Çin’den Çevreci Hayata Yönelik Yeni Bakanlıklar

Yazan Ekolojist

Çevresel konularda duyarlılığın gün geçtikçe arttığı ülkelere bir yeni atak da Çin’den geldi. Ekolojik Çevre ve Doğal kaynaklar olmak üzere iki yeni bakanlık kurulucağı yönünde çalışmalar yapıldığı açıklandı.

Doğal dengeyi koruma ve çevreye yararlı olacak şekilde hayatı şekillendirip yaşamanın önemi tüm dünya ülkeleri tarafından yavaş yavaş anlaşılıyor. Bazı ülkeler bu konuda oldukça ileri seviyedeyken bazılar yeni çalışmalar yapmaya başlıyor. Oldukça fazla kirlenmiş durumda bulunan dünyanın iyi bakılmaya ihtiyacı var ve ihtiyaç içinde yaşayan canlılar için gerekli. Bunu karşılamak amacıyla her ülke kendi alanında doğal kaynaklarına yönelik ve ekolojik dengeyi korumaya yönelik çalışmalar yapmalıdır.

Eski Bakanlık Yerine Yeni İki Bakanlık

Doğal ve ekolojik dengeyi korumaya yönelik daha etkili çalışabilmek için Çin hükümeti Çevre Koruma Bakanlığı’nı kapatıp yerine Ekolojik Çevre Bakanlığı ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı olarak iki yeni bakanlık açma önerisini parlamentoya sunmuş. Bu şekilde düzenleme yapılacak alanları sadece çevre başlığından çıkarıp özelleştirmek işlerin takibini kolaylaştıracaktır. Bu öneri Çin Devlet Meclis üyesi Wand Yong tarafından hazırlanmış ve Çin Parlamentosu ile Çin Ulusal Halk Kongresi’ne sunulmuştur.

Yeni Bakanlıkların Görevi Ne Olacak?

Kurulan bu yeni bakanlıklardan Ekolojik Çevre Bakanlığı öncelikle Çin’in ekolojik olarak ne kadar dengede olup olmadığını araştıracak. Bunun için de ekolojik ayak izleri incelenecek ve raporlanacak. Ayrıca çevre korumasına yönelik araştırma ve geliştirme çalışmaları yapmak da bu bakanlığın görev tanımında bulunuyor. Zaten var olan ve Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu tarafından oluşturulan iklim değişikliği üretme yetisi de bu bakanlıkta olacak.

Doğal Kaynaklar Bakanlığı ise halihazırda bulunan kaynakların korunması ve doğru kullanımı alanında çalışmalar yapacak. Ayrıca ormanlık alanlar, denizler ve diğer su kaynakları gibi alanların şehir ve bölge planlamalarında da sorumluluklar alacaktır. Ayrıca yapılan bazı yorumlara göre Çin’in yeni hedeflerinden biri doğal kaynakları olabildiğinde finans açısından etkili kullanmak olduğudur.

Bunun yanında her iki bakanlığın da nükleer enerji ve radyasyon açısından sorumluluk alıp gerekli denetimleri yapmaları yetkisi olması bekleniyor.

Tüm bu yeni öneriler Tiananmen meydanındaki Büyük Halk Salonu’nda açıklandı. 3000 kadar delegenin katıldığı toplantıda bu bakanlıklar ile daha iyi bir Çin’de yaşamak olduğu belirtildi. Bu değişiklerin Çin Başkanı Xi Jinping tarafında geçen yılki kongrede söylenen “mavi gökyüzü ve temiz hava” sözleri ile paralel olduğu açıklandı.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi

Düşüncelerinizi Paylaşın