Doğayı ve Çevreyi Koruyan Sivil Toplum Örgütleri

çevreyle ilgili sivil toplum örgütleri
Yazan Ekolojist

Doğayı ve çevreyi koruyan sivil toplum örgütleri özellikle günümüzde çok önemli sorumluluklara sahip. Küresel ısınmanın hızla arttığı, ormanların ve canlıların katledildiği bir dönemde, toplumsal farkındalık yaratmak, çeşitli organizasyonlarla bilinçlenme sağlamak için bu örgütler çalışıyor.

Özel veya devlet destekli olarak görev yapan bu sivil toplum kuruluşları, aynı zamanda çeşitli bağış kampanyalarıyla sosyal sorumluluk projelerine de imza atıyor. Bazı örgütler, sadece tek bir alana odaklanırken bazıları da bütün doğa sorunlarıyla ilgileniyor. Sadece Türkiye’de değil, dünya genelinde de pek çok önemli örgüt, çeşitli noktalarda şubeler açarak küresel ısınma ve doğa olayları ile mücadele ediyor. Bu örgütlere gönüllü ve ücretsiz olarak katılabilirsiniz.

Doğa ve Çevre Koruma İçin Faaliyet Gösteren Kuruluşlar

Çevre örgütleri listesi, her sene yenilenerek yapılan faaliyetlere ve aktifliğe göre sıralanıyor. Bu listenin başında şu anda dünya genelinde örgütlenmeleri olan ve dünyanın bu alanda en çok eylem yapan kurumu Greenpeace yer alıyor. Doğayı korumak ve yapılanları protesto etmek için sürekli olarak hareket halinde buluna örgüt, bilimsel verilere dayanan kampanyaları ile toplumsal farkındalık yaratmak istiyor. Özellikle ses getiren eylemleriyle dikkat çeken bu organizasyon, doğa katliamları, hayvanların avlanması, nükleer enerji santrallerinin kurulması ve bunun gibi pek çok konuda özel eylemler düzenleyerek adını duyuruyor.

Diğer bir vakıf ise TEMA Vakfı. Türkiye’nin en önemli sivil toplum örgütlerinden biri olan TEMA Vakfı, Türkiye Çöl Olmasın, sloganı ile yola çıkarak, kurulduğu günden bu yana binlerce hektar alana ağaç dikti. Ağaçların ve yeşilin korunması için aktif bir şekilde mücadele eden bu kurumun, bağış yoluyla maddi kaynak sağladığını görüyoruz. Çevre koruma, erozyon, çorak toprakları canlandırma ve ağaçlandırma gibi eylemler, bu örgütün başlıca uyguladığı hareketlerdir.

Diğer bir örgüt ise TURMEPA yani Türkiye Deniz Temiz Derneği’dir. Bu örgüt, Türkiye’de ve dünyanın çeşitli ülkelerinde denizlerin temiz tutulması için eylemlerde bulunuyor. Deniz ve plaj temizliği, deniz canlılarının korunması, denizlerin doğru ve verimli kullanılması gibi konularda bu kurumun varlığını görüyoruz.

Doğayı ve çevreyi koruyan sivil toplum örgütleri listesine ÇEVKO ile devam ediyoruz. Bu örgüt, çevre temizliği için mücadele ediyor. Sokakların temiz tutulması, temizlik kurallarına uyulması ve çocuklara temizlikle ilgili konuların öğretilmesinde yardımcı olmak için çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde yer alıyorlar. Ambalaj atıkları başta olmak üzere diğer zararlı atıkların yeniden geri dönüşüme kazandırılması için de belediyeler ve diğer yönetimler ile bir araya gelerek projelerini sunuyor.

Çevre Örgütlerinin Görevleri

Dünya çevre örgütleri faaliyetleri ile ilgili olarak bu kurumların bulundukları ülkelerde çeşitli sosyal sorumluluk projelerine ve eylemlere imza attığını görüyoruz. Bu örgütler, aynı zamanda üyelik sistemiyle de çalışıyor. Kurum, bağış alarak eylemlerini tamamlıyor.

Greenpeace, dünya genelinde en çok tanınan örgütlerden biri. Doğayı ve çevreyi koruyan sivil toplum örgütleri, aynı zamanda okullarda, üniversitelerde çeşitli organizasyonlara da imza atıyor. Toplu ağaç dikme organizasyonları, çöp toplama, toplumsal farkındalık gibi süreçlerde bu örgütlerin görev aldığını görüyoruz.

Bunun yanı sıra bu örgütler, sosyal yardımlaşma ile çevrenin düzenlenmesini de sağlıyor. Örneğin cam ve diğer ambalaj atıklarının ayrı biriktirilmesi için atık kutuları ve konteynerlerin temini ve yerleşimi, bu tür örgütlerin belediyeler ile birlikte çalışarak topluma kazandırdığı önemli hizmetler arasında geliyor. Ayrıca okullarda da çeşitli toplantılar düzenlenerek özellikle yeni nesilin çevre konusunda bilinçli olması amaçlanıyor. SMS ve diğer kampanyalarla da sivil toplum örgütlerine yardımcı olunuyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

2 Yorum

  • Bu güne kadar yapılandırılan yaşamaya aykırı insanların menfaatleri için duyarsız davranışları doğayı kendi malları imiş gibi tahripleri insanların yaşam alanlarına tecavüzlere dur demek için ne yapacağımı bilemiyorum yardımlarınızı ihtiyacım var imdat imdat diyorum ..

Düşüncelerinizi Paylaşın