Binalarda Güneş Panelleri İçin İstenen Ruhsat İzni Kalkıyor

güneş paneli ruhsat

Türkiye,yenilenebilir enerji kaynakları ile ihtiyacı olan enerjiyi üretebilmek için oldukça elverişli bir ülke. Bunlardan biri olan güneş enerjisi için binaların çatılarına kurulması istenen güneş panelleri önünde ruhsat engeli bulunuyordu.

Üretilen Fazla Elektrik Satılabilecek 

Düzenlenen yeni yönetmelikle birlikte binaların çatılarına kurulan güneş panellerinde ruhsat izni aranmayacak. Bu sayede bir apartman yılda 8-9 bin liralık enerji üretebilecek ve böylelikle hem elektrik masraflarını karşılayacak hem de ürettiği fazla elektriği şebekeye satabilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yayımladığı Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nde yer alan ifadeye göre, binaların kendi ihtiyaçları için kurulacak güneş enerjisi sistemleri, taşıyıcı sistemi etkilememek ve muvafakat alınması şartıyla yapı ruhsatı gerektirmeyecek.

Düzenlemenin yeni halinde şu ifadeye yer veriliyor: “Taşıyıcı sistemi etkilememek ve 634 sayılı Kanun uyarınca muvafakat alınmak kaydıyla; binalarda enerji kimlik belgesi sınıfı en az “C” olacak şekilde mesleki yeterlilik sertifikalı uygulayıcılar tarafından yapılacak ısı yalıtımı uygulamaları ile binanın kendi ihtiyacı için yapılacak güneş kaynaklı yenilenebilir enerji sistemleri ruhsata tabi değildir. Bunlara ait uygulama projelerinin hazırlanması ve fenni mesuliyetin üstlenildiğine dair taahhütname ile birlikte ilgili idareye sunulması, binanın projesindeki mimari görünüşlere bağlı kalınması ve idaresinden izin alınması zorunludur.”

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Genel Sekreteri Hakan Erkan, yapılan düzenlemeyle, ev çatılarında güneş panellerinin yaygınlaşması için gereken önemli bir konuya çözüm getirildiğini belirterek, “Belediyeden uygunluk yazısı için süre uzun sürüyordu. Yeni yönetmelikle konuya açıklık geldi. Ruhsatla ilgili tadile gerek yok dendi. Bu elimizi rahatlattı. Gittiğimizde uygunluk yazısını kolay alacağız. Belediye ayağını bu şekilde tamamladık” dedi.

Hakan Erkan ayrıca evlerde güneş enerjisi kullanımı için bürokratik sürecin iki haftada tamamlanmasını hedeflediklerini belirterek,  “konu ile ilgili EPDK ve Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü ile görüşüyoruz” dedi.

çatı güneş paneli

Şirket Kurulmadan Ödeme Yapılmalı

Bunun yanı sıra bu işin Maliye Bakanlığı ayağının da olduğunu belirten Erkan, fazla elektriğin şebekeye satılması için altyapı ihtiyacının olduğunu belirterek, “Ayşe teyze kurduğu zaman parasını alamıyor. Şirket kurmazsan ödeme alamazsın yazısı geliyor. Fazla elektrikten yılda 8-9 bin lira geliyor. Şirket kurulmadan bu ödeme yapılmalı” dedi.

Panel Fiyatları Düştü

Güneş panellerinin fiyatlarının watt başına 5 dolardan 50 cent’e kadar düştüğünü anlatan Erkan, bankalardan 8-9 yıllık mikro kredi verildiği takdirde panel yaptırmanın çok daha kolaylaşacağını vurguladı.

Erkan, yaygınlık için çevre ve emlak vergilerinde özendirici düzenleme talep etti.

Şu anda güneş santrali kurmak için yaklaşık 10 yıllık elektrik faturası kadar ödeme yapılması gerekiyor. 3-4 bin dolara karşılık gelen bu maliyetin düşmesiyle birlikte güneş enerjisinin önünün daha da açılacağı belirtiliyor.

