Çin Havasını Temizlemek İçin Jeotermali Kullanacak

Yazan Ekolojist

Gelişmiş şehirleri ve yüksek nüfusa sahip olması nedeniyle Çin şehirlerinin havasını temizleme yoluna gidiyor. Çin’in havasını temizlemek için kömüre olan bağlılığı azaltıp jeotermal enerji kullanımını arttıracağı bildirildi.

Geçtiğimiz günlerde İzlandalı Arctic Green Energy Corporation ve Çin Devlet Şirketi Sinopec jeotermal enerjiyi geliştirmek ve yaygınlaştırmak için gerekli çalışmaları yapmak üzere bir ortaklık kurdu. Bu kurulan ortaklık sonucu yapılacak çalışmalar ile Pekin başta olmak üzere Çin’in birçok şehrinde jeotermal ile hava kirliliğinin temizlenmesi sağlanacak.

Okuyun: En İyi 10 Hava Temizleme Cihazı

Bu yeni ortaklıkla birçok kentte jeotermal ısıtma sistemleri yaygınlaştırılarak kömüre olan bağlılık azaltılacak. Faaliyete geçmek için projeye finansman olacak olan Asian Development Bank’tan 250 milyon dolarlık bir kredi çekildi.

50 Milyon Ton Kömür Enerjisi Jeotermal İle Sağlanacak

Sinopec ve Arctic Green Energy ortaklığı ile başlanacak proje sonunda Çin’de jeotermal enerji kullanımı 2020 yılına kadar 50 milyon tonluk bir kömür enerjisinin yerini alacak. Çin’in uluslararası bir radyo programında Sinopec yetkililerinden konu ile ilgili açıklama geldi. Açıklamaya göre Sinopec yetkilisi Liu Shiliang başaralı bir iş birliği içinde oldukları sürece bu projeyi tüm Asya’ya yaymak istediklerini ve bu proje ile daha temiz havaya sahip bir ülke hedeflediklerini belirtti.

Jeotermal enerji kullanımı yer altından su çıkartılması ile mümkün olan bir sistemdir. Bu sisteme göre yer altından çıkan sıcak su evlere ve iş yerlerine borular ile pompalanarak iletilir ve iletilen sıcak su iletildiği alanların ısınmasını sağlar. Jeotermal enerji ile ısıtması sistemi günümüzde İzlanda’nın elektrik enerjisini ihtiyacının yüzde 25’ini karşılamaktadır. Bu sayede ülke içinde her 10 evden 9’u jeotermal enerji ile ısıtılmaktadır.

Hava Kirliliği Önemli Bir Sorun

Gelecek için Çin’de hava kirliliği büyük bir sorun teşkil etmektedir. Çin hükümeti de bu sorunun çözmek amacıyla temiz enerji kaynaklarına yönelmektedir. Yönetimin son beş yıllık ekonomik planlarının, yenilenebilir enerjiye ve ülke içinde jeotermalin kullanımına yönelik yapılması bekleniyor.

Hidrolik enerji gibi fosil olmayan enerji kaynaklarının ve güneş enerjisinin 2030 yılında ülkenin toplam enerji ihtiyacının beşte birini karşılaması Çin’in hedefleri arasında yer alıyor. Ayrıca Çin yenilenebilir enerji kullanımına yönelik bu yatırımlar için 2020 yılı itibariyle 67 milyar dolar harcama yapmayı planlıyor.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi