Topraksız Tarımda Kullanılan Ortamlar

topraksız tarım sistemi ortamları
Yazan Ekolojist

Topraksız tarım ile bitki yetiştirmek, onları destekleyecek hiçbir şeyin olmadığı anlamına gelmez.

Çoğu hidroponik sistemde, yetiştiriciler köklerini desteklemek ve iyi bir su / oksijen oranını korumaya yardımcı olmak için farklı topraksız tarım ortam türleri kullanır.

Bu kılavuzda, en popüler topraksız yetiştirme ortamı türlerini detaylı olarak ele alacağız. Her hidroponik bahçıvanın kendi tercihleri ​​vardır, bu yüzden size her ortamın avantaj ve dezavantajlarını aktaracağız, böylece size en uygun olanı rahatlıkla seçebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Torfu

hindistan cevizi torfu

Topraksız tarım ortamı – Hindistan cevizi torfu

Hindistan Cevizi Torfu Nedir?

Hindistan cevizi torfu, hidroponik bahçıvanlar arasında hızla bir favori haline geliyor. Öğütülmüş hindistancevizi kabuğundan yapılmıştır ve hidroponik yetiştirme ortamları arasında dev bir sıçrama yakalamıştır.

Öğütülmüş hindistancevizi kabuğunun neden bu kadar popüler hale geldiğini anlamak için, hindistan cevizi kabuğunun hindistan cevizi için ne yaptığına bir göz atalım. Hindistancevizi tropikal bölgelerde yetiştirilir ve çoğu zaman olgunlaştıklarında okyanusa düşer. Kabuk, çekirdeği ve eti güneşten ve tuzun zararlarından korur. En önemlisi, kabuk, hindistan cevizinin filizlenmesi ve yeni ağaçlar yaratması için harika bir yetiştirme ortamı görevi görür.

Şimdi bu faydaları hidroponiklere uygulayın. Öğütülmüş hindistancevizi torfu, bitkilerimiz için hormon açısından zengin ve mantarsız büyük bir ortam görevi görür. Hindistan cevizinin filizlenmesine yardımcı olduğu gibi, tüm tohumlarımızın ve fidelerimizin güçlü bir şekilde başlamasına yardımcı olacaktır. Hindistan cevizi lifinin harika bir hava / su oranı vardır, bu nedenle köklerimizi boğma konusunda endişelenmemize gerek yoktur. Hepsinden iyisi, tamamen yenilenebilir olmasıdır. Hindistan cevizi kabuğu, topraksız tarım uygulamalarında kullanılmasaydı genellikle çöpe gider veya kompostlanırdı. Burada, bir zamanlar atık olan ürünü alıp daha fazla bitki yetiştirmek için yeniden tasarlıyoruz!

Büyüme İpuçları

Kumaş saksılarla kullanıldığında nem problemleri önlenebilir.

kumaş saksı

FİYATLARI GÖSTER

Hindistan Cevizi Torfunun Avantajları

Genellikle organik

Sürdürülebilir

Sıkıştırılabilir (sıkıştırılmış satın alın, evde genişletin… nakliye masraflarından tasarruf sağlar)

Hindistan Cevizi Torfunun Dezavantajları

Çok su tutar ve bitkileri boğabilir

Satın Alınacak En İyi Hindistan Cevizi Torfları

Sıkıştırılmış Hindistan Cevizi Torfu

FİYATLARI GÖSTER

Çanta Hindistan Cevizi Torfu 10 Lt. 

FİYATLARI GÖSTER

Genleştirilmiş Kil Agregası – Kil Bilyesi veya Kil Peleti

genleştirilmiş kil agregası

Genleştirilmiş kil agregası – kil bilyesi – kil peleti

Genleştirilmiş Kil Agregası Nedir?

Son yıllarda kullanılan en popüler ortamlardan biri genleştirilmiş kil agregaları olmuştur. Adından da anlaşılacağı gibi, bu ürün kilin genişletilerek gözenekli yuvarlak toplar meydana getirmesi ile oluşur. Bunların en iyi yanı, akan suya neredeyse hiç besin salmamaları ve pH nötr olmalarıdır. Ek olarak, küresel şekilleri ve gözeneklilikleri, kökleri aşırı derecede kurutmamak veya boğmamak için iyi bir oksijen / su dengesi sağlamaya yardımcı olur.

Hidroton pelet kullanmanın tek dezavantajı ağırlıkları ve boşaltma kabiliyetleri. Gel-gitli hidroponik sistemlerde, sistemin tamamını kil bilyeleri ile doldurmak sizi çok ağır bir sistemle baş başa bırakacaktır. Bununla birlikte, her bir kil bilyesi arasında diğer hidroponik yetiştirme ortamlarından çok daha fazla boşluk olduğundan çok hızlı bir şekilde boşalır ve kururlar. Boşaltma bir sorun olduğu durumlarda fide viyolü ile verimli bir şekilde çalışabilir.

Fide Viyolü Satın Al

FİYATLARI GÖSTER

Bu iki dezavantajın dışında, kil agregaları kullanmak için harika, yeniden kullanılabilir bir ortamdır!

Genleştirilmiş Kil Agregalarının Avantajları
 • Yeniden kullanılabilir
 • Kolay temizlenir
 • pH Nötr
 • Sıkı değil
Genleştirilmiş Kil Agregalarının Dezavantajları
 • Ağır
 • Çok hızlı boşaltım ve kuruma, kökler kuruyabilir
 • Madencilik ile elde edilmiş (çevresel kaygılar)

Satın Alınacak En İyi Genleştirilmiş Kil Agregaları – Kil Bilyeleri

Topraksız Tarım İçin Genleştirilmiş Kil Agregası Hidrokültür Taşı 2 lt

FİYATLARI GÖSTER

Genleştirilmiş Kil Bilyeleri

FİYATLARI GÖSTER

Kaya yünü – Rockwool

kaya yünü

Kaya yünü – Rockwool

Topraksız Yetiştirme Ortamı Kaya Yünü – Rockwool Küp Nedir?

Rockwool onlarca yıldır kullanımıyla topraksız tarım kullanıcıları tarafından iyi biliniyor. Cam elyafına benzer şekilde kayanın eritilmesi ve son derece ince ve uzun elyaflar haline getirilmesi ile yapılır. Bu lifleri alıp çeşitli boyutlarda küpler halinde bastırırlar.

Kaya yünü, bazı ciddi dezavantajlarıyla birlikte, çoğu büyüyen ortamın tüm faydalarına sahiptir. Bertaraf etmek kolay değildir – ince erimiş kaya lifleri, atıldığında aslında sonsuza kadar kalacaktır. Ek olarak, genellikle yüksek bir pH değerine sahiptirler ve ıslatılmaları gerekir. Eğme ve sıkıştırma sürecinde oluşan lifler ve toz gözlere, buruna ve akciğerlere zararlı olabilir. Taş yünü ambalajından çıkardıktan hemen sonra suya batırarak tozu önleyebilirsiniz.

Kaya Yünü Satın Al

FİYATLARI GÖSTER

Bu dezavantajlar nedeniyle, bahçenizde tohumların filizlenmesini sağlamanın güvenilir bir yolu olarak taşyünü yerini hızla daha önce bahsettiğimiz ortamlara veya başlangıç seviyesi için topraksız tarım seti ve sistemlere bırakmıştır.

Topraksız Tarım Setleri

topraksız tarım seti

FİYATLARI GÖSTER

Topraksız tarım başlangıç seti ile dilediğiniz her yerde tertemiz , taze ve ilaçsız sebzelerinizi kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Evde bitki yetiştirmek için ideal olan bu setler ile marul, taze soğan, roka, maydonoz , reyhan , fesleğen gibi tüm yeşillik grubunu, domates, biber, salatalık, çilek gibi sebze ve meyveleri yetiştirebilirsiniz.

ev tipi topraksız tarım seti

FİYATLARI GÖSTER

Topraksız tarım setlerinden bazıları ise yine balkonlarınızda veya bahçenizde topraksız tarım sistemini rahat bir şekilde faaliyete geçirmenize yardımcı olmak amacıyla tasarlanmıştır. Evinizin balkonunda soğan, sarımsak, marul, domates, biber, salatalık ve çilek gibi ürünleri evde topraksız tarım seti ile rahat bir şekilde yetiştirebilirsiniz.

Topraksız tarım setlerinin amacı topraksız tarıma geçiş sağlamadan önce daha düşük maliyetlerle topraksız tarım sistemini denemek ve tecrübe kazanmak isteyenlerin  bu tarım modelini tecrübe etmeleri ve yeterli kullanım yeri olmayanların da evlerinin balkonunda rahatlıkla kullanabileceği ve topraksız tarımı tecrübe edip faydalanabileceği bir ortam oluşturmaktır. Bu setlerin içerisinde topraksız tarıma başlamak için asgari düzeyde gerekli olan bütün materyaller bulunmaktadır. Hem ekonomik hem pratik bir ürünlerdir.
Topraksız tarım seti ne işe yarar ?
 • Topraksız tarım setleri ile yetiştirmek istediğiniz ürünleri yıl boyu daha hızlı bir şekilde üretirsiniz.
 • Topraktan bitkilere geçen hastalıkların önüne geçerek daha sağlıklı bir şekilde gelişim sağlar.
 • Topraksız tarım seti ile hem yerden tasarruf edilir hem de zamandan.
 • Topraksız tarım hızlı ve sağlıklı üretimi hedef alan bir tarım sistemi olduğu için toprakta aldığınız verimin daha fazlasını daha hızlı bir şekilde almanızı sağlamaktadır.
Topraksız tarım seti içerisinde ne yetiştirebilirsiniz ?
 • Topraksız tarımda marul ve çilek en çok tercih edilen ürünlerdir. Sebebi ise daha kolay yetişebilmesidir.
 • Fakat bu sistemde marul ve çilek dışında domates, salatalık, biber, soğan, sarımsak, maydanoz gibi sebzeleri yetiştirmeniz mümkündür.
Topraksız tarım seti içerisinde birden fazla ürün yetiştirmek mümkün müdür ?

Topraksız tarım setinde birden fazla ürün yetiştirebilmek mümkündür. Fakat sağlıklı olan her ürünü ayrı bir sistemde yetiştirmektir. Aynı sistem içerisinde birden fazla farklı ürün yetiştirmek istediğinizde verim süresini yavaşlatabilirsiniz. Daha küçük çaplı bir sistem olduğundan farklı bitkilerin yetişmesine elverişlidir, ayrıca bir sorun teşkil etmez.

Otomatik Topraksız Bitki Yetiştirme Sistemleri
evde bitki yetiştirme

FİYATLARI GÖSTER

Otomatik topraksız bitki yetiştirme sistemleri LED ışıkları sayesinde üretim sürecini hızlandırır ve evde dilediğiniz sebze ve meyveyi kolaylıkla yetiştirme imkanı sunar.

Topraksız tarım setleri sizlere evinizde teknolojik bir tarım yapma olanağı sunmaktadır..

Bu ürünler sayesinde sadece kurma işlemini yaparak hidroponik tarım faaliyetine evinizde rahatlıkla başlayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Ekolojist

Ekolojist.net - Çevreci Haber Sitesi