Türkiye Güneş Enerjisi Potansiyelini Kullanamıyor 

 

elektrik enerjisi kurulu gücü

TEİAŞ 2017 Haziran sonu verilerine göre, Türkiye’nin elektrik enerjisi kurulu gücünün sadece yüzde 1,7’si güneş enerjisinden sağlanıyor.

Türkiye, güneşten 380 milyar kw/saat elektrik üretme potansiyeline sahipken bu potansiyelin yüzde 1’ini bile kullanmıyor.

Yönetmelikte yapılan değişiklikle güneş panelleri için gerekli “belediye imar süreçleri” kaldırıldı ancak Greenpeace, hala güneş paneli kurmak için dört engel daha olduğuna dikkat çekerek “Gölge Etme” kampanyası yürütüyor.

gölge etme güneş enerjisi

Türkiye Nükleer ve Kömüre Muhtaç Kalmayacak

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanya Sorumlusu Duygu Kutluay, yönetmelik değişikliğinin getirilerini şöyle anlattı:

“Düzenleme öncesi bireyler söz konusu izin için belediyelere gittiklerinde farklı uygulamalarla karşılaşıyorlardı. Çatılarda güneş paneli kurulumlarının ‘yapı’ kapsamında değerlendirilip değerlendirilmeyeceği bile sorun olarak karşılarına çıkıyordu. Bu nedenle başvurular ya tamamlanamıyor ya da gecikiyordu; ek maliyetler çıkabiliyordu.

“Güneş enerjisi potansiyelinin önündeki engellerin kalkması ile Türkiye’nin enerji bağımsızlığı için nükleere ve kömüre muhtaç kalmayacak. Bireyler tüketici olmaktan çıkıp üretici konumuna geçecek, enerji alanında istihdam artacak, küçük işletmecilerin önü açılacak, yerel girişimler ile hava kirliliği azalırken ekonomi kalkınacak.”

Greenpeace’in Kaldırılmasını İstediği Dört Engel

1-) Çağrı mektubu süreci kaldırılsın veya kolaylaştırılsın.

Çatısına güneş paneli kurup ihtiyacı olan elektriği üretmek isteyen bireylerin mevcut mevzuata göre dağıtım şirketine başvurarak bağlantı anlaşması için çağrı mektubu alması, bunun için de gereken belgeleri hazırlayarak  başvuru ücretini yatırması gerekiyor.

Başvuru işlemleri 2-3 ay sürebiliyor. Başvuru sürecinin kolaylaştırılması, bunun için başvuruların online olarak yapılması ve 1-2 hafta gibi kısa bir sürede sonuçlanması isteniyor.

2-) Çatı kurulumlarının trafoya bağlanma önceliği olsun veya çatı kurulumları için trafo merkezlerinde yer açma zorunluluğu getirilsin.

Yapılan başvurular genellikle, trafo merkezlerinde yer olmadığı gerekçesiyle reddediliyor. Bireysel üretimin önündeki bu büyük engelin kaldırılması için öztüketim amaçlı projelerde trafo merkezi kapasitesi aranmasın, trafo merkezine bağlanma önceliği tanınsın ve trafo merkezinde yenilenebilir enerji için yer açma zorunluluğu TEİAŞ’ın olsun isteniyor.

3-) Bireysel üretimde, belirli bir seviyeye kadar gelir vergisinden muafiyet sağlansın.

Üretim fazlasını şebekeye satmak isteyen üreticilere şahıs şirketi kurarak fatura kesme gibi zorunluluklar getiriliyor. Bu konuda Enerji Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ile görüşerek kira gelirlerinde olduğu gibi üst gelir limiti getirmesi öneriliyor.

4- ) Yatırım aşamasında mahsuplaşma gibi kolaylaştırıcı uygulamaların önü açılsın.

Bir önceki problem alternatif bir çözüm olarak şahıslar için elektrik faturası üzerinden mahsuplaşmanın mümkün kılınabileceği ve en az %60 öztüketim, %40 satış imkanı gibi bir kotanın yönetmelikle getirilmesi öneriliyor.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.

Düşüncelerinizi Paylaşın