hayata dönüş izlenimi baz alınarak ilerlenmektedir. Doğal hayata geçiş hem insanların yaşam süresini uzatmakta hem de yaşam süreleri boyunca daha sağlıklı bir hayat yaşama durumu olduğundan çok daha fazla tercih edilme durumu görülmektedir.

Şüphesiz ki doğal hayata geçiş seçenekleri arasında ilk sıralarda yenilenebilir rüzgar enerjisi yer almaktadır. Enerji kaynaklarının doğal yöntemlere geçişinin sağlanması doğal hayata başlangıç adımlarındaki büyük adımlardan biridir. Dünya rüzgar enerjisi birliği doğal hayata geçiş yaşayan yani enerji kullanımında yenilenebilir rüzgar enerjisi kullanan ülke sıralaması yaptığında ilk beş sıra şu şekilde olmuştur ; Çin , ABD , Almanya, Hindistan ve İspanya. Dünya rüzgar enerjisi sıralaması ve ülkeler ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Ülkemizde ve dünyamızda yapılan kontroller ve tespitler sonucunda saptanan bulgular doğal enerji kullanımı yapan ülkelerde doğal hayatın daha güzel olduğundan insan yaşamının daha uzun olduğu gözlenmiştir.

dünya rüzgar enerji birliği kurulu gücü

Rüzgar Enerjisi

Dünya rüzgar enerji birliği yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan rüzgar enerjisinin doğal yararının yanında ekonomik ve siyasi açıdan modern dünyada da tüm devletler için stratejik bir öneme gelmiş durumda olduğunu açıklamıştır. Enerji kullanımı rüm dünyadaki insanlar için hayati bir önem taşıdığından tüm dünyanın yöneticileri enerji kullanımı kaynaklarını çevre dostu doğal olan enerji kaynaklarını seçmek için zor ama sıkı bir mücadele içindedirler.

Dünya rüzgar enerji birliği rüzgar enerji kaynaklarının doğal yararlarının yanı sıra ekonomik yararlarını sıraladığında ilk sıralarda; petrol ve doğal gaz tedariğindeki belirsizlikler, iklim değişikliği ve hava kirliliğinden kaynaklanan çevre dostu teknolojilerinin acil kullanım ihtiyacı gibi nedenler, sektörde yenilenebilir rüzgar enerjisinin sağladığı bir başka pozitif yöndür şeklinde açıklama yaptığını görmekteyiz.

Dünya sıralamalarında yenilenebilir rüzgar enerjisini kullanma konusunda ilk sıralara giren ülkelerin yanında ülkemiz maalesef oldukça düşük bir oranla ilk sıralarda görülmemektedir. Bunun nedenlerinden en önemlisi yenilenebilir rüzgar enerjisi için yeterli alan ve rüzgar çiftlikleri bulunmamasıdır.

Dünyadaki Enerji Dönüşümü Uzun Sürüyor

Tüm dünyada doğal enerji dönüşümleri yapılmaya başlandığında dünyanın 50 ile 100 yılları arasında kendi doğal haline döneceği düşünülmekte ancak bunun tam olarak gerçekliğinin hesaplanması için tüm dünyanın yenilenebilir enerji kaynağı kullanmaya başlaması ve bu kullanımı yüzde yüz oranında yapması gerekmektedir.

Enerji kaynaklarından yenilenebilir rüzgar enerjisinin ekonomik olanaklarda dahil hiçbir zararı yok olmasının yanı sıra yararlarının saymakla bitmemesine rağmen tüm dünyada doğal enerji kullanımı yani yenilenebilir rüzgar enerjisi kaynağı tam olarak kullanılmamaya devam edilmektedir. Aslında bu durum doğal enerji olarak yenilenebilir rüzgar enerji kaynağını kullanmayan ülkelerin hem ekonomik hem siyasi ve daha birçok konuda olumsuz yönde etkilendiği gerçeğini göstermektedir.

Enerji üretimi ve kullanımı ülkemiz ve aslında tüm dünyada hayati önem taşımaktadır. Hayatımızın bu kadar önemli bir kısmında yer alan ve kullanmakta zorunlu olduğumuz bu kaynağı doğal olarak elde etmek ve zararlarını en aza belki de sıfıra indirmek mümkünken hala ülkemizde dahil çoğu ülkede yüzde yüz oranla kullanılmaması şaşırtıcı gerçekten.

türkiye rüzgar enerjisi yatırım

Neyse ki günden güne insanlar doğal enerji kaynaklarının önemini ve yararlarını öğrenmektedir. Bu sebepten gerçekleşen gelişimlerden görülüyor ki 2003 yılından itibaren yenilenebilir rüzgar enerjisi kullanımı tüm dünyada her yıl biraz daha artış göstermektedir.

İlk beş sıralamadaki ülkeler sadece yüzde 73 gibi bir oranı oluşturmaktadır. Bu durum dünyada hala doğal enerji kaynaklarına yani yenilenebilir rüzgar enerji kaynağına geçilmeyen bölgeler olduğunu göstermekte ve bu durumun dünyanın doğal hayatına hala zarar verdiğini göstermektedir. Tüm yapılan projeler, verilen eğitimler ve sunulan bilgiler doğrultusunda tüm dünyanın yavaş yavaş doğal hayata dönüşümünü görmek mümkün olacaktır.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın