Portakal Kabuklarını Bardağa Dönüştüren Portakal Suyu Otomatı

feel the peel

 

Tek kullanımlık plastik veya karton bardakları önlemek adına, sürdürülebilirliği ve inovatif yaklaşımı bir arada sunan portakal suyu otomatı geliştirildi.

Uluslararası tasarım firması Carlo Ratti Associati, portakal suyu yapımında kullanılan portakal kabuklarını biyoplastik bardağa çeviren “Feel the Peel” adlı bir portakal suyu otomatı tasarladı.

sürdürülebilir ürün

Atıklardan ambalaj elde eden teknoloji Feel The Peel, suyu sıkılan portakalların kabuklarını kurutup bunları 3D yazıcı için filament çubuklarına dönüştürüyor. Otomatın içerisinde yer alan 3D yazıcı, filamentleri bardak olarak basıyor. Ardından sıktığı portakalların suyunu da bu biyoplastikten yaptığı bardaklarda sunuyor.

feel the peel

Küresel enerji şirketi Eni işbirliğiyle tasarlanan prototip meyve sıkacağı, büyük bir kubbeye sahip 2,74 metrelik bir portakal sıkma makinesi. Kubbesi, 1.500 portakalı bir arada tutan dairesel raflardan oluşuyor.

Makinenin tabanında ise bardakları basmak üzere 3D yazıcı yer alıyor. Sıkılan portakalların kabukları ise makinenin alt bölümünde yer alan küçük bir depoda birikiyor.

biyoplastik

Taze sıkılmış meyve suyu siparişi verildiğinde, yenilikçi makine çalışmaya başlıyor. Kabukları kurutuyor, öğütüyor ve biyoplastik oluşturmak için polilaktik asit ile karıştırıyor. Daha sonra bu karışımı ısıtıp eritiyor ve filament olarak dahili bir 3D yazıcıya gönderiyor. Ardından yazıcı, portakal suyu bardaklarını basıyor. Carlo Ratti Associati bu teknolojiyi geliştirmeye devam edeceklerini ve gelecekte portakal kabuğundan tekstil ürünleri üretebileceklerini öngörüyor.

Yenilikçi prototip, hayatımızdaki en basit, günlük davranışların bile döngüsel, sıfır atık ekonomisinin bir parçası olabileceğini gösteren bir çalışma.

Feel the peel

Şirketin kurucusu Carlo Ratti, “Döngüsellik ilkesi bugünün ürünleri için bir zorunluluk. Eni ile ortak çalıştığımız bu projede, portakalları nasıl daha iyi kullanabileceğimizi anlamamıza yardımcı olan bir makine geliştirerek döngüselliği çok somut bir şekilde göstermeye çalıştık.” dedi.

biyoplastik

Feel the Peel portakal suyu otomatı, bu yaz İtalya’nın Rimini kentinde düzenlenen bir etkinlikte tanıtıldı, bununla beraber 8 ve 9 Ekim 2019 tarihlerinde Milano’daki Singularity University Summit’te kuruldu ve kullanıcılar tarafından büyük ilgi gördü.

Yazar Hakkında

Pınar Özurgancı Eşkin

Çevre Mühendisi, doğa aşığı, Ekolojist.net kurucusu.