Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi

Yazan Ekolojist

Güneş enerjisi elektrik üretimi, hem maliyeti hem de çevreye sağladığı fayda bakımından özellikle gelişmiş ülkelerde ilgi gören sistemlerden biri. Rüzgar ve su ile birlikte yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan güneş, ilk etapta sadece ısınma amacıyla kullanılırken gelişmiş teknoloji sayesinde artık elektrik üretiminde de kullanılıyor. Bu sayede az maliyetle gerek duyulan enerji ihtiyacı karşılanmış oluyor.

Kişisel dairelerde, okullarda, fabrikalarda, tarım alanlarında kısacası her yerde kullanılabilen bu sistemler sayesinde çevre dostu enerji üretebilirsiniz. Bunun yanı sıra enerji depolama özelliği sayesinde elektriğin olmadığı zamanlarda buradaki güçten yardım alabilirsiniz.

Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Rusya, Japonya gibi ülkeler, güneş enerjisine çok önemli yatırımlar yapıyor. Teknolojinin bütün imkanlarını kullanan bu ülkeler, böylece güneş enerjisinden yararlanmak için gün ışığının olma zorunluluğu görüşünü de ortadan kaldırıyor. Örneğin Almanya, Türkiye’den daha az güneşli gün sayısına sahip olmasına rağmen ülkemizden 46 kat daha fazla güneş enerjisi elde ediyor. Böylece aradaki teknoloji ve değerlendirme farkını ortaya koyuyor.

Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santrali de geçtiğimiz günlerde Konya’da açıldı. Tarım alanlarındaki enerji ihtiyaçlarını karşılamak ve bölgeye de elektrik sunmak için kurulan bu projenin devamının gelmesi de bekleniyor. Büyük ülkeler, özellikle küresel ısınma ve doğal kaynakların azalması durumuna önlem olarak bu tür yatırımlara önem veriyor.

güneş enerjisi elektrik üretimi

Güneşten Elektrik Üretme Yöntemleri

Güneş enerjisi elektrik üretimi içerisinde en çok tercih edilen yöntem fotovoltaik sistemlerdir. Güneş enerjisi sistemleri arasında az maliyetle güçlü ve yeterli elektrik üretimi sağlayan bu sistemin tasarımı bir proje gerektiriyor. Öncelikle bu sistemden elektrik elde edebilmek için akü grubunun oluşturulması gerekiyor. Regülatör, çevirici, ve yardımcı elektronik devreler ile birlikte uygulama kurulmaya başlanıyor. Güneş panelinin sayısı da bulunulan alana ve kullanım amacına göre belirlenebilir. Daha çok enerji elde etmek için daha fazla panele sahip olunması gerekir.

Akü, sisteme dahil edilmeli ve buradaki şarj dengesini korumak için mutlaka regülatör kullanılmalıdır. Güneş pillerinin başta silikon olmak üzere uygun malzemeler üzerinden yapılması gerekiyor. Alternatif akıma dönüştürülerek güç noktasının belirlenmesi sağlanır. Güneş ışınlarını elektrik enerjisine dönüştüren fotovoltaik yani solar paneller, yüzde 15 ile 20 arasında verim sağlıyor.

Türkiye şartlarına göre bir değerlendirme yaptığımızda kışın 7 saat yazın ise 11 saat olarak güç kaydedebilir.

Aküler, elektrik enerjisini depolayan araçlardır. Güneşin olmadığı günlerde, enerji ihtiyacını karşılamak için bu akülerin kullanılmasında yarar vardır. Termal yöntemler de buharlaşma sistemi ile güneş üretimine katkı sağlar. Bu da tercih edilen diğer bir yöntemdir.

ev tipi güneş sistemleri

Güneş Enerji Sistemleri Nasıl Kurulur?

Güneş enerjisi elektrik üretimi için öncelikle ciddi bir mali yapıya sahip olmak gerekiyor. Çünkü bu sistem, önemli bir yatırım istiyor. Gerekli alanın bulunması, malzeme seçimi, tercih edilecek yöntem gibi pek çok noktanın değerlendirilmesi önemlidir.

Türkiye’de bu durumu geliştirmek için bir teşvik paketi hazırlandı.Güneş enerjisinden elektrik üretimi devlet teşviki 27 bölgede tam 38 şehre izinli olarak verildi. Coğrafi konumun ön planda tutulduğu bu programda, en fazla kota Konya’ya verildi.

Kızılören’de kurulan güneş enerjisi alanından sonra, yeni bir proje daha alan şehir, 92 MW olarak listede ilk sırada pay aldı. Yerli üretim için alım garantisinin 22 dolar olarak belirlendiği bu sistemi, Elektrik Piyasası Denetleme Kurumu EPDK yönetiyor. Kurum, 600 MW’yi aşmayacak şekilde şehirlere yardım edecek.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın